Muhabbet kuşu tüy dökülmesi ve zor dışkı çıkarma sorunu

Emre Icenli

iyikus.com Üyesi
Muhabbet kusumun tüyleri döküldü karnı bomboş artık çok tuy döküyor kakasını yaparken zorlanıyor
uçmakta zorlanıyor tüylerden dolayı diye düşünüyorum yemeğini suyunu içiyor sürekli yumurtluyor yumurtası ile ilgilenmek için dışarı bile çıkmaz oldu korkuyorum artık yardim edin lütfen ne yapmam lazım kusumu kısırlaştırabilir miyim ne yapmalıyım? :( Not:fotoğraf yükleyemedim boyutu fazla dedi

Yumurta döneminde dişiler tüy döküyor yoğun bir oranda. Bu tüyler genelde yuvalıkta mı?
Dışkı durumuda yuvada yumurtalara yattığı için bazende yumurtası olduğunda dışkısını tutar ve ishalimli yoğun bir dışkı bırakır. Zorlanma değilde biriktirme durumu söz konusu. Bu sayede yumurtaları soğutmazlar. Bu normal bir durumdur. Fakat yumurta dönemlerinde kalsiyum, aminoasit ve B vit. destekli beslenmesi gerekiyor. Yem haricinde mama ve vitamin vermelisiniz.
Fotoğraf içinde boyutu küçülterek yükleyebilirsiniz ya da resim upload sitelerinden yardım alabilirsiniz. hizliresim*com sitesi gibi

Oyla 0
hmm bu dökülme normal değil maalesef. Stresten ya da parazitten dolayı yolmuş gibi. Aynı şekilde 20 yumurta da çok fazla. Yanında eşi mi yok?
Eğer eşi var ise bir süre yumurtları altından alıp yuvalığı sökebilirsiniz. Aynı zamanda erkek ve dişi kuşuda ayırsanız iyi olabilir. Tüyler tekrar çıkacaktır.

Oyla 0
hmm bu dökülme normal değil maalesef. Stresten ya da parazitten dolayı yolmuş gibi. Aynı şekilde 20 yumurta da çok fazla. Yanında eşi mi yok?
Eğer eşi var ise bir süre yumurtları altından alıp yuvalığı sökebilirsiniz. Aynı zamanda erkek ve dişi kuşuda ayırsanız iyi olabilir. Tüyler tekrar çıkacaktır.
Erkeği yok malesef ne yapmamı önerirsiniz

Oyla 0
Erkeği yok malesef ne yapmamı önerirsiniz
Kuşunuz erkek olmadığı için çok strese girmiş kendine zarar vermiş veya dış parazitden kaynaklı yapmış olabilir fıs fıs kutusunu iyice dezenfekte edin ve içine biraz elma sirkesi ve su koyun çalkalayıp sıkın bir nevi banyo gibi. Dikkat edin ortam cereyanda olmasın ortamın derecesi iyiyse yapın. Durum yine devam ederse veterinerden vilmectin alın 1 damla ense derisine damlatın sadece 1damla damlatın çok ağır bir ilaçtır fazlası zararlı.

Oyla 0
İlk olarak yuvalığı çıkartın. Yanına 1 yaş civarı bir erkek alın. Bu denli fazla yumurta kronik yumurtlama seviyesinde ve çok riskli bir durumdur. Erkek geldikten sonra yuvalığı takmayınız. Tüyleri uzadıktan sonra eşleşmeye uygun olacaktır. Zirai ilaç satan yerler ya da veterinerlerden vilmectin ve ya mudavini iç dış parazit ilacı almanızı da önereceğim.

Ayrıca inceleyiniz;
Kızgınlık Yumurtası ( Kronik )

Teşekkürler @muhabbetkusu44 yorumunuz için :)

Oyla 0