Muhabbet Kuşu Kusma ve Halsizlik

ozanozan

Yeni Üye
Merhabalar,
Yaklaşık 1 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var.Geçen hafta kustuğunu gördükten sonra bir veterinere telefonla ulaşarak yardım almaya çalıştım (pandemi nedeniyle veterinere gitme şansım yok denecek kadar az bağışıklık sistemim sıkıntılı olduğu için risk grubundayım ve dışarı çıkamıyorum). Veteriner bana kuşumda mantar olduğunu ve suyuna bir damla sirke koymamı söyledi. Son dört gündür 12 saatte bir suyunu sirkeli suyla yeniledim. Ancak halsizliği devam ediyor ve bugün tekrar kustu. Ne yazıkki ilk defa kuş beslediğim için internet üzerinden ulaştığım kaynaklar dışında fazla bilgi sahibi değilim ama kuşumu kaybetmek istemiyorum ve veteriner bana pek ilgili gelmedi. O yüzden elimden geldiğince gözlemleyip iyi olmasını sağlamaya çalışıyorum. Sitenize bugün rastladım bana yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm.

Gözlemleğim kadarıyla bütün belirtileri yazmaya çalışacağım.

Kusma: Kusması ağzında yem tanesi büyüklüğünde ve şeklinde sarımsı beyaz bir tane görmemle başladı. Kafasını yukarı aşağıya sallayıp ağzından yediği yemleri saçtı. Geçen hafta perşembe günü ve bugün kustu.

Dışkı: Dışkısı açık yeşil ve sulu. Dışkısını ne zaman yaptığına denk gelemediğim için daha önce tam gözlemleyememiş yalnızca kafesin altında görebilmiştim ama bugün kafesini temizlerken hemen görme şansım oldu. Normalden biraz daha sulu duruyor ve ishal gibi görünüyor.

Durgunluk: Daha önceden beraber aldığım bir kuşla aynı kafesteydi ve ötüyordu ama kusunca bulaşıcı bir hastalık olma olasılığına karşın ikisini ayırdım. Son birkaç gündür YouTube dan açtığım kuş seslerine verdiği bir iki cevap dışında ötmedi. Günlük işlerini yerine getiriyor yem yiyor su içiyor ama aksi takdirde tüneğinde aynı noktada gözleri kapalı oturuyor.

Nefes: Nefes alışı artmış ve kuyruğunu sallıyor. Nefes darlığı çektiğinden şüpheleniyorum.

Tüyler: Tüylerinde bir değişiklik yok yakın zamanda kafasındaki tüyleri yeniledi.

Gagası: Gaga kenarlarında beyazlık var ve burnunun etrafındaki cere dedikleri kısım kahverengiyken rengi açıldı. Bildiğim kadrıyla büyüdükçe bu kısmının renginin değişmesi normal ama emin olamadım.

Ayaklar: Bir renk değişimi veya bozulma yok ayakları açık pembe renkte ve sağlıklı görünüyor. Bir süredir dışarı çıkıp veterinerde kestiremediğim için tırnakları normalden uzun ama onun dışında bir gariplik yok.

Son birkaç gündür yarım parmak dal darı ve biraz da elma verdim. Kafesinde kum sirkeli su ve yeni bir gaga taşı var. Yeni taşı neredeyse hiç kullanmadı. Kafesini temiz tutmaya özen gösteriyorum. Muhabbet kuşu krakeri sevdiği için bir dal da ondan taktım ve yemini sık sık değiştiriyorum. Şu ana kadar bunun dışında bir gözlemim olmadı. Bu durumda kendimi veya ailemi tehlikeye sokmadan kuşumu tedavi etmek için uğraşıyorum ama pek yardım bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• _20200921_164034.JPG
    _20200921_164034.JPG
    1 MB · Görüntüleme: 8
  • _20200921_163855.JPG
    _20200921_163855.JPG
    330.6 KB · Görüntüleme: 8
  • _20200921_164135.JPG
    _20200921_164135.JPG
    511.4 KB · Görüntüleme: 8
  • _20200921_164431.JPG
    _20200921_164431.JPG
    864.7 KB · Görüntüleme: 7
Kuş kabarık durmuyor dik duruyor resimde ve tüye girmiş durgunluğun sebebi tüy olabilir. Dışkısı banada bozuk geldi. Probiyotik ve elektrolit alma şansınız olursa daha iyi olur. Varsa multivitaminde kullanın. İlaçlık bir durum var gibi gelmedi bana ama üstatlar görünce daha doğru cevap yazarlar. Kuşu üşütme ihtimaliniz varmı camdan direkt rüzgar falan geliyorsa kusma üşütme kaynaklı gibi geldi.

