Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Eğitimi: Ele Alıştırmak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
2. Adım
Muhabbet Kuşu Eğitimi: Ele Alıştırmak

Bu seansın amacı, muhabbet kuşunuzun elinize gelmesi, kafes içi ve dışında elinize çıkmasını sağlamaktır. Kuşlar kendilerini kafeste güvenli hissettiklerinden oldukça zor bir seansa dönüşebilir bu aşama. Lütfen sabırlı olarak bu aşamayı atlatmayı deneyiniz. Bu yapacağınız seanslar yaklaşık 10-15 dakika sürmelidir. Her gün yaklaşık 2 seans yapılmasını öneririm.

3736

• Aşama 1 - Şimdi bir önceki konumuzda (bakınız: Muhabbet Kuşu Eğitimi: Güven Kazanımı ) güven aşılamıştık ve muhabbet kuşumuz elimizden korkmamaya ve güven duymaya başlamıştı. Şimdi yapmanız gereken yavaşça parmağınızı uzatıp gelmesini sağlayın. İşaret parmağınızı tünek gibi kuşunuza yaklaştırın ve tutun (ayaklarının 1-2 cm üstünde olacak şekilde). Eğer çıkma ya da kaçma eğilimi yoksa yavaşça karın altına hafif dokundurun parmağınızı. Çıkma eğilimine geçecektir. Muhabbet kuşunuz ilk başta anlamıyor ve parmağınızı uzattığınızda atlıyor olabilir. Sabırlı olun ve tekrar tekrar deneyin. Muhabbet kuşunuz kaçışmaya başlarsa seansa ufak bir ara verin ve sakinleşmesini bekleyin. Muhabbet kuşunuzu elinize alma konusunda sorun yaşıyorsanız, ona bir uyarıcı vermeyi deneyebilirsiniz. Dal darı ve yulaf gibi ödül yemlerinden. Muhabbet kuşunuz elinize geçtikten sonra durun. Muhtemelen hemen atlayacak. Eğer öyleyse, tekrar deneyin. Her elinize geldiğinde küçük bir ikramiye ile ödüllendirin. Bu aşamada doğru gittiğinde kuşunuz parmağınıza çıkmaya başlayacaktır uzattığınızda ve seri şekilde merdivene tırmanır gibi parmak değiştirmeniz mümkün olacaktır.
  • Adım 2 - Muhabbet kuşunuz elinizde iken onu kafesten yavaşça çıkarmayı deneyin. Kafes kapısı çok önemli. Bu nedenle uygun bir kafes kullandığınızdan emin olun. Kimi zaman elin bile zor sığdığı kafesler olabiliyor. Bu yeni aşamaya geçmenize olanak sağlayamayabilir. Biliyorsunuz atlama eğiliminde oluyorlar her yeni aşamada. Yavaşça onu alın ve tekrar deneyin. Bu zor bir adımdır çünkü bir muhabbet kuşunun kafesi onun için güvenli ve emniyetli bir yerdir. Kafes aksesuarlarına yönelmemesi için eğitim sürecinde oyuncak ve takıntılı olduğu objeleri çıkarmanız gerekiyor. Girişimleriniz başarısız olursa, elinizde bir uyarıcı tutarken onu çıkarmayı deneyin. Umarım uyarıcıya ulaşmak onu kafesten çıkaracak kadar dikkatini dağıtır. Hala onu kafesten çıkarmakta zorluk çekiyorsanız, kapıya kuşu yaklaştırdığınızda atlamasına fırsat vermeden hızlı bir hareketle çıkartabilirsiniz. Bu biraz riskli bir harekettir ama seans sonunda bu adımı tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer kafes kapısı yeterince büyükse, diğer elinizi de içeri yönelmemesi için kullanabilirsiniz. Ona dokunmayın ya da arkasından tutmayın, sadece atlamasını engellemek için elinizi bir panel olarak kullanın. Muhabbet kuşunuzu kafesten çıkardıktan sonra bir sonraki adıma geçme zamanınız gelmiştir.
  • Adım 3 - Muhabbet kuşunuzu kafesten çıkardıktan sonra ilk hareketi muhtemelen kafese geri atlamak olacaktır. Dolaşıp dışarı çıkmaya alışması için kafes üzerine konumlanmasına izin verin. Ödül yemlerini kafes üzerine koyabilirsiniz. Buda güvenli bir ortamda olduğunu pekiştirecektir. Bu süreçte yavaş hareketlerde yanında durup iletişim kurabilirsiniz kuşunuzla. Kafesin içerisindeyken yaptığımız son adımı tekrarlayarak elimize almaya çalışın. Ortamı tanımadığı için genelde kaçma işlemine girişmez ama geriye kaçmaya çalışır. Bir kaç kez deneyerek parmağınıza çıkmasını sağlayabilirsiniz. Seansın sonunda onu aynı yöntemle parmağınıza kondurun ve kafesine geri koyun. Bunu yaklaşık bir hafta boyunca yapıp yeni adıma geçmek için deriiin bir nefes alalım :D
Yeni adımlar diğer konumuzda
3. adım:
Muhabbet Kuşu Eğitimi: İleri Aşama El Terbiyesi verme

Son düzenleme: