Umit.

Yönetici
Moderatör
Yerli yabancı bütün siteleri inceledim, hem kendim öğrendim hemde sizler için güzel bir mutasyon konusu hazırladım. Tüm mutasyonları tek konuda derledim. Uygun görseller seçmeye çalıştım. Umarım faydalı olur keyifli okumalar :)

Önce listemizi bir paylaşalım;
  • Normal
  • Opaline (Opal)
  • Spangle (Pullu)
  • Opalin-Spangle
  • DF Spangle
  • Greywing (Gri Kanat)
  • Clearwing (Temiz Kanat)
  • Dilute (Soluk Renkli)
  • Recessive Pied (Çekinik Parçalı)
  • Dominant Pied (Baskın Parçalı)
  • Doublefactor Dominant Pied (Çift Faktör Baskın Parçalı)
  • Clearflight Dominant Pied (Temiz Uçuş Tüyleri-Baskın Parçalı )
  • Dark Eyed Clear (Siyah Gözlü Tek Renk)
  • Yellowface (Sarı Yüz)
  • Rainbow (Gökkuşağı)
  • Painted (Karışık renkli)
  • Albino Mutasyonu
  • Lutino Mutasyonu
  • Creamino (Sarı Yüzlü Albino)
  • Cinnamon (Tarçıni)
  • Lacewings (Dantel Kanatlılar)
  • Fallow (Kahve Desenli)
  • Texas Clearbody (Teksas Temiz Vücut)

Muhabbet Kuşu Tüm Mutasyonlar

Normal Mutasyon

Normal muhabbet kuşları, yeşil ve mavi renklerde olabilirler. Kafa çizgileri ve kanat desenleri aynı doğadaki gibidir. Kafadan sırta uzanan belirgin kafa çizgileri vardır.. Kanat tüyleri ise siyah pullu ve beyaz kenarlıdır (yeşil kuşlarda kenarları sarıdır).. Yeşil kuşlarda yüz rengi sarı olurken, mavi kuşlarda yüz rengi beyazdır...
1Normal.jpg

Opaline (Opal) Mutasyonu
Opal muhabbet kuşlarının, kafadan sırta uzanan çizgileri çok siliktir. Kanat tüyleri ise siyah pullu ancak kenarları gövde rengindendir (beyaz yada sarı değildir).. Bunun dışında normallerden pek farkı yoktur..
2Opaline (Opal).jpg

Spangle (Pullu) Mutasyonu
Spangle muhabbet kuşlarının kanat renkleri normallerin tam tersidir.. Normal mutasyonda siyah pullu tüylerin kenarları beyaz yada sarıdır. Spangle'da ise beyaz yada sarı pullu tüylerin kenarları siyahtır..
3Spangle (Pullu).jpg

Opalin-Spangle Mutasyonu
Opalin spangle muhabbet kuşları; opal ile spangle kırmasıdır.. Kanattaki siyah çizgiler kaybolur. Sadece gövde rengi ve taban rengi (beyaz yada sarı) kalır...
4Opalin Spangle.jpg

DF Spangle Mutasyonu
Double factor spangle muhabbet kuşları; aynı albino ve lutinolar gibi düz beyaz yada düz sarıdır.. Aralarındaki fark ise inolar kırmızı gözlüdür, DF spangle'lar ise normal siyah gözlüdür. Df spangle kuşlar, normal bir kuşla eşlendiğinde yavruları klasik spangle olur (çizgili kanat spangle)..
5DF Spangle Mutasyonu.jpg

Greywing (Gri Kanat) Mutasyonu
Greywing muhabbet kuşları, gri kanatlı olmasının yanında vücut renkleride %50 daha açıktır.. Birde fullbody greywing denilen, yine gri kanatlı ancak vücut renkleri tam olan (açık renk olmayan) çeşitide vardır...
6Greywing.jpg

