Muhabbet kuşu solunum sorunu

efeberktas

Yeni Üye
Herkese merhabalar; 7-8 aylık albino muhabbet kuşumuz birkaç gündür nefes alırken ses çıkarıyor, ara sıra hapşırıyor ve kuyruğunu sallıyor devamlı. Uçurmaya çalışınca da bağırma tarzı sesler çıkarıyor. Yemek yemesinde şimdilik sorun yok. Tünekte duruyor ve genelde kafasını ters döndürüp uyuma halinde ama nefes alırken zorlandığını hissediyoruz. Kuşumuzu dün aldığımız petshopa götürdüm ve 10 dk gözlemledikten sonra kuşun üşütmeden dolayı solunum enfeksiyonu olabileceğini söyledi. Ancak ceryanda bırakmamıştık kuşu. Sera'nın Bronchipur W isimli bitkisel direnç arttırıcısını verdi ve 2 parmak kadar dolu suluğa 15 damla koymamızı ve ağızdan da gğnde 1-2 damla vermemizi söyledi. Ayrıca elimizde Vitakraft'ın Vitafit multivitamini var ve 2.suluğuna da onu koyuyoruz. Sizce teşhis doğru mu ve bu tedavi etkili olur mu? Antibiyotik tarzı bir ürün 7 aylık kuşa verilebilir mi ve ilaç olarak tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

Dezenfekte işlemini nasıl yapabilirim? acaba yanlışmı yapıyorum, belli aralıklarla kafesi temizliyorum zaten , kardeşimin kuşuydu daha çok o bakıyordu bizde çok üzüldük keşke daha önce farketseydik 3 gündür ses çıkarmaya başladı dayanamadı malesef:(
Virkon-s kullanabilirsiniz dezenfeksiyon işlemi için.

Oyla 0

Oyla 0
Merhaba benim kuşum ilk başta uçarken ses çıkartmaya başladı. Daha sonra veterinere gittim ve kalp yetmezliği olduğunu söyledi. Ancak İnternetten kuşlarda kalp yetmezliğini araştırdığımda uçtuktan sonra ayakları soğuk olur, rengi mor olur gibi şeylere rastladım. Kuşumu uçurduktan sonra ayakları sıcacıktı ve pembeydi. Daha sonra kuşum kötüleşti. Akşam uyurken sürekli sesli bir şekilde nefes almaya başladı önce düşük şiddetli başladı ama gün geçtikçe arttı şiddeti. Bir kuş uzmanına gittim o da nebülizatör ile ventolin adlı bir ilaç verdirdi günde 5 er dakika. Bir kaç gün içinde düzeldi nefes alması ses falan çıkartmıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde aynı olay tekrarladı. Bu sefer bir gün içinde çok şiddetli ses çıkartmaya başladı. Yine aynı uzmana gittim. Bu sefer antibiyotik başladık. Triflukan adlı bir antibiyotik. Günde 3 damla verdim. Akşam ses çıkartması 1 hafta sonra falan geçti. Bu sefer uzun sürdü iyileşmesi. Ancak hareket ederken ya da uçarken yine ses çıkartıyor uyurken ses yok. Ama yine kötüleşmesini istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde kuşum tüm bu ses çıkartma olayları öncesinde kursağı için ilaç almıştı. Birde kuşum biraz tombik. Ama solunum yolu sıkıntısı olduğunu düşündüğüm için her gün uçursamda fazla zorlamıyorum. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba benim kuşum ilk başta uçarken ses çıkartmaya başladı. Daha sonra veterinere gittim ve kalp yetmezliği olduğunu söyledi. Daha sonra kuşum kötüleşti. Akşam uyurken sürekli sesli bir şekilde nefes almaya başladı önce düşük şiddetli başladı ama gün geçtikçe arttı şiddeti. Bir kuş uzmanına gittim o da nebülizatör ile ventolin adlı bir ilaç verdirdi günde 5 er dakika. Bir kaç gün içinde düzeldi nefes alması ses falan çıkartmıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde aynı olay tekrarladı. Bu sefer bir gün içinde çok şiddetli ses çıkartmaya başladı. Yine aynı uzmana gittim. Bu sefer antibiyotik başladık. Triflukan adlı bir antibiyotik. Günde 3 damla verdim. Akşam ses çıkartması 1 hafta sonra falan geçti. Bu sefer uzun sürdü iyileşmesi. Ancak hareket ederken ya da uçarken yine ses çıkartıyor uyurken ses yok. Ama yine kötüleşmesini istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde kuşum tüm bu ses çıkartma olayları öncesinde kursağı için ilaç almıştı.
Triflucan antibiyotik değil mantar için kullanılıyor genelde.Kursak için ne vermiştiniz? Solunum sorunu olduğunu düşünerek Ventolin önermiş fakat aynı amaca göre bir antibiyotikte kullanılması gerekebilir.

