muhabbet kuşu dışkıda kan

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
merhaba, 4 yaşında erkek muhabbet kuşum var. bağırsak enfeksiyonu ve karaciğer hastalığı atlattı. ara sıra halsiz düşüp dışkısını koyu kıvamlı ve siyah olarak yapıyordu. son 3 gündür dışkıları yine koyu ve siyahtı. ama bugün (8 eylül) saat 15 ten beri dışkısından kan geliyor. lütfen bildiğiniz bir şeyse yardımcı olabilir misiniz? genel olarak keyfi yerinde

Ekli dosyalar

• IMG_20220908_214255.jpg
    IMG_20220908_214255.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20220908-WA0028.jpeg
    IMG-20220908-WA0028.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mineral eksiklikleri olabiliyor bu aşamada. Kanamanın da bir çok sebebi var ve en ufak nedenlerinden bir tanesi bu olabilir.
Mutlaka veterinerin görmesi gereken bir durum. İmkan varsa ihmal etmeyiniz. Ek olarak @Okann hocanın dediği ürün denenebilir

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
merhaba

bağırsak ve karaciğer hastalıği teşhisini veteriner mi koydu? laboratuvar analizi yapıldı mı? hangi ilaclar kullanıldı

kuşun 20 sn kadar videosunu streamable.com ya da youtube uzerinden paylaşırmısınız?

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
Mineral eksiklikleri olabiliyor bu aşamada. Kanamanın da bir çok sebebi var ve en ufak nedenlerinden bir tanesi bu olabilir.
Mutlaka veterinerin görmesi gereken bir durum. İmkan varsa ihmal etmeyiniz. Ek olarak @Okann hocanın dediği ürün denenebilir
teşekkür ederim ilginize, dedigi ürünü deneyecegim
merhaba

bağırsak ve karaciğer hastalıği teşhisini veteriner mi koydu? laboratuvar analizi yapıldı mı? hangi ilaclar kullanıldı

kuşun 20 sn kadar videosunu streamable.com ya da youtube uzerinden paylaşırmısınızilgi
ilginize teşekkür ederim öncelikle. kendim teshis koymadım. veteriner teshis koydu. bagirsak enfeksiyonunu 2 yasindayken geçirmişti hangi ilaci kullandigimizin ismini hatirlamiyorum toz seklinde suya katilan bi ilacti. karaciger hastaligi icin metpamid ve flagyl kullandim ankara üniversitesinde bunlar önerildi.kusumun şu an keyfi ve istahi yerinde, diskisi da duzeldi gibi, en sonuncu da kan görmedim

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar konuya girmeden önce şu uyarıyı yapmak istiyorum, hasta kuşlarınızı lütfen veterinere götürün! Eğer çevrenizde kuşlara bakan veteriner bulamadıysanız forumumuzda ki bilgili kişiler elinden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışıcaktır...

Bu konu, kuşunuzdaki sorunun daha iyi anlaşılması ve daha hızlı sonuca ulaşılması için hazırlanmıştır. Konu açarken lütfen aşağıdaki şablonu doldurun!

1: Kuşunuzdaki hastalık belirtileri neler?
Buraya, kuşunuzda gözlemlediğiniz hastalık belirtilerini detaylı yazın. Örneğin; Kuşumun tüyleri kabarık, sürekli uyukluyor, ishali var, yem yemiyor, kuşum sürekli kusuyor yada kusma hareketi yapıyor, nefes almada güçlük çekiyor, nefes alırken sürekli hırıltı sesi veya vik vik sesi çıkarıyor, kuşum istemsiz kanat veya ayak hareketleri yapıyor, kanat ve ayaklarda tutukluk var, kuşum dengesini sağlayamıyor, kuşumun ayaklarında kısmi felç oluştu, kuşumun uzun kanat tüyleri sürekli dökülüyor, kuşumun dökülen tüylerinin uçları kanlı, kuşumun dışkısı yeşil sulu, kuşumun dışkısı sarı sulu, kuşum siyah dışkılıyor, kuşumun dışkısı kanlı, kuşumun dışkıları bembeyaz ve kup kuru, kuşum çok halsiz vs...