Clearwing (Temiz Kanat) Mutasyonu
Clearwing muhabbet kuşlarının kanat desenleri ya çok siliktir yada hiç yoktur. Mavi kuşların kanat rengi beyazdır, yeşillerin kanat rengi sarıdır.. Genelde temiz kanat diye ifade edilir. Vücut renkleri normaldir..
7Clearwing.jpg

Dilute (Açık Renkli) Mutasyonu
Dilute muhabbet kuşları, çok açık vücut rengine ve kanat desenlerine sahiptir.. Vücut tüylerinin rengi %80 daha açıktır. Kanat desenleride yine açık gridir..
8Dilute.jpg

Recessive Pied (Çekinik Parçalı) Mutasyonu
Çekinik parçalı muhabbet kuşlarının gövdesinin üst kısmı taban rengindedir. Yani mavilerde beyaz, yeşillerde sarıdır. Karın kısmından kıç tarafına doğru ise mavi yada yeşildir.. Yetişkin erkek cere rengi, normal mutasyonların aksine tüm yaşamları boyunca PEMBE veya morumsu kalır. Ve gözlerde siyah kalır. Göz çevresinde İRİS YOKTUR.. Bu özelliklerinden dolayı kolayca yavru bir kuş sanabilirsiniz..
9recessive-pieds.jpg

Dominant Pied (Baskın Parçalı) Mutasyonu
Baskın parçalı muhabbet kuşlarının gövde rengi çekiniklerin tam tersidir.. Gövdesinin üst kısmı yeşil yada mavidir. Gövdesinin alt kısmı ise taban rengindedir (yeşillerde sarı, mavilerde beyazdır). Bazılarında ise gövdesinin tam ortasında taban renginde (beyaz yada sarı) bir şerit vardır.. Baskın parçalı muhabbet kuşları iris halkasına sahiptirler ve erkekler normal muhabbet kuşları gibi mavi cere rengine sahip olurlar..
10domintant-pied.jpg

Doublefactor Dominant Pied (Çift Faktör Baskın Parçalı) Mutasyonu
DF baskın parçalı muhabbet kuşları, biraz çekinik parçalılara benzer. Çekiniklerden ayıran özellikleri, kanatlarında daha az desen olmasıdır ve neredeyse vücudun %80'i beyaz veya sarıdır.. Yetişkin erkek cere rengi PEMBE veya mordur, ancak bazen karışık renk olabilir.. DF baskın parçalı mutasyonunu, normal mutasyonla eşleştirirseniz - size %100 parçalı yavrular verir..
11Doublefactor Dominant Pied.jpg

Clearflight Dominant Pied (Temiz Uçuş Tüyleri-Baskın Parçalı ) Mutasyonu
Diğer bir parçalı çeşidi ise clearflight'tır. Bu mutasyonda sadece kanatlar parçalıdır, gövde normaldir.. Cere rengi erkeklerde normal mavidir ve gözlerde beyaz iris bulunur..
12Clearflight.jpg

Dark Eyed Clear (Siyah Gözlü Tek Renk) Mutasyonu
Dark eyed clear muhabbet kuşları, pied (parçalı) serisinin bir başka çeşididir. DEC muhabbet kuşları, çekinik parçalı ile clearflight mutasyonlarının eşlenmesiyle ortaya çıkmıştır.. Tıpkı inolar ve df spangle'lar gibi düz beyaz/düz sarıdır.. Göz rengi siyahtır ve göz çevresinde beyaz iris yoktur.. Yetişkin erkek cere rengi pembe/mor tonlarındadır..
13Dark eyed clear.jpg

Yellowface (Sarı Yüz) Mutasyonu
Yellowface mutasyonu; sarı yüzlü mavi kuşlardır.. Biliyorsunuz mavilerin yüzleri normalde beyaz oluyor. Sarı olduğunda ise yellowface deniyor.. Yellowface mutasyonunun 3 çeşidi var; yellowface tip 1 (açık sarı), yellowface tip 2 (normal sarı) ve golden face (koyu sarı)..