Oyla 0
Merhaba benim kuşum ilk başta uçarken ses çıkartmaya başladı. Daha sonra veterinere gittim ve kalp yetmezliği olduğunu söyledi. Daha sonra kuşum kötüleşti. Akşam uyurken sürekli sesli bir şekilde nefes almaya başladı önce düşük şiddetli başladı ama gün geçtikçe arttı şiddeti. Bir kuş uzmanına gittim o da nebülizatör ile ventolin adlı bir ilaç verdirdi günde 5 er dakika. Bir kaç gün içinde düzeldi nefes alması ses falan çıkartmıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde aynı olay tekrarladı. Bu sefer bir gün içinde çok şiddetli ses çıkartmaya başladı. Yine aynı uzmana gittim. Bu sefer antibiyotik başladık. Triflukan adlı bir antibiyotik. Günde 3 damla verdim. Akşam ses çıkartması 1 hafta sonra falan geçti. Bu sefer uzun sürdü iyileşmesi. Ancak yine tekrarlamasını istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde kuşum tüm bu ses çıkartma olayları öncesinde kursağı için ilaç almıştı. Kursağında
Triflucan antibiyotik değil mantar için kullanılıyor genelde.Kursak için ne vermiştiniz? Solunum sorunu olduğunu düşünerek Ventolin önermiş fakat aynı amaca göre bir antibiyotikte kullanılması gerekebilir.
Kursak için kendisi hazırlayıp şırınga içinde bir sıvı vermişti ona da antibiyotik demişti. Geçen gün niye böyle tekrarladı dediğimde kursaktaki sıkıntısı hava keselerine sıçramış olabilir dedi. Yani bende tam anlayamadım solunumla ilgili mi yoksa mantar mı diye o yüzden sormak istedim.

Oyla 0
Rica etsem kuştan ve dışkısından bir kaç fotoğraf atar mısınız?

Oyla 0
Merhaba benim kuşum ilk başta uçarken ses çıkartmaya başladı. Daha sonra veterinere gittim ve kalp yetmezliği olduğunu söyledi. Daha sonra kuşum kötüleşti. Akşam uyurken sürekli sesli bir şekilde nefes almaya başladı önce düşük şiddetli başladı ama gün geçtikçe arttı şiddeti. Bir kuş uzmanına gittim o da nebülizatör ile ventolin adlı bir ilaç verdirdi günde 5 er dakika. Bir kaç gün içinde düzeldi nefes alması ses falan çıkartmıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde aynı olay tekrarladı. Bu sefer bir gün içinde çok şiddetli ses çıkartmaya başladı. Yine aynı uzmana gittim. Bu sefer antibiyotik başladık. Triflukan adlı bir antibiyotik. Günde 3 damla verdim. Akşam ses çıkartması 1 hafta sonra falan geçti. Bu sefer uzun sürdü iyileşmesi. Ancak yine tekrarlamasını istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde kuşum tüm bu ses çıkartma olayları öncesinde kursağı için ilaç almıştı. Kursağında