2: Hangi ilaçları kullandınız?
Buraya, hastalık sürecinde kullandığınız ilaçlar varsa, ilaçların isimlerini yada ilaçların etken maddelerini yazın. Ve kaç gün hangi dozajda nasıl kullandığınızı mutlaka yazın. Örneğin, sulphamezathine, baytril 2.5, triflucan, mikostatin, doksisiklin, enrofloksasin, amfoterisin b yada mix ilaçlar vs. Ve ilaçları kullandığınız süreçte olumlu yada olumsuz etkileri olduysa ayrıntılarıyla yazın..

3: Video ve dışkı resmi ekleyin..
Buraya, kuşunuzun 1-2 dakikadan kısa olmamak kaydıyla videolarını yükleyin. Ve beyaz peçete üzerine yapılmış dışkılarının yakından ve net resimlerini yükleyin(önemli). Dosya büyük hatası almamak için videolarınızı direk foruma yüklemek yerine! streamable com, youtube, vimeo com gibi video upload sitelerine yükleyip linklerini konunuzda paylaşın. Aynı şekilde dışkı resimlerini de postimages org, hızlıresim com gibi resim upload sitelerine yükleyip linklerini konunuzda paylaşın..

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
kusumu ve hastalıgıni tanıtan yazilari ozet olsa da yazdigimi dusunmekteyim. duzenli veteriner kontrolu de olmakta. saat 15 ten beri diskisindan kan geliyor fakat ben evde degildim geldiğimde saat 20 küsürdü. dolayisiyla gec haberim oldu kan gelmesi durumundan. bu saatte açık bir veteriner bulamayacagim gibi, fotograflarini yukleyip hikayesini ozetle anlatıp benzer durumu yasamis ya da bilgisi olan insanlardan götürene kadar tavsiye almak istedim. kusumu emin olun cok fazla önemsemekteyim. veterinere imkanım oldukca da goturmekteyim. benim sorum uzerinden biraz gereksiz bir uyarınız olduğu icin cevaplamak istedim. ilginize teşekkürler, iyi akşamlar.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
kusumu ve hastalıgıni tanıtan yazilari ozet olsa da yazdigimi dusunmekteyim. duzenli veteriner kontrolu de olmakta. saat 15 ten beri diskisindan kan geliyor fakat ben evde degildim geldiğimde saat 20 küsürdü. dolayisiyla gec haberim oldu kan gelmesi durumundan. bu saatte açık bir veteriner bulamayacagim gibi, fotograflarini yukleyip hikayesini ozetle anlatıp benzer durumu yasamis ya da bilgisi olan insanlardan götürene kadar tavsiye almak istedim. kusumu emin olun cok fazla önemsemekteyim. veterinere imkanım oldukca da goturmekteyim. benim sorum uzerinden biraz gereksiz bir uyarınız olduğu icin cevaplamak istedim. ilginize teşekkürler, iyi akşamlar.
Hayır, yanlış anladınız. Videoyu isteme amacımız sizin kuşa kötü baktığınızı düşünmemiz değil sadece hastalığın hangi evrede olduğunu görmek. İster atarsınız ister atmazsınız. Sizin kararınız ama bu şekilde sadece dışkı atıp durumu özetlerseniz kuru bir anlatım olur. Bunları videoyla desteklemeniz lazım. belki sizin gözden kaçırdığınız bir yer hocalarımızın dikkatine takılacak. Ben kuşlarım için hastalık konusu açtığımda ister gözüme çok iyi, çok hareketli gelsinler en az 30 saniyelik bir video koyarım. Çünkü Muhabbet kuşları hastalıklarını son ana kadar çok iyi gizleyebilen canlılar. Gözden kaçırdığım bir şey olabilir diye video eklemeyi ihmal etmiyorum. Sonuçta bir veteriner gibi kuşla yüz yüze değiliz, en iyi şekilde tavsiye vermek için kuşun durumunu gösteren bir video da atmalısınız

