Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,824
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Popo Tüylerine Dışkı Yapışması, Birikmesi
Bu durum çoğu kuş bakıcısının sıklıkla yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Dikkatle incelenmeli ve bakımı yapılmalıdır.
kabiz.jpg
Neden Kuşların Poposuna dışkı yapışır?
Eğer muhabbet kuşunuz yavru ise bu durum normal olarak karşılayabiliriz. Bu durum kısa sürede düzelecektir. Fakat yetişkin bir kuş için bu bir sorundur. Genelde kabız olduklarında dışkılar birikir ve orada kururlar. Üst üste defalarca yeni dışlı eklenir ve kuşunuzun bunu temizleyemediği durumlarda o bölgeden dışkıyı temizlemeniz gerekir. Eğer çok sertleşmiş ise ılık bir suyla dışkıyı yumuşatarak temizleyebilirsiniz. Ayriyeten popo çevresi tüyleri güçlü tutunmadıkları için o bölgede ki tüyler hafifçe çektiğinizde gelecektir ya da makas yardımıyla dikkatli bir şekilde kısaltabilirsiniz. Kesilen ya da çekilen tüyler kısa sürede uzayacaktır.
Bazen yem değişikliğinden dolayı karşılaşılabiliyor kabızlık sorunuyla!
Yeni yeme geçmeden önce diğer yemle karıştırarak sunmanız doğru yöntem olacaktır. Alacağınız yemlerinde tazeliği oldukça önemlidir.
Nasıl Tedavi Edilir?
Temel sebebi yem değişikliği, yeşillik ve meyve verme oranının düşüklüğü, kuş kumu ve kalamar eksikliğinden yahut yeni verilen tohum harici gıdaların sonucunda bu durumla karşılaşırız. Bu sorunu çözmek için kabızlığa iyi gelen meyve ve sebzeler verilmelidir. Örneğin elma. Bunun yanında suyuna az miktarda soda ilave edilebilir.
* Bu süreçte mama yedirmemelisiniz.
  • Birkaç gün sadece kanarya yemi vermeniz gerekebilir. Yapışmanın bittiğini gördükten sonra eski yemine dönebilirsiniz.
 
Üst