Tip 1 sarı surat kuşlarda, genellikle sadece açık sarı bir yüz olur. Sarı renkten vücut tüyleri etkilenmez.. Tip 2 sarı suratta ise, daha belirgin bir sarı yüz olur ve vücut tüylerine de biraz sarı yayılır. Bu durumda mavi kuşun rengi yeşilimsi turkuaz gibi birşey olur.. Golden face te ise, belirgin koyu sarı bir yüz olur, ayrıca vücut tüylerine de bir hayli sarı renk karışır.. Mavi renk kuşlar neredeyse yeşile döner.. Hatta yeşil kuşlarla karıştırılırlar ancak mavidirler...
14Yellowface (Sarı Yüz).jpg

Rainbow (Gökkuşağı) Mutasyonu
Rainbow muhabbet kuşları; Clearwing, Yellowface ve Opal kuşların harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır.. Ayırt etmesi kolay bir mutasyondur. 3'den fazla rengi bir arada barındırır.. Rainbow muhabbet kuşlarının mutlaka sarı yüz yada altın suratlı olması, kanatları gri ve opal görünümlü olması gerekiyor.. Sarı yüzün etkisiyle kanat ve kuyruk renklerine hafif sarı dokunuşlar gözlemlenebilir...
15Rainbow (Gökkuşağı).jpg

Painted (Karışık renkli) Mutasyonu
Belirli bir mutasyon özelliği göstermeyen 3'den fazla rengi olan kuşlara painted deniliyor.. Rainbow kuşlarla çok karıştırılır. Ama rainbowun standartlarını bilirseniz ayrımı kolaydır. Paintedin kanat uçları genellikle beyaz renktedir..
16Painted.jpg

Albino Mutasyonu
Albino muhabbet kuşları, tek renk-düz beyazdır. Gözler, beyaz irisli kırmızı renktir. Erkeğin ceresi hayatı boyunca pembe tonlarında kalır..
17Albino.jpg

Lutino Mutasyonu
Lutino muhabbet kuşları ise, yine tek renk-düz sarıdır. Gözler aynı şekilde beyaz irisli kırmızıdır.. Erkeklerin cere rengi yine pempe tonlarındadır..
18Lutino.jpg

Creamino (Sarı Yüzlü Albino) Mutasyonu
Creamino yada yellowface albino muhabbet kuşları, inoların bütün özelliklerini taşır. Yine kırmızı gözlü ve pempe cerelidir.. Creaminolar, yellowface mutasyonu ile albino mutasyonunun eşlemesiyle elde edilmiştir.. Yellowface tip 1 ve tip 2 olmasına bağlı olarak sarı renkten vücut tüyleride etkilenir...
19Creamino.jpg

Cinnamon (Tarçıni) Mutasyonu
Cinnamon muhabbet kuşlarının kanat desenleri hafif kahverengiye dönük koyu gridir. Greywinglere nazaran daha belirgin kanat renkleri vardır..
20Cinnamon.jpg

Lacewings (Dantel Kanatlılar) Mutasyonu
Lacewings muhabbet kuşları, ino ve cinnamon birleşimi bir mutasyondur. Vücut renkleri beyaz yada sarı, gözleri kırmızı, kanat desenleri açık kahverengi tarçınidir..
21Lacewings.jpg

Fallow (Kahve Desenli) Mutasyonu
Fallow muhabbet kuşlarının kanat rengi, soluk kahverengimsi gri olarak tanımlanır. Gözler kırmızı ve gövde rengi açıktır...
22Fallow.jpg

Texas Clearbody (Teksas Temiz Vücut) Mutasyonu
Texas muhabbet kuşlarının vücut renkleri göğüs civarında soluk beyaz yada sarı görülürken, kuyruğa doğru inildikçe koyulaşan bir ton görülür. En koyu ton bacaklarının olduğu kısımdadır. Vücut rengi genelde %50 oranında seyreltikdir. Kanat desenlerinin rengi üst kısımlarda koyuyken, kanat uçlarına doğru açık gri renktedir..
23Texas Clearbody.jpg

Evet arkadaşlar genel muhabbet kuşu mutasyonları bu kadar.. Birde nadir görülen mutasyonlar var. Onları sadece birer tane görsel örnekle paylaşıyorum.. Üzerinde çok konuşmaya gerek yok diye düşünüyorum. Zira kolay kolay üreticilerde görebileceğimiz türler değiller...

