Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Üretimi için en Uygun Zamanlar

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet Kuşu Üretimi için en Uygun Zamanlar
Muhabbet kuşu üretimine başlamanın belirli zamanları vardır. Bazı dönem aralarında üretim yapmak doğru olmayacaktır. Doğrusunu geçtim verim alamaz ve başarısız bir kuluçka dönemi geçirirsiniz. Bu kuşlarınızı yıpratmaktan başka bir şeye yaramaz. Bu nedenle kuşların üreme dönemlerini, tüy zamanlarını bilmek gerekir.
Güney Yarım Küre'de
  1. Aralık,Ocak,Şubat Senelik tüy dökümü sırasında üretim yapılmaz.
  2. Mart,Nisan,Mayıs 1 Mart üretime başlamanınen iyi zamanı. Hava soğuk olana dek devam edin
  3. Haziran,Temmuz,Ağustos Üretime Haziranda asla başlamayın.
  4. Sıcak iklimlerde 1 Temmuzda üretime başlayın
  5. Eylül,Ekim,Kasım 1 Eylün hemen her yerde üretime başlamak için en iyi ikinci zaman
Kuzey Yarım Küre (Türkiye Kuzey Yarım Küre'dedir.)
  1. Aralık,Ocak,Şubat: Aralıkta asla üretime başlamayın Çok soğuksa üretimi durdurun
  2. Sıcak iklimlerde: 1 ocakta üretim başlayabilir
  3. Mart,Nisan,Mayıs: 1 Mart üretim için en iyi zaman hazirana kadar devam edin
  4. Haziran,Temmuz,Ağustos: Senelik tüy dökümü. Tüy dökümü sezonunda üretim yapılmaz
  5. Eylül,Ekim,Kasım: 1 Eylül üretime başlamanın en iyi zamanı. Isı ve ışık kontrolü yapılabilen yerlerde Hazirana kadar devam ediniz. soğuk yerlerde Ocakta üretimi durdurun
Tüy dökümü
1357

Tüy dökümü ile üreme sezonu arasındaki bağlantıyı anlamalıyız. Yabani muhabbetler, senenin her zamanında üreyebilirler. Fakat yaz aylarının çok sıcağı ve Muson yağmurları öncesinde üremezler. Aralık, Ocak ve Şubat ayları (Avustralya yazı) süresince, senelik tüy dökümü dediğimiz sürede tüylerini değiştirirler. Tüy dökümü sonu ve sonbahar yağmurlarının başlaması muhabbet kuşlarının üreme kondüsyonlarını yükseltir. Üreticiler bu doğal süreci salmalardaki muhabbetler içinde takip etmeli ve üretime başlamadan önce senelik tüy dökümlerini tamamlanması beklenmelidir. Bu her iki yarım küre içinde geçerli olur. Üstte ki tabloda hangi aylar uygundur belirttim.

Hayırlı ve sağlıklı üretimler dilerim

Son düzenleme: