iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Birçok papağan gibi muhabbet kuşları da, yediklerini kusmalarına veya öğürmelerine neden olan bir hastalığa yakalanabilirler. Bazen kusmuk, kuru tohumlar ve tahıldan ibarettir ama bir çok durumda kuşlar, yarı-sindirilmiş yiyecek ve asidik sıvı karışımı kusarlar. Bu sıvı, kahverengiden sarı veya beyazımsı renge kadar farklı renklerde olabilir; kokusu da çürükten, balık kokusuna veya ekşi kokuya kadar değişebilir. Yukarıda bahsedilen belirtilere sebep olan çeşitli nedenler vardır. Birisi "Ekşi kusmuktan" bahsediyorsa, bu, çok fazla basit bir tanımlamadır. Aslında, en kötü biçimi ile kuşun yaşamına mal olabilen bir genellemedir. Burada açıklanmaya çalışılacaklar, her olayda bulgular dikkate alınarak esas nedeni bulma zorunluluğunun belirtilmesi içindir.. Aşağıda bahsedilen sebeplerin bir kısmı, hiçbir tipik bulaşıcı hastalık değildir. Ama onlar, çoğunlukla kusmaya sebep hastalıklarla ilişkilendirildiğinden, bu sayfada anlatılmak istenmiştir.
kusma1.jpg
Olası kusma nedenleri

 • Eşin ya da yavrunun beslenmesi
 • Mekanik kusma(Aynadaki görüntüyü besleme, yabancı bir madde yutmak vb.)
 • Zehirlenme, gıda hazımsızlığı
 • Bakteriyel kursak hastalığı
 • Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)
 • Parazit istilası
 • Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri
 • İç organ tümörleri (karaciğer, böbrek)
Bunlar, muhabbet kuşlarında yiyeceğin atılmasına en sık yol açan nedenlerin bir kısmıdır. Diğer kuş türlerinde, hastalığın bahsedilen nedenlerinin bir kısmı çoğunlukla gözükmez.

Eşin ya da yavrunun beslenmesi
kusma2.jpg
Bir çok papağan türünde tipik davranıştır: Erkek kuşlar, yedikleri besinleri eşlerine kusar. Bazı erkek kuşlar, erkek kuşları da beslerler. Genelde dişi kuşlar, eşlerini ya da yavrular hariç diğer sürü üyelerini beslemez. Bir kuş için eşini beslemek çok önemlidir. Bu davranış, bir aileyi ayakta tutma isteğini gösterir ve mükemmel bir sağlık için işarettir. Hem de çiftler, bu şekilde beslenme mevsimi boyunca önemli olan yiyeceği paylaşmakla birbirlerine yakınlaşırlar. Dişi, yumurtaları ve/veya yavruları kavrayıp ısıtmak için yuvada otururken, erkek tarafından beslenmeye , yavrularını da beslemeye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı bir eş veya yavrunun beslenmesi için kusma , herhangi bir hastalık için belirti değildir.

Nesneye kusma
kusma3.jpg
Ne yazık ki, birçok muhabbet kuşu, etrafında diğer muhabbet kuşlarına ihtiyaç duyan sosyal kuşlar olsa da tek başlarına yetiştirilmektedirler. Bu tek kuşların birçoğunun kafesinde oyuncak olarak plastik kuşlar veya küçücük aynalar bulunmaktadır. Almanya'da , veterinerler birliği, bu aksesurları tehlikeli olarak bildirmiş ve hayvan haklarına aykırı bulmuştur.
Özellikle tek tutulan erkek muhabbet kuşları , aynaları beslemeye yönelirler. Görüntülerini, potansiyel bir eş olarak görür ve iltifat olarak yiyeceğini ona teklif ettiğini düşünür. Ama aynadaki aksi, yiyeceği almayacaktır, bundan dolayı kuş kustuğunu yutar, "Eşine onu teklif eder, yeniden yutar, ve böyle sürüp gider.
Düşünebileceğiniz gibi, kursak mukozası, bir andan sonra ağrı vermeye başlar, veterinerler, bunun bir kursak tahrişine neden olduğunu söylerler. Kuşlar hastalanır ve acı çeker, bir kısım yiyeceği kusar. Normal olarak bize veya evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek olan bakteriler ve diğer mikroplar bulunmaktadır. Ama bir kuşun kursak mukozası, iltihaplandıktan sonra, bu mikroplar harekete geçerler. Sonuç, bakteriler veya mantarların neden olduğu kursak hastalığıdır.
Papağangiller, uzanabilecekleri herhangi bir şeyi kemirmeyi sever. Eğer bir kuş, örneğin bir parça plastik veya tahta yutarsa , o ,kursağa yapışıp mukozayı yaralayabilir. Dokunun bu etkilenmesi, ağır hastalıklar ve kusmaya yol açabilir.

