Muhabbet kuşu şişmesi

enesboz

iyikus.com Üyesi
Merhaba 2 aylık bir muhabbet kuşum var sabahları hep yanıma alırdım gittiğimde yerde duruyordu ve şişkindi elime aldığımda ayakta bile zor duruyor gücü yok gibi hatta şöyle söyleyim kafasını döndürüp kaşınamıyor bile. En sevdiği yem olan Dal dara'yı görünce çıldırdı gene önüne koydum gagasını açmakta bile zorlanıyor yemi hemen yiyemiyor baya zorlanıyor.

Araştırdığımda Tümor olabilir vs. yorumları okudum fakat bir Ur göremedim. Poposunda hep dışkısı yapışmıştı hareketsiz kaldığından temizledim ve ishal olduğunu gördüm ayrıca dışkısını yaparken sanki zorlanıyor ses felan çıkartıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim. Bir kuşumu yıllar önce kaybettim onun acısıyla yeni kuş almaya hep çekiniyordum şimdi bu Paşamı da kaybetmek istemiyorum.

Beatrice

iyikus.com Üyesi
Bu belirtiler bir günde oluşmuyor. Muhabbet kuşları hastalıklarını saklamakta çok başarılılar. Mubis deyip geçmeyip sürekli tetikte olmak gerek. Geç kalındığı icin ne yazık ki cok fazla mubisin ölüm haberi okuyorum. Bazen bir veterinere götürmek bile yeterli olmayabiliyor. Bu da çoğunun kanatlı hayvanlar yeterli bilgi sahibi olmamasindan ya da tedavi için geç kalindigindan.

Hastalık belirtileri iştahsızlık, durgunluk, kendini kabartma, kafes tabanında yatma, ishal, kusma vs vs.

Yine de resim yükleyin arkadaşlar yardımcı olacaktır .

Oyla 0

Liebe55

Veteran
Resim ekleyebilirseniz elbette yardımcı olmak isteriz

Kuşun tünekte duruş resmi dışkı resmi çekenilirseniz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dışkıda zorlanma kabızlıktan olabilir, dişi ise yumurta sıkışması ya da yumurtalı olabilir, aşırı yağlanma ve diğer belirtileri de taşıyor olabilir. Fotoğraf eklerseniz en azından gözlem yapabiliriz durumla alakalı ama tabana inmeler daima riskli sayılabilecek, ilerlemiş bir hastalık belirtisi oluyor. Bu yüzden veteriner önceliğiniz olmalı

Oyla 0

enesboz

iyikus.com Üyesi
Tam anlamıyla çekemedim sanırım, tünekte vs. duramıyor ayakları çok halsiz gibi sıkamıyor ayaklarını bu yüzden yürürken ve sabit dururken zorlanıyor. Ayrıca aslında hareketli sürekli gelmek istiyor bizlere ama gücü mü yok anlamadım karnında bir şişlik var orası kesin. Yem yerken zorlanıyor en sevdiği yem olan daldarayı bile zor yiyor baya uğraşıyor yerken.

Kursak mantarı olabileceğinden veya Tümör olabileceğinden şüpheleniyorum tam olarak bilgim yok sadece araştırmalarımdan yola çıkarak söylüyorum.
Kuşum erkek.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.52.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.52.jpeg
    96.7 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.51.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.51.jpeg
    56.4 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.50.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.50.jpeg
    60.1 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.49.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-28 at 17.50.49.jpeg
    60.4 KB · Görüntüleme: 17
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah çok sevimli. Bir çok sebebi olabilir ama net şudur diyemiyorum. Elinizde varsa multivitamin veriniz ve en kısa sürede veterinere danışınız.

Ayak hissisliği ve şişmeler risk grubu belirtiler.

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
Tam anlamıyla çekemedim sanırım, tünekte vs. duramıyor ayakları çok halsiz gibi sıkamıyor ayaklarını bu yüzden yürürken ve sabit dururken zorlanıyor. Ayrıca aslında hareketli sürekli gelmek istiyor bizlere ama gücü mü yok anlamadım karnında bir şişlik var orası kesin. Yem yerken zorlanıyor en sevdiği yem olan daldarayı bile zor yiyor baya uğraşıyor yerken.

Kursak mantarı olabileceğinden veya Tümör olabileceğinden şüpheleniyorum tam olarak bilgim yok sadece araştırmalarımdan yola çıkarak söylüyorum.
Kuşum erkek.
Kuşa b vitamini takviyesi yapın birkaç gün ve de Doğanay hocamın dediği gibi veterinere götürün.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
1. Kuşta tümör yada şişkinlik yok bana göre.
2. Şişkinlikten kastınız tüylerini kabartma olabilirmi?
3. Kuşunuz kabız. Ama sadece kabız olsa bu kadar halsiz ve güçsüz olucağını sanmıyorum.
4. Kabızlık %80 koksidiyozla beraber görülür.
5. Ayaklardaki güçsüzlük B vitamini eksikliğinden olabilir. Yada hastalığı ile ilgili olabilir.
6. Ayrıca dal darı ve aspur en çok kabızlığa sebep olan tohumlardır. Bunları fazla vermeyin kuşa, normal yemini yesin.

