Muhabbet kuşu üretime hazırlama

Muhabbetlerimiz

iyikus.com Üyesi
Abi 8 takım kuş aldım 3 aydır yavru alamiyorum 1 takım yumurtalar boş çıktı
Diğerleri yavrular yumurtadan cikamadi. eşe atmıştım şimdi ayrı ayrı kafeslerde dişi erkek ayırıp vitamini mamasını verdikten sonra eşe atmayı düşünüyorum elimdeki ilaçlar gervit , sulphamezit , dizayme 256 , vilmektin bu kuslara nasıl bir program uyugulamaliyim kaç ay sürmeli tam düzenli detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz ? Teşekkür ederim

Merhaba hoş geldiniz. Bu süreç yeni bir ortamda 2 haftadan 6 ay arası sürebiliyor. Uygun ve hazır eşleri bulmak lazım öncelikle. Hangi kuş hangi kuşa ilgi gösteriyor bu tespiti yaptıktan hemen sonra eşlemeleri yapabilirsiniz. Kafes düzeni, konumu, sıcaklık ve nem dengesi, kullanılan ürünler diyeceğim ama iyi ürünler kullanıyorsunuz dikkat etmek gerekiyor.
Dediğiniz gibi ayrı iki kafese dişi ve erkekleri ayırın. Birbirlerini görsünler bu süreçte mutlaka. Yaklaşık 20 gün sonrası teker teker erkeklerin olduğu kafese dişilerden birini atın ve yaklaştığı erkekle ayırın. Yahut kafanızda eşlemeler varsa yuvalıklı kafeslere erkekleri tekleyip, 1 hafta sonra dişiyi yanına atın.

Çedene, nane, kekik ve havuç bu süreçte ciddi katkı sağlıyor. Bunları taze ya da mamasına ekleyerek sunmanızı tavsiye ederim. Süreci oldukça hızlandırıyor. Birde bredmax kullandım bir süre ve kuşların hızlı kızıştığını gözlemledim. Bu tarz bir üründe tercih edebilirsiniz dilerseniz. Kondisyon açısından hazır olduklarında eşleşmemeleri garip olacaktır.

Oyla 0
Yazdığım ilaçları nasıl ve ne sıklıkta kullanmalıyım kuşları bir ara topladığımda mamaları ne araliklarlarla vermeliyim

Oyla 0
Kondisyon kazandırmak gerektiğinden haftada 2 kez yumurtalı mama ve 1 ya da kezde vitaminli su takviyeleri yapılmalıdır. Sulphamazethine şuan kullanmanıza gerek yok eğer dışkılarda bakteriyel bir sorun yok ise ama gervit ve probiyotik verilmelidir. Yukarıda dediğim gibi haftada 1-2 kez verilebilir ya da mamasına ilave edilebilirler. Ben genelde vitamini ve probiyotiği mama çok sevdikleri için içerisine ekliyorum.

Oyla 0