Zehirlenme, gıda hassasiyeti

Muhabbet kuşları ve diğer kuşlar için oldukça ciddidir. Onlar, bizim evlerimizde dolaşırken, bazen egzotik bitkiler gibi zehirli olan şeyleri bulur. Bunları kemirdiğinden de, zehirlenme ile sonuçlanabilir. Bazı bitkiler veya yağlar, mukoza hassasiyetine sebep olur.Zehirlenen kuşlar çoğunlukla, yiyeceği kusar ama her olay da hastalık olarak algılanmamalıdır.
Yiyecek hassasiyeti de, kusturabilir. Bozuk yiyecekler veya insan abur cuburları, kuşlar için uygun değildir. Örneğin, bir muhabbet kuşu, patates kızartmaları veya diğer yağlı yiyeceği yedikten sonra aşırı kusabilir. Lütfen bu durumda olan kuşa asla taze meyve veya sebze, (tuzsuz) kaynatılmış pirinç veya patatesten başka insan yiyeceğini vermeye çalışmayın

Bakteriyel kursak iltihabı
kusma4.jpg
Belli koşullar altında bakteriler, bizim doğal yaşantımızda olağan karşılansalar, zarar vermeyecek olsalar bile kuşlarımıza zarar verebilirler. Eğer bir kuşun bağışıklık sistemi zayıfsa veya kursağı hassas ise, bu hastalık meydana gelebilir. Bakteri bulaşan doku şişer ve sümüksü biçim içerir. Doku yaralanır , etkilenen kuş iştahını kaybeder. Birçok durumda, kuşlar, bu sıvıyı kursağından çıkararak kurtulmayı dener. Kustuktan sonra , başını sallar ve sıvı parçaları kafa ve yüz tüylerine yapışır . Aynı zamanda, kendisine yakın kuşta, tünekte, salıncakta , kafes tellerinde bu sıvılar görülebilir.

Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)
kusma5.jpg

Bakterilerin dışında diğer mikroplar da kuşlarımıza zarar verebilir. Mantar hastalıkları meydana gelebilir ve çoğunlukla mukoza çevresi iltihaplanmasına neden olur. Birçok olayda maya, sağlık problemlerine neden olur, Mucor türünden mikropların sorumlu olduğu bir pamukçuk veya candidiasis den sözedilir. Kursak iltihapları, kusmaya ve genel hastalığa yol açabilir. Etkilenmiş kuşlar, acı çeker, iştahını kaybeder. Yiyeceklerini kustuktan sonra sonra tüylerine yapışmış sıvı bulabilirsiniz.
Kursak hastalıklarına sebep olabilen başka bir patojen daha vardır. Keşfedildiği zaman, Megabacteria olarak isimlendirildi, ama biz bugün, mantar-benzeri bir organizma olduğunu biliyoruz, bu ismi biraz kafa karıştırmaktadır. Birçok insan bu yüzden, ismi kuşların kursak mayası olarak kullanmaktadır. Problem şudur: Veterinerler her zaman,kursak incelemelerinde Megabacteria'yı bulamaz. Çoğunlukla, mikropların bulunması için iki veya daha çok tetkik gerekir. Aşırı zayıflama ve kilo kaybına varan hastalığa sebep olur.

