Muhabbet kuşu mama

muhabbetkusuduman

iyikus.com Üyesi
Muhabbet kuşum biraz zayıf olduğu için (hassas terazide 35 gram çıkmıştı) biraz kilo aldırmak için mama vermek istiyorum. İnternetteki evde yapılan tarifleri yemedi sadece yumurtanın beyazından biraz veriyorum çok az yiyor, bir süre sonra etrafa dağıtmaya başlıyor. Daha önce bu ürünlerden kullanan oldu mu? Tavsiye eder misiniz ya da tavsiye edebileceğiniz başka hazır mamalar var mı?
kuş yaklaşık 1 yaşında. Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 198A3C1D-5CA0-435D-B335-7B5F8591D0E5.jpeg
    198A3C1D-5CA0-435D-B335-7B5F8591D0E5.jpeg
    99.5 KB · Görüntüleme: 3
  • C32A5EF0-C3DC-4804-BF64-24718E28D970.jpeg
    C32A5EF0-C3DC-4804-BF64-24718E28D970.jpeg
    106.4 KB · Görüntüleme: 3
Ben soldakini kullandım ama yemiyor ne yaptıysam. Yavruyken alıştırılması gerekiyor mamaya. Kaç tane farklı kaliteli mama denedim alıştıramadım maalesef.

Oyla 0
teşekkür ederim mamalara bakıyorum şimdi bölünmüş olarak internette buldum peki bunları da yemezse yemesi için kafesten yemi çıkarmak sağlıklı mı? Yoksa hayvana eziyet mi olur?
Mama yemeye zorlamak için yemi çıkarmak doğru değil.
Mamanın kıvamı kısır kıvamına benzer şekilde hazırlanmalı, lapa ve ya çok kuru olursa yemezler.
Eğer mamayı yemiyorsa üzerine 1 çay kaşığı kadar soyulmuş iç yulaf serpin ya da bir miktar havuç rendeleyin.
Yulafı yerken mamaya da dili değince, onu da yer.
Alıştıktan sonra yulafı kesersiniz, havucu ise haftada 2-3 defa mamanın içinde rendelenmiş ve sulu olmayan bir şekilde verebilirsiniz.

Son düzenleme:
Oyla 0
Mama yemeye zorlamak için yemi çıkarmak doğru değil.
Eğer mamayı yemiyorsa üzerine 1 çay kaşığı kadar soyulmuş iç yulaf serpin, yulafı yerken mamaya da dili değince onu da yer.
Alıştıktan sonra yulafı kesersiniz.
Benim uygulamam bu şekilde.
Benim kuş artık yulafda yememeye başladı. Bir değişik bir cins bu ?

Oyla 0
Ben yemeyen kuşlarda dönüşümlü olarak yönelmeleri için 2 saat yem çıkartıyordum. Zamanla az da olsa yemeye başladılar. Şuan ikisi de oluyor ayni anda yine benzer oranda yiyip bırakıyor

Oyla 0
Ben yemeyen kuşlarda dönüşümlü olarak yönelmeleri için 2 saat yem çıkartıyordum. Zamanla az da olsa yemeye başladılar. Şuan ikisi de oluyor ayni anda yine benzer oranda yiyip bırakıyor
Hepinize teşekkürler evde yaptığım mamanın biraz kıvamını değiştirip yedirmeye çalışacağım. Daha sonra olmazsa cede’yi sipariş edeceğim. Eğer başarabilirsem buraya yazarım ?

Oyla 0
benim kuşlarımda başta yaptığım mamayı yemiyordu ama ben inatla önlerine koydum. 4-5 saat önlerinde duruyordu genelde. hiç dokunmuyorlardı. bazen de hepsini yere döküyorlardı. haftada 1-2 önlerine koydum. bazen elimle yedirmeye çalıştım. sabrettim :) artık elimde görünce tellere atlıyorlar :D hızlı bir şekilde tüketiyorlar.

Oyla 0
benim kuşlarımda başta yaptığım mamayı yemiyordu ama ben inatla önlerine koydum. 4-5 saat önlerinde duruyordu genelde. hiç dokunmuyorlardı. bazen de hepsini yere döküyorlardı. haftada 1-2 önlerine koydum. bazen elimle yedirmeye çalıştım. sabrettim :) artık elimde görünce tellere atlıyorlar :D hızlı bir şekilde tüketiyorlar.
Bakalım bende yarın sabah erken tekrardan vermeye çalışacağım alıştırabilirsem cede deneyeceğim Versele laga gold wings felan denedim dokunmuyordu bile. Evde yapılanda yine arada yumurtayı yiyordu azda olsa.

Oyla 0
Doğanay hocam bu dediğinizi bu sabah denedim ve normalde dilini mamaya dokundurmayan kuş şu an bile mama yiyor. :)
Zamanla alışacak sanırım.
Yumurta havuç maydanoz sapı irmik ve galete unu kullandım üstüne az yulaf döktüm. Versele laga yı bile yememişti oysaki.

Oyla 0
Bugün maydonozu çok sevdiği için maydonoz+bisküvi+yumurta beyazı şeklinde bir karışım hazırladım ancak kendisi sadece maydonozlarını ayırıp yemeyi seçti. ? şimdi kafese soktum ve yeme saldırdı yavaş yavaş alışacak gibi

Oyla 0