Muhabbet Kuşu Türler (Yerli, Çek, Hollanda, İngiliz, jumbo vs.)

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,498
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Türler (Yerli, Çek, Hollanda, İngiliz, jumbo vs.)
Yeni bir kuş seçerken kimi zaman daha bilinçli ve kuş bakmış kişiler bazı türlere yönelebilmektedirler. Bunlar o kadar çok olmasına rağmen bazıları gerçekte olmayan çeşitlerdir. Örneğin Hollanda, jumbo, show jumbo gibi benzetmeler yanlıştır. Bunun sebebine değineceğim.

Bildiğimiz ve Anlaşılırlıkları Belli olan Türler
En küçük boyutta ki muhabbet kuşlarına PAKİSTAN MUHABBET KUŞU diyoruz.
Ayırt etmesi kolay türlerden bir tanesi. Serçe boyutunda muhabbet kuşlarını düşünün. Oldukça hareketliler. Vücutları küçük olduğu için haliyle kafaları da küçük. Minyon muhabbet kuşları diyebiliriz. En uygun fiyattaki kuşlardır. Piyasa zamanla değişse de 25-35 TL arası temin edilebiliyor. Fotoğraflar örnek gösteremiyorum çünkü boyutunu anlamak zor oluyor fotoğraflarda.

YERLİ MUHABBET KUŞU
Bizlerin en çok yöneldiği ve petshoplarda sıkça rastladığımız kuşlardır. Boyutları Pakistan'a nazaran biraz daha büyüktür. Bütün renkleri mevcuttur. Ülkemizde sıklıkla ürütildiği için ülke koşullarımıza alışmış, dayanıklı bir türdür. Çok fazla renk seçeneği mevcuttur. Evcilleştirmek için uygun türlerden bir tanesidir. Genellikle görselde olduğu gibi küçük 2 nokta ya da sol kuştaki gibi dağılımda olabilir. Kafa üstü tüyleri düzdür. Gerdanları kısadır.yerli.jpg

ÇEKOSLAVAK MUHABBET KUŞU MU, HOLLANDA MI?
İnanması zor gelebilir size, fakat iki türde aynıdır. Hollandaları daha pahalıya satarlar lakin Çekoslavaklarla aynı türdür. Hollanda uydurulmuş bir türdür.
Yerlilere göre daha uzun ve iridirler. Kanat yapısı daha gelişmiştir. Çok verimli yumurtlama süreçleri vardır . İyi bir ebeveyndirler. Yavrularına çok düşkündürler.Yumurta sayıları diğer kuşlara oran biraz daha fazla yumurtlarlar. Tabi bu iyi bir bakımla ilgilidir. Renk olarak her rengini bulabilirsiniz. Yanak benekleri daha fazla ya da büyük olabilmektedir.bird.png
İNGİLİZ MUHABBET KUŞU
İngilizler aslında jumbo ve show jumbo dediğimiz türlerin genel adıdır. İngiliz kuşlar kafa yapıları, gerdan farklılıkları ve daha irilikleriyle farklı gruplamalara girmiştir.
Bunlar jumbo ve show jumbo dedikleridir. Tek farkları iriliklerinin değişmesi ve gösterişinin artmasıdır. Gerdan lekeleri daha çoktur. Kafa tüyleri daha uzundur. Sakin ve çok fazla hareketi sevmeyen kuşlardır. Başka muhabbet kuşları ile eşleştirip yani kırarak daha iri bir tür ortaya çıkarmaya çalışan üretici çoktur. Üretimde ise genel herkes de oluşan yavrularına bu kuşlar bakmıyor kanısı oluşmaktadır. Bu kuş türü diğer kuşlara nazaran daha iri bir yapıya sahip oldu için koyulduğu kafes ve yuvalıklar normalden biraz daha büyük olmasına dikkat edilmeli. Diğer türlü küçük kafes ve küçük yuvalıklar da hayvanları strese girmesine sebebiyet verebilirsiniz.


Vasıflı ve özelliklerini taşıyan İngiliz Gruplarında bulunması gereken belirgin özellikler:
 • Başın üst noktasından kuyruk ucuna kadar ortalama 24,5 cm uzunluğa sahip olmalıdır.
 • Omuz-kanat ucu arası ortalama 12 cm olmalıdır.
 • Her kanatta sağlıklı gelişmiş 7 adet uçuş tüyü olmalıdır.
 • İri, yuvarlak, enli, cere(cinsiyet derisi)den başlayarak alnından yukarıya doğru, başın en yüksek noktasından aşağıya doğru yay gibi bir eğri çizmiş bir baş ve kafa yapısı olmalıdır.
 • Gaga mümkün mertebe küçük ve gerdan tüylerinin içine iyice gömülmüş, çok az görülüyor olmalıdır.
 • Gözlerinin tüylerin arasından çok az görünmesi veya tamamen kapanması gerekmektedir.
 • Alt saçak denilen tüyleri neredeyse ayaklarını kapatacak kadar uzun olmalıdır.
 • Sağlıklı, yüksek kondüsyonlu olmalıdır.
 • Bedeninin özellikle arka bölümünde kuyruğa kadar düzgün bir eğim olmalı, kanatlarda çaprazlama olmamalıdır.
 • Göğüs öne doğru çok güzel bir kavisle dönmeli, kuş tümü ile diri olmalı, kesinlikle yağlanmış olmamalıdır.
 • Yüzü; temiz renkli, renklerin başlangıç ve bitiş çizgileri kesin olarak birbirinden ayrılmalı, mümkün olduğunca aynı büyüklükte, uzun ve sıralı 6 adet boyun beneklerine sahip olmalıdır.
pedi.png
Üstteki kuşlar jumbodur.
Alttakiler show jumbo;
2017-Best-in-show-Ady-Lovack-733x1024 (3).jpg
exhibition-budgies-for-sale.jpg
67ae1f1abb9db9464393c74c4f44734e--exhibition-parakeets.jpg
 

Ekli dosyalar

ZEYRAKIL 1935

iyikus.com Üyesi
Katılım
12 Ağu 2018
Mesajlar
75
Puanları
33
Yaş
17
Konum
ANKARA
Hollandayla çekoslavağin ayni oldugunu ilk defa duydum.
Elinize saglik guzel bir yazi olmus.
Bir de nerdeydi hatirlamiyorum ama muhabbet kuslarinin sadece gunes isiginda renkli gorudugunu suni aydinlatmalarda renksiz gorudugunu okudugumda degisigime gitmisti.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,498
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Şey gibi düşünün. Nasıl jumbonun irisi show jumbo diyorlarsa, çekinde biraz irisi hollandadır. Bu benim düşüncem. Çok fazla bedensel farklılıkları yok.
 
Üst