Parazit istilası

Kusmanın başka bir nedeni, kursakta bir parazit istilası olmasıdır. Pamukçuk olarak da bilinir. Trichomonas, bir tekhücreli canlıdır ve kuşu öldürebilir. Kuşları, sıvıyı genelde kusar, balık gibi kokar. Bu hastalık, bir sürüde yüksek ölçüde bulaşıcıdır ve bütün kuşların tedavi görmesi gerekmektedir.Erişkin muhabbet kuşları eşlerini ve yavrularını beslediği zaman Trichomonas geçirilir. Aynı zamanda içme suyundan da bulaşır. Bulaşmış olan bir kuş sudan içtiği andan itibaren kümesdeki diğer kuşlar da etkilenebilir.

Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sisteminin hastalıkları

Bir kuşun beyni ve merkezi sinir sistemini (MSS), başının içindedir, MSS aynı zamanda omurilikte bulunur. İnsanlarda olduğu gibi, kuşlarda MSS, vücudun içinde birkaç sürecin düzenlenmesinden sorumludur. Kafadaki bir yaralanma, MSS’ne zarar vererek kusmaya neden olabilir. Bu durumu yaşayanlar, baş dönmesinin ve hastalığın ne kadar kötü hissettirdiğini bilirler.
Üstelik, bazı zehirli maddeler, MSS ni etkileyebilir ve kusmaya veya kuşun yön duygusunu kaybetmesıne neden olabilir. Böbrek hastalıkları da hem zehirlemelere hem de kusmaya neden olabilir.

İç organ tümörleri (Karaciğer, böbrek vs.)

Birçok muhabbet kuşu, tümörlere yakalanmaya meyillidir ve bilim adamları şimdiye kadar bunun nedenini çözememiştir. Bu acı da olsa gerçektir. Çoğunlukla, karaciğer, böbrek gibi iç organlar etkilenir. Her iki durumda organlar, bu hastalık belirtileri konusunda vücudun göstermesi beklenen tepkiyi göstermezler; çoğunlukla kusma gibi zehirleme işaretleri görülür. Tümör büyüdüğünde, kuşun sindirim sistemini sarar , sindirimle ilgili problemlere neden olur.

Kuşlarımıza yardım etmek için ne yapabiliriz ?
kusma6.jpg
Muhabbet kuşunuzun veya diğer evcil kuşunuzun, sıvı ve besin çıkardığını fark ettiğinizde mümkün olduğunca kısa sürede onu kuşlar hakkında bilgili bir veteriner hekime götürmelisiniz. Veteriner, kusmasına neden olan mantarsı veya bakteriyel bir hastalık veya herhangi başka bir diğer neden olup olmadığını araştıracaktır. Çoğunlukla bir kursak parça örneği ve kültürü almayı önerebilir. Eğer veteriner, hastalık için herhangi bir ipucu bulamazsa röntgen çekebilir. Kan testi bazen ağır metal zehirlemesi, böbrek problemi veya karaciğer hastalığının belirlenmesi için yararlı olmaktadır.

Hasta kuşlar, özel bir diyete ihtiyaç duyar mı ?

Hasta kuşlar iştahını kaybeder. Bu yüzden, onlara sindirimi kolay olan yiyecekler verilmesi daha mantıklıdır. Tam olgunlaşmamış daldarı , ıslatılmış tohumlar ve kaynatılmış tuzsuz pirinç verilmelidir. Kuşun, mantarsı kursak hastalığı geçirmesi durumunda yiyecekleri şeker içermemelidir, mikroplar şekerde çoğalırlar. Tedavi sırasında, kuşlara taze meyve veya lezzetli krakerler gibi yiyecekler verilmez. Hasta kuşlarınızın özel beslenme ihtiyaçları, uygulanabilecek diyet hakkında veteriner hekimin görüşü alınmalıdır.