NADİR GÖRÜLEN MUTASYONLAR
  • Half-sider (Yarım Taraflı)
  • Blackface (Siyah yüzlü)
  • Black Wings (Siyah Kanat)
  • Whitecaps (Beyaz tepeli)
  • Flecking (Benekli)
  • CoalFace (Kömür Yüz)
  • Anthracite (Antrasit)
  • Saddleback (Semer Sırtlı)
  • Slate (Barut Renkli)
  • Mottled (Alacalı)
  • Frosted pied (Buzlu parçalı)
24NADİR GÖRÜLEN MUTASYONLAR.jpg

Peki sizin en beğendiğiniz mutasyon hangisi? Yorumlarda yazmayı unutmayın :)
@Doğanay Y. @neanderthalensis @VBZE433 @Muratsani @Melike Gül @Hande @fyalison @Hazal @Afatsumi

Ümit abi mükemmell bir konu olmuş. Ellerine sağlıkk🤩🤩 Konuyu çok güzel hazırlamışsın tüm mutasyonların tek konu altında toplanması çok iyi oldu bence✨
Benim en çok Dark eyed clearlar, creamino, dilute, rainbow ve opal mutasyonları çok hoşuma gidiyor. Hepsinin rengi çok güzel ama bu mutasyonları daha bi seviyorum. Özellikle Dark eyed clearların göz irislerinin olmamasi onları daha bi sevimli yapıyor bence 🥰 Ayazın da mutasyonu opal olduğu için opaller de o yüzden gözüme tatlı geliyor 😄:m16:
5A154F8E-EBC3-4DB6-A630-8037D2D56A02.jpeg

Son düzenleme:
Ümit abi mükemmell bir konu olmuş. Ellerine sağlıkk🤩🤩 Konuyu çok güzel hazırlamışsın tüm mutasyonların tek konu altında toplanması çok iyi oldu bence✨
Benim en çok Dark eyed clearlar, creamino, dilute, rainbow ve opal mutasyonları çok hoşuma gidiyor. Hepsinin rengi çok güzel ama bu mutasyonları daha bi seviyorum. Özellikle Dark eyed clearların göz irislerinin olmamasi onları daha bi sevimli yapıyor bence 🥰 Ayazın da mutasyonu opal olduğu için opaller de o yüzden gözüme tatlı geliyor 😄:m16:
Ekli dosyayı görüntüle 24611

Ayazın bire bir aynısından bende de var :)

Keyifli konu olmuş. Dilute, Lacewing ve teksas serisi çok severim

Doğanay şimdi bir sürü hata bulur demiştim ama yokmu :D

Opalin spangle muhabbet kuşları; opal ile spangle kırmasıdır.. Kanattaki siyah çizgiler kaybolur. Sadece gövde rengi ve taban rengi (beyaz yada sarı) kalır...
kırmasıdır doğru bir kelime tercihi olmaz aslında. İki varyeteyi de fenotipine yansıtıyor demek daha uygun olabilir. Daha açık bir tabirle opal sırt silikliği spangle kuşa yansımış demek daha doğru olur.

Clearwing (Temiz Kanat) Mutasyonu
Clearwing muhabbet kuşlarının kanat desenleri ya çok siliktir yada hiç yoktur. Mavi kuşların kanat rengi beyazdır, yeşillerin kanat rengi sarıdır.. Genelde temiz kanat diye ifade edilir. Vücut renkleri normaldir..
Clearwing, biraz daha komplike aslında. Tip 1 / tip 2 durumları söz konusu. Tip 2 olanların kanatları daha az lekeliyken tip 1 olanlar daha belirgin lekeleri olabilir. Kanat uçuş tüylerinden itibaren açılmış bir kanat rengi daha uygun söylem olur.

