Muhabbet kuşu kargolanır mı? Tartışalım...

Merve Kıratlı

Yönetici
Moderatör
Kendi fikrimi de belirtmek isterim; bana göre dünyanın en vicdansız hareketlerinden. Zaten küçücükler, kutuya koyup birde kargoya veya otobüs firmalarına veriliyor. "Kartonun üzerini deliyorlar" denilebilir. Ama bahsettiğim karanlık, havasız bir ortamın dışında birşey. Kendini zaten esaret yüzünden savunmasız hisseden bir canlıyı, kutuya koymak her ne sebeple olursa olsun bence yasaklanmalı...

Ben kızları veterinere götürürken kıyıp kapalı birşeye koyamıyorum. Koca kafesi yüklenip götürüyorum. Hemen hemen her şehirde kuş bulunabilir durumda şu an, neden başka bir şehirden gelmesini istiyoruz; neden illa ki o renk, o cins olmalı. Maksat bir canı korumak mı? "Hayvansever" (!) izlenimi mi?

Umarım düşüncelerim yanlış anlaşılmaz ?

Papağanımı almak için İzmir'e arabam ile gittim. Çünkü çok küçüktü ve içime sinmedi 6 saat kargo ile gelmesine. Getirirken yine özenli bir taşıma kafesi ile getirdim. Gidip alma durumu mümkün değil ise kesinlikle rahat edebileceği bir taşıma kafesi ile gelmeli.

dişi papağanıma eş sahiplenmek için bazı sahiplendirme sitelerinde geziniyordum ve orada birkaç kişinin küçücük karton kutulara hayvanları sıkıştırıp üstüne de gideceği yeri, yeni sahibinin ismini yazdığını, hayvanları resmen kargoladığını gördüm. yaptıklarının insani bi şey olmadığını belirteyim derken de siteden ban yemiştim. gerçekten bazılarına insan demek çok zor, bunu yapan ve destekleyenlerin bi şekilde engellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Maalesef bu konu "köle ticareti" gibi zalim ve acımasız. Lakin ülkemizde şu an korkunç popüler bir mesele. Bu işe gönül verip hassas davranan kimseler taşıma kafesleri içinde tam kafes düzeninde yolluyorlar. İlk defa Adana bölgesinden bu şekilde dört adet kuş aldım ve kılı kırk yardık tabiri yerinde ise. İçinde suluk yemlik hatta gaga taşı bile konmuş halde yollandı. Tabii ki çoğu şey numune ölçüsünde. Streç film ile güzelce sarılmış ve aracın içinde (bagaj değil)genelde en arka koltukta gelebiliyor kuşlar. Kendim de bir yere intikal ettirecek olsam kuşları, aynı şeyi yapıyorum ve en özenli şekli tercih ediyorum.

Kutu içinde olmanın fikri insana zalimce geliyor. Fakat, bir kaç ufak avantajı yok değil. O da ısı muhafazası ve karanlıkda uyuklayarak az korkuya kapılarak seyahat etmeleri. Bazı kuşlar tabii ki kaldıramıyor. Havasız, anti-hijyen, aç-susuz kötü bir uygulama. Özellikle yeme yeni düşmüş kuşlar için çok travmatik olabiliyor.

Geri