Ayrıca bakınız;
Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi
 
Son düzenleme:

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Kuşlarda ayna kullanmak sağlık açısından risklidir. Yanına bir eş almanız gerekiyor. Ayrıca aynayı kaldırın :)
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Yeni gelen kuşlarda da kusma olabiliyor ortama alışma, yeni yemlerine alışma vb birçok durumda. Öncelikle aynayı kaldırın ve bir süre gözlem yapın. Ortama alışmasını bekleyin. Eğer durum devam ederse bu şekilde eş almanızı öneririm. Oyuncaklar çözüm değildir.
 

Osman kılınçkaya

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Yaş
18
Konum
Ankara
Yeni aldığım kuşlarımı uçurdum ve dişi belli bi süre uçtuktan sonra kustu 3 gündür de pek keyfi yok kabarık duruyor neden olabilir
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Yeni gelmiş olması, az yem yemesi, uçuş talimi yapmamaları yorgun düşürmüştür büyük ihtimal eğer sağlık sorunu yoksa
 

Osman kılınçkaya

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Yaş
18
Konum
Ankara
Yok bir kere halıya indi geri uçtu bayağı erkeği kafese koydum dişiye geçince baktım değişik bi hareket yapıyor izledim kustu kusmuğunda koku yoktu . Uzun süredir de uçmuyormuş aldığım kişiye sordum
 

Temizkan

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Yaş
25
Konum
Istanbul
Erkek kuşum yalnız kalmasın diye dün bir dişi kuş aldık. Multivitamin damlattım suluklarına, hem onu içti hem de sade yeminden fazlaca yedi. Şu anda kusuyor ve kafasını sallıyor sürekli, ortam değişiminden veya aldığım yerde soğukta tutulduğundan dolayı diye düşünüyorum. Kafeste ayna da var ama hem eşi var hem de aynaya kusmuyor. Önerdiğiniz bir şey var mı?
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Merhaba, aynalar kuşlar için risk faktörü oluşturuyor. Bu nedenle kaldırılmalıdır. Üşütme, solunum yolu sorunları ya da eş geldiğinden kaynaklı kur yapma çalışmalarında kusmalar görülmesi normal. Duruşu nasıl kabarık bir halde mi* birde dışkısından fotoğraf atabilir misiniz?
 

Temizkan

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Yaş
25
Konum
Istanbul
Merhaba, aynalar kuşlar için risk faktörü oluşturuyor. Bu nedenle kaldırılmalıdır. Üşütme, solunum yolu sorunları ya da eş geldiğinden kaynaklı kur yapma çalışmalarında kusmalar görülmesi normal. Duruşu nasıl kabarık bir halde mi* birde dışkısından fotoğraf atabilir misiniz?
Tesekkur ederim aynalari kaldiracagiz, su anda evde olmadigim icin fotograf atamayacagim ama rengi cok cok acik renkli etrafi seffaf gibi hatta, sivi halde baya. Tuylerini kabartiyor surekli evet. Petshopta cok durgun ve uzgun gorunuyordu ishal oldugunu da fark ettim almazsam olecegini dusunerek aldim. Simdi de sogukta kaldigini dusunuyorum ama baska yapabilecegim onerdiginiz bi seyler olursa yapayim.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Hava sirkülasyonu olmayan bir yerde durursa iyi olacaktır. Onun haricinde vitamin ve yumurta maması desteği iyi gelecektir. İshali olduğu için probiyotik ve elektrolit vermek iyi olacaktır. Özellikle kuşlar için satılan ürünlerden. Kimisi kefir, yoğurt suyu veriyor ama bunları vermemeniz gerekir. Laktozu çözümleyemedikleri için zararlı kuşlara.
 

Temizkan

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Yaş
25
Konum
Istanbul
Hava sirkülasyonu olmayan bir yerde durursa iyi olacaktır. Onun haricinde vitamin ve yumurta maması desteği iyi gelecektir. İshali olduğu için probiyotik ve elektrolit vermek iyi olacaktır. Özellikle kuşlar için satılan ürünlerden. Kimisi kefir, yoğurt suyu veriyor ama bunları vermemeniz gerekir. Laktozu çözümleyemedikleri için zararlı kuşlara.
teşekkür ederim tekrardan, dediklerinizi uygulayacağım. umarım çabucak iyileşir :)
 

Nur U.

