Muhabbet kuşu karanlıkta görür mü

thread_prefix_desc.11

GüzelKuş

RSS Anne
Katılım
4 Tem 2017
Mesajlar
553
Puanları
98
Yaş
29
Konum
Ankara
İyi akşamlar herkese.

Benim bir muhabbet kuşum var. Kafesi hiç bir zaman kapalı olmuyor. Kafeste durmayıda pek sevmiyor. Yem ve uyku için giriyor sadece.

Kuşun kafesi salonda. Benim Odam çok küçük. Evde kimsede kendi odasına istemiyor. Ben her gece mecbur herkesin yatmasını bekliyorum ki kuşu kafese koyayım öyle uyusun. Evdekilerin yatmasıda gece 1 2 yi buluyor. Bazen erken uyuyorum ben alarm kurup kuşu yatırıyorum öyle tekrar geri uyuyorum.

Benden başka kimse kuşla ilgilenmiyor.benimde hep aklım kalıyor kuş kafeste değilken ışıkları kapatırlar gece bi yere çarpar diye. Işıklar açıkkkende mümkün değil kafese tıkamıyorum. Kendini sağa sola vuruyor. Bu durumunda evde benden başka kimse umuraamıyor . çarpa çarpa bulsun yolunu diyorlar.

Bi çözüm önerisi olan var mı ?
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,089
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşun tüm gün kafes dışında olması iyiyken, bir yönden de maalesef zararları var. Günlük almaları gereken besin ve dinlenme ritüelini gerçekleştirmesi zorlaşıyor. Bu nedenle akşam 8-9'dan sonra kafeste olması uygun olacaktır (tabi gün içinde ilgilendiyseniz). Diğer yandan kuşlar gece görür fakat görme yetisi çok azalır. Işık kapandığında bir anda gece olduğunu düşünür ve hareketsizleşir. Olan biteni anlama yetileri olmadığından (ışık açma kapamaktan bahsediyorum) durağan duruma geçerler. Güvende hisediyorsa sakin durur, hissetmezse ordan oraya atar kendini. Anlayacağınız gece dışarıda olması sağlıklı olmaz. Ne kendinizi yorun ne de yavruyu
 
Üst