Kursak için kendisi hazırlayıp şırınga içinde bir sıvı vermişti ona da antibiyotik demişti. Geçen gün niye böyle tekrarladı dediğimde kursaktaki sıkıntısı hava keselerine sıçramış olabilir dedi. Yani bende tam anlayamadım solunumla ilgili mi yoksa mantar mı diye o yüzden sormak istedim.
Arkadaşlar videoya göre değerlendirir durumu ama,gerekli tetkikler yapılmadıktan sonra veterinerler de çok sağlıklı teşhis koyamıyor maalesef.Uzmanlık alanına kanatlılar dahil değilse bi noktada tıkanıyor işler.Benim tecrübelerim bu yönde.

Oyla 0
maşallah çok sevimli. İshal sorununuz var gibi hafif. Probiyotik ya da elektrolit takviyesi yapınız. Meyve tüketimi iyi ise 1 dilim elma verebilirsiniz.

triflucan verildi ise solunum sorununa pek fayda etmeyecektir.

Oyla 0
Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0
Bu da videosu. Çok hafif ses çıkartırken böyle ses geliyor. Bunun daha şiddetlileri de var. Ama o hastalık ilerleyince oluyor. Daha önce röntgen çekerek takibini yapıyorduk. Röntgen resimleri elimde yok maalesef ama o hasta olduğu sırada soluk borusunun etrafında çizgiler vardı. İyileştiği zaman o çizgiler gitti. Ama şuan nasıl bilmiyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
ben size samimi bir yorum yazayım beni yanlış anlamayın lütfen. bu şekilde ayrı ayrı yazmak yerine tüm hikayeyi tek seferde ve detaylı yazmanız lazım bu şekilde kimse hikayeyi takip etmez. üstelik veterinerlerin de tam çözemediği bir durum var. ilk yazınızda triflucan , 2. de antibiyotik, 3. de röntgenden bahsettiniz. hangi ilaçları ne sürede ne zaman kullandınız, ne zaman bıraktınız, aynı anda mı ayrı ayrı mı kullandınız, röntgen ne zaman çekildi, kaç veterinere gittiniz , veterinerler ne dedi vs vs

Oyla 0
ben size samimi bir yorum yazayım beni yanlış anlamayın lütfen. bu şekilde ayrı ayrı yazmak yerine tüm hikayeyi tek seferde ve detaylı yazmanız lazım bu şekilde kimse hikayeyi takip etmez. üstelik veterinerlerin de tam çözemediği bir durum var. ilk yazınızda triflucan , 2. de antibiyotik, 3. de röntgenden bahsettiniz. hangi ilaçları ne sürede ne zaman kullandınız, ne zaman bıraktınız, aynı anda mı ayrı ayrı mı kullandınız, röntgen ne zaman çekildi, kaç veterinere gittiniz , veterinerler ne dedi vs vs
İlk kez blog kullanıyorum kusura bakmayın. Öbürlerini nasıl sileceğimi bulamadım ve uyarı için teşekkürler. Buraya en ayrıntılısını yazıyorum.
Kuşum 5 yaşında ve azıcık tombik. Daha önce hiçbir sıkıntısı yoktu. Geçen sene kuşum uçarken ses çıkartmaya başladı. Veterinere götürdüm kalp yetmezliği olduğunu söyledi ve yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi. Eve gelip araştırınca kalp yetmezliğinde uçtuktan sonra ayaklarda morarma ve soğukluk belirtileri olduğu yazıyordu ancak benim kuşumda öyle bir şey yoktu. Daha sonra bir kuş uzmanı buldum. Kendi hazırladığı antibiyotik (karaciğerine etki eden bir ilaç değil) dediği iki şırınga verdi. Onları kullandık. Kuşum düzeldi. Sonrasında kursak tedavisi gördü. Bu dönemde bir röntgen çekilmişti ve yine doktorun hazırladığı antibiyotiklerden (karaciğerine etki eden bir ilaç değil) kullandı. İyileşti. Bir süre sonra o ses çıkartma olayını tekrar yapmaya başladı. İlk gün çıkardığı ses çok azdı. ama 3. günde falan kapı gıcırtısı gibi oldu. Yine uzmana gittik. Röntgen çekildi. Doktorun hazırladığı antibiyotik(karaciğerine etki eden bir ilaç değil) ve nebülizatörde ventolin desteğine başladık. İyileşti. Ancak geçen haftalarda bir kez daha tekrarladı. Bu sefer doktor triflucan (doktor bunun karaciğeri etkilediğini belirtti) verdi. Günde 3 damla 2 hafta kadar tedavisine devam ettik. Bu sırada nebülizatör de kullandık. Şuan ilacı kesti doktor. Gece uyurken ses falan çıkartmıyor kuşum ancak gün içinde uçarken, kendini temizlerken, yemek yerken ses çıkartmaya devam ediyor. Ve taa en baştan beri düzenli aralıklarla bazen sirkeli su, bazen vitaminli su, bazen probiyotikli su ve çoğunlukla sade su içiyor.