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
9
Tepki puanı
3
Yaş
21
Konum
İstanbul
Merhaba benim kuşum da erkek 1 yaşında eşi yok kafesinde salıncağı var sulugu var yem kabı var ama 1 senedir olan salincagina 3- 4 aydır bağımlı onun tepesinde uyuyor ona sürekli yem kusuyor (bu 2 haftadır oluyo) salıncağı çıkartınca huzursuz oluyor ve sulu dışkılama yapıyor bu durum 2 aydır sürüyor kum verdim kuş kömürü verdim daldari verdim düzelmiyor ne yapmalıyım
 

Ekli dosyalar

 • IMG-20191019-WA0001.jpeg
  IMG-20191019-WA0001.jpeg
  641 KB · Görüntüleme: 7
 • IMG_20191018_233853.jpg
  IMG_20191018_233853.jpg
  573.6 KB · Görüntüleme: 8

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
Merhaba kuşunuz salıncağını eş olarak benimsemiş. Yanına arkadaş almanızı öneririm. Ayrıca ishali için yemde yulaf oranı arttırılmalı ayrıca kuşlar için satılan probiyotik ve elektrolit alarak suyuna katabilirsiniz. Bunlar ishal azaltıcı ya da önleyicilerdir. Eğer meyve yiyorsa 1 dilim elma da toparlamasına yardımcı olacaktır.

Kesin çözüm için sulphamazethine alınabilir zirai ilaç satan yerlerden ya da veterinerden.
 

Nur U.

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
9
Tepki puanı
3
Yaş
21
Konum
İstanbul
Merhaba kuşunuz salıncağını eş olarak benimsemiş. Yanına arkadaş almanızı öneririm. Ayrıca ishali için yemde yulaf oranı arttırılmalı ayrıca kuşlar için satılan probiyotik ve elektrolit alarak suyuna katabilirsiniz. Bunlar ishal azaltıcı ya da önleyicilerdir. Eğer meyve yiyorsa 1 dilim elma da toparlamasına yardımcı olacaktır.

Kesin çözüm için sulphamazethine alınabilir zirai ilaç satan yerlerden ya da veterinerden.
Çok teşekkür ederim sorumu yanitladiginiz için ciddi bir hastalığı yoktur değil mi dediklerinizi uygularsam iyileşebilme olasılığı var mi
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,678
Çözümler
31
Tepki puanı
10,322
Yaş
29
Konum
Ankara
İshal durumu aslında ciddi bir problemdir. Zaman zaman ishaller görüldüğünde ilaçlı tedaviler daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Uzun süreli ishaller mutlaka ilaçla tedavi edilmesi önerilir. Kuşlar bakterilere hassas olduğundan ishal ne yazık ki çok ilerlemiş ise başka sorunları doğurabiliyor. Bunuda veteriner teşhis koyması lazım. Yem yeme, hareket, uyku durumları eskisi gibi ise büyük bir sorun yoktur bence ama yinede göz hapsine alın derim. Yapmadığı hareketler gözlemlerseniz bir veterinere danışmanızı öneririm. Birde öncelikle kuş ecza dolabınıza bu ürünü almanızı öneririm: Sulphamezathine Kullanımı
15-25 lira arası değişiyor fiyatı. Yaklaşık 2 yıl kullanılabilir. Alırken SKT kontrolü yapın mutlaka.