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
Hayır, yanlış anladınız. Videoyu isteme amacımız sizin kuşa kötü baktığınızı düşünmemiz değil sadece hastalığın hangi evrede olduğunu görmek. İster atarsınız ister atmazsınız. Sizin kararınız ama bu şekilde sadece dışkı atıp durumu özetlerseniz kuru bir anlatım olur. Bunları videoyla desteklemeniz lazım. belki sizin gözden kaçırdığınız bir yer hocalarımızın dikkatine takılacak. Ben kuşlarım için hastalık konusu açtığımda ister gözüme çok iyi, çok hareketli gelsinler en az 30 saniyelik bir video koyarım. Çünkü Muhabbet kuşları hastalıklarını son ana kadar çok iyi gizleyebilen canlılar. Gözden kaçırdığım bir şey olabilir diye video eklemeyi ihmal etmiyorum. Sonuçta bir veteriner gibi kuşla yüz yüze değiliz, en iyi şekilde tavsiye vermek için kuşun durumunu gösteren bir video da atmalısınız
ben video istenmesine bir tepki vermedim zaten siz de o kısmı yanlış anladınız sanırım. video yükleme kısmını bilmemekteyim nasıl bir video cekip nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum dedim. ama aldığım yanıtta kusunuzu veterinere götürün detaylı anlatın gibi şeyler görünce kuşumu önemsemiyormuşum gibi bir hava oluşmakta. ben soruma verilen yanıttaki uyarılı cümlelere karşılık olarak bu cevabı verdim. detaylı anlatım gerektiğinin farkındayım o an özet geçme sebebim korkmuş ve telaşlı olmamdan. detay istendiğinde zaten cevap verdiğimi de düşünmekteyim. bir daha kusumun sağlık sorunu olmamasını ummaktayim fakat olur da buraya yazarsam detaylı bir sekilde anlatırım.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör

ben kuşunuza tüm iyi niyetimle makul bir üslupla yardimci olmaya çalıstim. 30 yıldir kuş besliyorum, binlerce kuşun iyileşmesine vesile oldum. neyin gerekli olup olmadığina bırakın ben karar vereyim. o kadar biliyorsaniz buraya danışmaniza gerek yok. video cekmek yerine burada bi sayfa boyunca laf çarpiyor oluşunuz ayrica ilginç bir psikoloji. ben sizin kişisel psikolojik sorunlarınızla ugraşmak zorunda değilim. hic bir çıkar gütmeden burada video diye çırpiniyoruz. üslubunuz çok çocukca ve şımarıkça

sizi engelliyorum cevap yazsaniz da görmeyeceğim

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
ben kuşunuza tüm iyi niyetimle makul bir üslupla yardimci olmaya çalıstim. 30 yıldir kuş besliyorum, binlerce kuşun iyileşmesine vesile oldum. neyin gerekli olup olmadığina bırakın ben karar vereyim. o kadar biliyorsaniz buraya danışmaniza gerek yok. video cekmek yerine burada bi sayfa boyunca laf çarpiyor oluşunuz ayrica ilginç bir psikoloji. ben sizin kişisel psikolojik sorunlarınızla ugraşmak zorunda değilim. hic bir çıkar gütmeden burada video diye çırpiniyoruz. üslubunuz çok çocukca ve şımarıkça

