Muhabbet Kuşu Ekmek Yemeli mi?

Şaklaban Kuş

iyikus.com Üyesi
Merhaba muhabbet kuşumuza her gün iki üç kez yemek yerken birkaç parça ekmek veririz. O da ekmek yemeği çok seviyor ekmeği görünce hemen atlıyor. Hatta bazen ekmeğin yanında patates, makarna gibi ufak tefek yiyecekler de veriyoruz. Fakat kuşun son birkaç aydır midesi bozuldu ve o günden bugüne hep ishal gibi. Acaba bu duruma gelmesine ona yedirdiğimiz ekmek mi sebep oldu? Ekmek zararlı mıdır? Ekmek yerine ne vermeliyiz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,
kuşlara ekmek makarna tarzı karbonhidrat şeker içeren besinler verilmemesi gerekildiğini biliyorum. Ekmek yerine yulaf, aspur vb. gibi farklı tohumlardan verebilirsiniz. Haşlanmış patates yiyebildiklerini biliyorum ve yanlış bilmiyorsam ishala ya da kabızlığa çok iyi geliyor. yeşillik ve haşlanmış yumurta verebilirsiniz. probiyotik ve vitamin kullanıyor musunuz? resim atma imkanınız varsa kuşların resmini ve yeni yapmış oldukları dışkıları atarsanız uzman arkadaşlarımız tarafından daha sağlıklı yorumlanabilir. geçmiş olsun

Merhaba muhabbet kuşumuza her gün iki üç kez yemek yerken birkaç parça ekmek veririz. O da ekmek yemeği çok seviyor ekmeği görünce hemen atlıyor. Hatta bazen ekmeğin yanında patates, makarna gibi ufak tefek yiyecekler de veriyoruz. Fakat kuşun son birkaç aydır midesi bozuldu ve o günden bugüne hep ishal gibi. Acaba bu duruma gelmesine ona yedirdiğimiz ekmek mi sebep oldu? Ekmek zararlı mıdır? Ekmek yerine ne vermeliyiz? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ekmek maya içerdiğinden dolayı muhabbet kuşları için zararlıdır. Ekmek yerine verebileceğiniz bir sürü besin var: Sebzeler, meyveler, bakliyatlar, kuruyemişler vs.

Hocam mesela ekmek istediği zaman ekmek yerine birkaç parça elma versek olur mu?
Tabii elma yiyebilir. Çeşitlendirebilirsiniz. Mama satın alabilirsiniz veya kendiniz mama hazırlayabilirsiniz. Forumda mama markaları karşılaştırmaları ve mama tarifleri olması lazım. Çeşitli gıdaları diyete dahil etmek önemli

Ekmeğe tüm kuşlar bayılıyor sanırım ☺️ bizimkilerde evde yaptığımız mayasız ekmeğe bayılıyorlar, engel olamıyorum. Bende bir soru sormak istiyorum, bu ara bizimkiler kuruyemişlere takmış durumdalar. Özellikle ceviz ve leblebiye. Ceviz verilebiliyor onu biliyorum. Çok hareketli olduklarından cevizin yağlı olmasını problem etmiyoruz. Ama özellikle bir tanesi leblebi aşığı. Fazla vermemde sıkıntı olur mu? Boğazına takılabilir mi tozları?

Ekmeğe benim kuşumda bayılıyor ama biraz fazla kaçırdığı birkaç günün ardından veterinere gittiğimizde az sayıda maya tespit edildi incelemede. Direk ekmek ya da galeta mı yiyor diye sordu veteriner. Vermemek gerekiyor demek ki. Sevgili @Hande nin yaptığı gibi evde mayasız ekmek yapılıp verilebilir ama bunu düşüneyim.

Kavurma mı ? bende emin olamadım, kemirerek yiyor hatta tepsinin içinde leblebi görünce direk saldırıyor ama tozu boğazına yapışır diye korktum açıkçası
Kavurma mı ? bende emin olamadım, kemirerek yiyor hatta tepsinin içinde leblebi görünce direk saldırıyor ama tozu boğazına yapışır diye korktum açıkçası
Slm haşlansa daha iyi olur bence daha iyi sindirim bence dene derim ben böyle veriyorum