Oyla 0
Merhaba, dışkısı toparlayabilecek bir dışkı gibi ama bir beyaz kağıt ya da selpak üzerine dışkı yapmasını sağlayın. Bu şekilde dışkının boyama yapıp yapmadığını anlayamıyorum. Halsizliği maalesef var ve bu ishal üstü bir durum gibi görünüyor. Sirke kullanımı kadar lüzumsuz bir öneri olamaz maalesef. Veterinerle ilişkinizi kesmenizi öneririm.
Öncelikle elektrolit ve probiyotik desteği sağlayınız. 2 gün içinde dışkısı toparlamaz ise veterinere götürmekten başka pek şansınız kalmıyor :(
Kuşlar için satılan ürünlerden kullanmalısınız. Probiyotik dediğimde yoğurt suyu kullananlar çıkıyorda :(

Oyla 0
Kuş kabarık durmuyor dik duruyor resimde ve tüye girmiş durgunluğun sebebi tüy olabilir. Dışkısı banada bozuk geldi. Probiyotik ve elektrolit alma şansınız olursa daha iyi olur. Varsa multivitaminde kullanın. İlaçlık bir durum var gibi gelmedi bana ama üstatlar görünce daha doğru cevap yazarlar. Kuşu üşütme ihtimaliniz varmı camdan direkt rüzgar falan geliyorsa kusma üşütme kaynaklı gibi geldi.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. İlk kuşlarım olduğu için ben de fazla bilemedim. Danıştığım veteriner bana mantar dedi ama üşütmüş olabilir. Ben de emin olamadığım için tekrar bir fikir almak istedim. Ankara'da şehrin daha dış bölgesinde yaşıyorum hava bir anda soğuduğu için olabilir. Şu anda
Merhaba, dışkısı toparlayabilecek bir dışkı gibi ama bir beyaz kağıt ya da selpak üzerine dışkı yapmasını sağlayın. Bu şekilde dışkının boyama yapıp yapmadığını anlayamıyorum. Halsizliği maalesef var ve bu ishal üstü bir durum gibi görünüyor. Sirke kullanımı kadar lüzumsuz bir öneri olamaz maalesef. Veterinerle ilişkinizi kesmenizi öneririm.
Öncelikle elektrolit ve probiyotik desteği sağlayınız. 2 gün içinde dışkısı toparlamaz ise veterinere götürmekten başka pek şansınız kalmıyor :(
Kuşlar için satılan ürünlerden kullanmalısınız. Probiyotik dediğimde yoğurt suyu kullananlar çıkıyorda :(
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bilgisizliğim için özür dilerim ama bana önerebileceğiniz spesifik bir probiyotik var mı. Bir de bu durum kuşum için ölümcül mü. Son birkaç gündür kaybederim diye çok panik yapıyorum. Ne yapacağımı bilemedim.

Oyla 0
Bu şekilde anlamak pek mümkün olmuyor. Neden dolayı ishal, başka bir hastalığı mı var bilemiyorum. Gözlemlenen belirtiler bir çok hastalığın belirtisi olduğundan şundan dolayı diyemiyoruz. Dışkısının analiz edilmesi ve kuşun el muayenesine ihtiyacı var. Örneğin kuşunuz kaç gram?
Yem yeme oranı az demişsiniz konuda bu oranı arttırabilirsiniz. Krakerler önerilmez çünkü yapay yapıştırıcılar kullanılır.

Elektrolit için geçici olarak eczaneden ge-oral alabilirsiniz. Probiyotik siparişiniz gelene kadarda Kuşlarınız için Evde Probiyotik Yapımı
bunu uygulayabilirsiniz. Eczaneye bile gidemiyorum derseniz de

Marka olarak çok fazla seçenek var. Bütçenizi bilmediğimden bir marka önermem doğru olmaz ama iyi olan markalardan bahsedeyim;
Naturelife Super Probiotic,
Deli Nature Flora+,
Refarm Probio Life OB Pre+Probiyotikli Multivitamin Karışımı,
Nekton-Biyotic-Bird,
ürünlerinden herhangi biri denenebilir. Sıralamanın bir önemi yok.

Oyla 0
Merhabalar, kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum. Sitede tarifini yayınladığınız şekilde elektrolite başladım şu anda da probiyotik yapıyorum. Söylediğiniz gibi altına kağıt havlu serdim bu sefer dışkısı daha farklı çıktı. Paylaşayım dedim.

Ekli dosyalar

• _20200921_173712.JPG
    _20200921_173712.JPG
    122.8 KB · Görüntüleme: 7
Oyla 0
Ankara da Çankaya bölgesine yakın iseniz Sempati Veteriner e gidebilirsiniz. Gitmeden önce arayıp randevu almanız gerekiyor. Dışkı fotograflarini net bir şekilde çekerseniz daha iyi olur.

Oyla 0
Sorun bakteriyel gibi geldi bana. Arkadaşların dediği takviyeleri yapın. Daha sonra tekrar değerlendirelim.

Oyla 0