Oyla 0
İlk kez blog kullanıyorum kusura bakmayın. Öbürlerini nasıl sileceğimi bulamadım ve uyarı için teşekkürler. Buraya en ayrıntılısını yazıyorum.
Kuşum 5 yaşında ve azıcık tombik. Daha önce hiçbir sıkıntısı yoktu. Geçen sene kuşum uçarken ses çıkartmaya başladı. Veterinere götürdüm kalp yetmezliği olduğunu söyledi ve yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi. Eve gelip araştırınca kalp yetmezliğinde uçtuktan sonra ayaklarda morarma ve soğukluk belirtileri olduğu yazıyordu ancak benim kuşumda öyle bir şey yoktu. Daha sonra bir kuş uzmanı buldum. Kendi hazırladığı antibiyotik (karaciğerine etki eden bir ilaç değil) dediği iki şırınga verdi. Onları kullandık. Kuşum düzeldi. Sonrasında kursak tedavisi gördü. Bu dönemde bir röntgen çekilmişti ve yine doktorun hazırladığı antibiyotiklerden (karaciğerine etki eden bir ilaç değil) kullandı. İyileşti. Bir süre sonra o ses çıkartma olayını tekrar yapmaya başladı. İlk gün çıkardığı ses çok azdı. ama 3. günde falan kapı gıcırtısı gibi oldu. Yine uzmana gittik. Röntgen çekildi. Doktorun hazırladığı antibiyotik(karaciğerine etki eden bir ilaç değil) ve nebülizatörde ventolin desteğine başladık. İyileşti. Ancak geçen haftalarda bir kez daha tekrarladı. Bu sefer doktor triflucan (doktor bunun karaciğeri etkilediğini belirtti) verdi. Günde 3 damla 2 hafta kadar tedavisine devam ettik. Bu sırada nebülizatör de kullandık. Şuan ilacı kesti doktor. Gece uyurken ses falan çıkartmıyor kuşum ancak gün içinde uçarken, kendini temizlerken, yemek yerken ses çıkartmaya devam ediyor. Ve taa en baştan beri düzenli aralıklarla bazen sirkeli su, bazen vitaminli su, bazen probiyotikli su ve çoğunlukla sade su içiyor.

bu tür durumlar genelde bakteri kaynaklı olur, daha düşük ihtimalle protozoa , mantar ya da kursak paraziti kaynaklı da olabilir. hekimin verdiği antibiyotiğin/ilaçların iceriğini bilmediğim için bir şey söylemem doğru olmaz. önceden geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu varsa ciğerlerde kalıcı/sekel tahribat yapmış da olabilir (crd, astım) , bu durumda sadece semptomatik/rahatlatıcı tedavi uygulanabilir. size önerim bir de veteriner hekim Cem Memur'a danışın, internette telefonu var arayabilirsiniz

Oyla 0