Çekinik parçalı muhabbet kuşlarının gövdesinin üst kısmı taban rengindedir. Yani mavilerde beyaz, yeşillerde sarıdır. Karın kısmından kıç tarafına doğru ise mavi yada yeşildir.. Yetişkin erkek cere rengi, normal mutasyonların aksine tüm yaşamları boyunca PEMBE veya morumsu kalır. Ve gözlerde siyah kalır. Göz çevresinde İRİS YOKTUR.. Bu özelliklerinden dolayı kolayca yavru bir kuş sanabilirsiniz..
Çekiniklerin üst kısmı da mavi ya da yeşil tonlarda olabiliyor. Rengin parçalanması tamamen tesadüf diyelim. Genelde anne babanın durumuna göre bölünüyor. Dominatn parçalı içinde bu kısımda ki renk dağılımını düzeltmek gerekiyor.

Painted diye bahsedilen bir mutasyon yok bana göre. Genelde spangle sarı yüz ile karıştırılmaktadır.

Cinnamon (Tarçıni) Mutasyonu
Cinnamon muhabbet kuşlarının kanat desenleri hafif kahverengiye dönük koyu gridir. Greywinglere nazaran daha belirgin kanat renkleri vardır..
Tarçıni kuşların kanatları açık ya da koyu kahve olabilir. Gri yansıma varmış gibi bir izlenim olsa da aslında mutasyona yakın bir durum değildir. Cinsiyete bağlı bir mutasyondur. Gövde rengini %20 oranında seyreltir ve eşlemeye bağlı olarak tüy rengini parlak renk görünümden mat bir renge çevirebilir.

Ellerine sağlık tekrardan. Güzel derleme
*Mottet görseldeki kuş gibi 2-3 kuşum olsun isterdim :(

Çekiniklerin üst kısmı da mavi ya da yeşil tonlarda olabiliyor. Rengin parçalanması tamamen tesadüf diyelim. Genelde anne babanın durumuna göre bölünüyor. Dominatn parçalı içinde bu kısımda ki renk dağılımını düzeltmek gerekiyor.

Bunları en kolay nasıl ayırd ederiz ozaman?

Painted diye bahsedilen bir mutasyon yok bana göre. Genelde spangle sarı yüz ile karıştırılmaktadır.

Bencede yok ama piyasada painted dedikleri kuşlar bunlar :) En azından ön bilgi olsun diye ekledim..

*Mottet görseldeki kuş gibi 2-3 kuşum olsun isterdim :(

Benimde fallowlar hoşuma gitti greywingin kırmızı gözlüsü gibi :)

çekinik piedleri genelde kanat lekelerinin dağınık yayılmasından anlamak mümkün. Bir de cere renkleri albinolar gibi genelde pembe, mor aralığında kalıyor.

Screenshot.jpg

Şu yellowface parçalı kuşta çok hoşuma gitti. Aynısından bulabilirmiyim acaba :)

İyi araştırmak lazım ya da beğendiğin bir baskın parçalı ile golden face bir kuşu eşleyebilirsin bence. Gelecek bebeklerden 1-2 si buna yakın düşecektir.

@Benim çift kuşlarımın yavruları birbirlerinden farklı renklerde oldular. Ama kanat uzunlukları ve vücut şekilleri bile farklı oluyo. Böyle bi şey olabilir mi? Küçük yavru büyük yavruyu geçti. Kanatları kocaman oldu.ondan önce uçtu. Büyük yavru daha bi kez olsun uçamadı. Kanat yapıları da farklı. Mutasyon mu oldu ya da cins mi farklı Bilemedim 🤷🏼‍♀️ 🤷🏼‍♂️

Moderatörün son düzenlenenleri:
evet olabilir. Anne baba görseli paylaşabilir misiniz? Bir de bebeklerden