sizi engelliyorum cevap yazsaniz da görmeyeceğim
gormeyeceksiniz ama yazayım, amacim kalbinizi kırmak ya da yazdiklarimin simariklik gibi algilanmasina sebep olmak degildi.saygisizca yazdigimi dusunmuyorum ama oyle algiladiysaniz kusura bakmayın. çünkü videoyu nasil yukleyecegimi bilmiyorum cevabıma karslık boyle bi yanit alinca kendimi savunmak istedim. bana tüm foruma yapılan uyarılari cevap atmak yerine videoyu nereye atacagımi söyleyebilseydiniz keske.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
ben video istenmesine bir tepki vermedim zaten siz de o kısmı yanlış anladınız sanırım. video yükleme kısmını bilmemekteyim nasıl bir video cekip nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum dedim. ama aldığım yanıtta kusunuzu veterinere götürün detaylı anlatın gibi şeyler görünce kuşumu önemsemiyormuşum gibi bir hava oluşmakta. ben soruma verilen yanıttaki uyarılı cümlelere karşılık olarak bu cevabı verdim. detaylı anlatım gerektiğinin farkındayım o an özet geçme sebebim korkmuş ve telaşlı olmamdan. detay istendiğinde zaten cevap verdiğimi de düşünmekteyim. bir daha kusumun sağlık sorunu olmamasını ummaktayim fakat olur da buraya yazarsam detaylı bir sekilde anlatırım.
Konunuz gayet açıklayıcı bence. Bi yanlış anlaşılma oldu o zaman. Forumda video kısmını bilmiyorum deyince sanki hastalık konusu açanlar video atmıyorlarmış gibi bir algı oluştu nedense gözümde, bir an için bunu kastettiniz sandım.

Ayrıca @neanderthalensis hocamın attığı yeri şu kısım için attığına eminim.
27363794-DA25-4FB5-A8E4-E04BC9FF4D50.jpeg
Burda nasıl yükleyeceğiniz yazıyor. Aslında zaten nasıl video yükleneceği de alıntının içerisindeydi, gözünüzden kaçtı sanırım. İsterseniz şu konuyu da inceleyebilirsiniz, burda daha detaylı anlatılıyor;

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
Konunuz gayet açıklayıcı bence. Bi yanlış anlaşılma oldu o zaman. Forumda video kısmını bilmiyorum deyince sanki hastalık konusu açanlar video atmıyorlarmış gibi bir algı oluştu nedense gözümde, bir an için bunu kastettiniz sandım.

Ayrıca @neanderthalensis hocamın attığı yeri şu kısım için attığına eminim.
Ekli dosyayı görüntüle 25848
Burda nasıl yükleyeceğiniz yazıyor. Aslında zaten nasıl video yükleneceği de alıntının içerisindeydi, gözünüzden kaçtı sanırım. İsterseniz şu konuyu da inceleyebilirsiniz, burda daha detaylı anlatılıyor;

yanıtınız için teşekkür ederim, internet ortamı maalesef yüz yüze olunmadığı için karsılıklı yanlış anlaşılmalar olabilmekte. videoyu yüklemeyi deneyeceğim simdi o kısmı okuyup, tekrar teşekkürler

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
yanıtınız için teşekkür ederim, internet ortamı maalesef yüz yüze olunmadığı için karsılıklı yanlış anlaşılmalar olabilmekte. videoyu yüklemeyi deneyeceğim simdi o kısmı okuyup, tekrar teşekkürler
Rica ederim, ne demek😊 yardımcı olduysa çok sevindim

Hatice öztemel

iyikus.com Üyesi
merhaba, 4 yaşında erkek muhabbet kuşum var. bağırsak enfeksiyonu ve karaciğer hastalığı atlattı. ara sıra halsiz düşüp dışkısını koyu kıvamlı ve siyah olarak yapıyordu. son 3 gündür dışkıları yine koyu ve siyahtı. ama bugün (8 eylül) saat 15 ten beri dışkısından kan geliyor. lütfen bildiğiniz bir şeyse yardımcı olabilir misiniz? genel olarak keyfi yerinde

videoyu eklemeye çalıştım umarım becerebilmişimdir. @Melike Gül tekrar acıklayıcı mesajınız icin teşekkürler
buraya da ekleyeyim videoyu