Size önerim şu; marketten bir tane kuru maya alın ve tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar hatta biraz daha fazlasını ekleyin ve karıştırıp verin kuşa. Mayalı su günde 3 sefer tazelenicek ve 3 gün kullanılıcak. Şimdi bu ne işe yarıyacak diye sorarsanız şöyle; kuru maya iyi bir B komplekstir (neredeyse hazır b vitaminleri kadar etkilidir) ve aynı zamanda probiyotiktir. İçeriğindeki B vitaminleri ayak güçsüzlüğüne iyi gelicektir (tabi sorun vitamin eksikliği ise) ve probiyotikte sindirim sistemine yardımcıdır kabızlığına iyi gelir..

Bu uygulamayı yaptıktan sonra kuşun genel durumunu yazın ve dışkısının resimlerini ekleyin kontrol edelim. Duruma göre ilaç tedavisi gerekebilir. Eğer imkanınız varsa kuşlardan anlayan bir veterinerede danışın mutlaka. Geçmiş olsun...

Oyla 0

enesboz

iyikus.com Üyesi
Beyaz dışkı ilk defa yaptı böyle hastalandığından belli sürekli siyah ortasında beyaz dışkı yapıyordu. 2 Aylık oldu ama halen büyük yem yerken zorlanıyor bundan dolayı Daldarı veriyoruz. Ayağının birisi çok iyi onunla çok iyi tutunuyor diğeri pek tutmuyor halsiz kullanıyor ama halsiz cansız ayağı.
Ayrıca şişkinlik yok öyle artık normal görüntüsünde ama dikkat ettim kafasını felan döndürmekte biraz zorlanıyor bunu ayağına bağlıyorum dengede duramadığından tam olarak dönemiyor sanırım.
Birde eskisi gibi çok hareketli sürekli bir şeyler yapmak istiyor neşesiz değil yani yemde sürekli yiyor. Sadece ayağında problem var gibi gözüküyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-06-30 at 09.30.05.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-30 at 09.30.05.jpeg
    50.8 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0

enesboz

iyikus.com Üyesi
Veterinere gittik saolsun ilgilendi ve kuşumuzun ishal olduğundan halsiz olduğunu söyledi bunu için ilaç verdi ve vitamin takviyesinde bulunmamızı söyledi. Ayrıca bir kuşçuya gittik oda aynı şekilde ishalden kaynaklandığını ve yavru olduğundan ayaklarının halsizleştiğini söyledi.
Mantar v.s yokmuş ben bundan çok korkuyordum ama durumu genede pek iyi değil anlaşılan elimizden geldiğince iyi beslemeye çalışacağız.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Veterinere gittik saolsun ilgilendi ve kuşumuzun ishal olduğundan halsiz olduğunu söyledi bunu için ilaç verdi ve vitamin takviyesinde bulunmamızı söyledi. Ayrıca bir kuşçuya gittik oda aynı şekilde ishalden kaynaklandığını ve yavru olduğundan ayaklarının halsizleştiğini söyledi.
Mantar v.s yokmuş ben bundan çok korkuyordum ama durumu genede pek iyi değil anlaşılan elimizden geldiğince iyi beslemeye çalışacağız.

Veteriner ne ilacı verdi? Baytril verdiyse eğer bi işe yaramaz bence. Genelde baytril veriyorlar o yüzden. Mantarın olup olmadığını nasıl anladı dışkı tahlili yaptımı? Siz kuşun yaptığı dışkıları bir atın buraya tekrar bakalım kuşun durumunun ishalle alakası yok çünkü...

Oyla 0

enesboz

iyikus.com Üyesi
Veteriner ne ilacı verdi? Baytril verdiyse eğer bi işe yaramaz bence. Genelde baytril veriyorlar o yüzden. Mantarın olup olmadığını nasıl anladı dışkı tahlili yaptımı? Siz kuşun yaptığı dışkıları bir atın buraya tekrar bakalım kuşun durumunun ishalle alakası yok çünkü...

Avidiare adlı bir ilaç verdi Veteriner. Eve geçince size dışkı fotoraflarını atayım ama sabah baktığımda gene ishal devam ediyordu. Ayrıca kuşçu (pet shop) gittik oda aynı şekilde İshalden dolayı güçsüz dedi mantar olmadığını söyledi Umarım doğrudur.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Avidiare adlı bir ilaç verdi Veteriner. Eve geçince size dışkı fotoraflarını atayım ama sabah baktığımda gene ishal devam ediyordu. Ayrıca kuşçu (pet shop) gittik oda aynı şekilde İshalden dolayı güçsüz dedi mantar olmadığını söyledi Umarım doğrudur.

İşte neye göre mantar olmadığını söylüyorlar onu anlamıyorum. Ben olduğunu iddaa etmiyorum ama elimizde dışkı tahlili olmadığı için mantar yokta diyemeyiz. Ayrıca avidiare ilaç falan değil. Siz kuşun dışkılarını atın bakalım...

Oyla 0