* Bunları yaparak normal şartlarda 2 gün içinde düzelmesi gerekir fakat devam ederse ilaç kullanmak gerekebilir. Salıncağını takmayın derim bu süreçte. Birde ishal yapan başka sebepler olabilir. Üşütme, yetersiz beslenme, yanlış beslenmeler gibi. Örneğin ıslak şekilde yeşillik verilmesi ishal yapıyor. Islaklığı alınıp asılması lazım yeşilliklerin. Bir diğeri de yem karışıklığının yetersizliği elbette. Mümkün mertebe %30 aspur %40 ak darı içeren karışık yemler almanız doğru olacaktır. Örnek bir kaç marka söyleyeyim bu karışıma uygun: Deli Nature champion 85 kodlu yemi, Hobi M003 yemi (hobipet.com.tr sitesinden alabilirsiniz.), G1-Experience Şampiyon Üretici Özel Muhabbet Kuşu Yemi gibi bir kaç ürün mevcut. Araştırarak içeriği uygun bir ürün alabilirsiniz. Ayrıca açık yemleri isteğinize göre karıştırabilirsiniz ama bunu son olasılık olarak düşünmek gerek. Birde 1 er kilo yerine iyi bir yemi 5 kg alarak 50-60 liraya daha uyguna getirebilirsiniz. Size 7-8 ay yeterli olacaktır bu şekilde diye düşünüyorum. Yem değişimleride kuşların düzenini bozuyor.

** Mutlaka uygun bir eş alın yanına.
 

Nur U.

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
9
Tepki puanı
3
Yaş
21
Konum
İstanbul
İshal durumu aslında ciddi bir problemdir. Zaman zaman ishaller görüldüğünde ilaçlı tedaviler daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Uzun süreli ishaller mutlaka ilaçla tedavi edilmesi önerilir. Kuşlar bakterilere hassas olduğundan ishal ne yazık ki çok ilerlemiş ise başka sorunları doğurabiliyor. Bunuda veteriner teşhis koyması lazım. Yem yeme, hareket, uyku durumları eskisi gibi ise büyük bir sorun yoktur bence ama yinede göz hapsine alın derim. Yapmadığı hareketler gözlemlerseniz bir veterinere danışmanızı öneririm. Birde öncelikle kuş ecza dolabınıza bu ürünü almanızı öneririm: Sulphamezathine Kullanımı
15-25 lira arası değişiyor fiyatı. Yaklaşık 2 yıl kullanılabilir. Alırken SKT kontrolü yapın mutlaka.

* Bunları yaparak normal şartlarda 2 gün içinde düzelmesi gerekir fakat devam ederse ilaç kullanmak gerekebilir. Salıncağını takmayın derim bu süreçte. Birde ishal yapan başka sebepler olabilir. Üşütme, yetersiz beslenme, yanlış beslenmeler gibi. Örneğin ıslak şekilde yeşillik verilmesi ishal yapıyor. Islaklığı alınıp asılması lazım yeşilliklerin. Bir diğeri de yem karışıklığının yetersizliği elbette. Mümkün mertebe %30 aspur %40 ak darı içeren karışık yemler almanız doğru olacaktır. Örnek bir kaç marka söyleyeyim bu karışıma uygun: Deli Nature champion 85 kodlu yemi, Hobi M003 yemi (hobipet.com.tr sitesinden alabilirsiniz.), G1-Experience Şampiyon Üretici Özel Muhabbet Kuşu Yemi gibi bir kaç ürün mevcut. Araştırarak içeriği uygun bir ürün alabilirsiniz. Ayrıca açık yemleri isteğinize göre karıştırabilirsiniz ama bunu son olasılık olarak düşünmek gerek. Birde 1 er kilo yerine iyi bir yemi 5 kg alarak 50-60 liraya daha uyguna getirebilirsiniz. Size 7-8 ay yeterli olacaktır bu şekilde diye düşünüyorum. Yem değişimleride kuşların düzenini bozuyor.

** Mutlaka uygun bir eş alın yanına.
Teşekkür ederim detaylı bir şekilde anlattığıniz için dediklerinizi uygulayacağım salincagini sadece geceleri takicam çünkü dün takmadım ve hep tellerde gezinip durdu sadece onunla uyuyo tepesine çıkıp sizce öyle mi yapmalıyım yoksa komple hiç mi takmamaliyim
 
Üst Alt