Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Üretimindeki Uzun Bekleyiş

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet Kuşu Üretimindeki Uzun Bekleyiş
Üreme kondüsyonuna ermemiş bir çift kuşu zorlamanın ne kadar anlamsız ve zor olduğunu tüm üreticiler bilirler. Fakat diğer yanda kuşun ne zaman kondüsyona erdiğini belirlemek ise hiç de kolay değildir. Genel belirtiler erkeğin aktif olması, kur yapması çağrılar yapması, sağa sola uçmaya meyilli olmasıdır. Dişinin belirtileri ise etrafı kemirmeye başlamasıdır. Buna rağmen her kuşun apayrı bir kimliği ve kişiliği olduğudur.

Bu saydıklarımız doğruysa buna göre olumlu yönde hareket gösterenler kondüsyona ermiş, olumsuz ise kondüsyona ermemiş kabul edilir. Bazı muhabbetler vardır ki bedenlerinin en iyi durumlarında dahi çok az aktif görünürler. Şüphesiz bu durum yarışmalar için çok önceden uygulanan belli antrenmanlar neticesi olarak karşımıza çıkar. Bazıları ise tabiatı gereği çok aktif olurlar.
Belli prensipler uygulanarak kuşları kondüsyona getirtmek çok zordur.

Kuşları Üretime Hazırlama
  1. En önemlisi tabisi bakımı :) Günlük olarak yem ve su tazelenmeli. Musluk suyundan uzak durulmalıdır. Mümkünse PH seviyesi 7,5 üstü sular tercih edilmesi.
  2. Kafesin büyük, dikdörtgen olması
  3. İyi havalanan ve gün ışığı alan
  4. Kümes ısısı ve nem oranı dengesi
anlage-2011-kl013.jpg
Örnek kafes boyutu ve aksesuar dizilimleri. Bu kafesin yarısı boyutunda bir kafese sahipseniz işler biraz zorlaşacaktır ve kuşlarınız mutsuz olacaktır. Malum üretim dönemi uçurma işlemi pek yapamıyoruz.

Bu tür bakım şartları ile kuşlara çabuk üreme iştahı kazandırabiliriz. Kuşların gerçekten kondüsyona erişebilmesi için kümes ısısının 14-18 derecede tutulup çiftleşme öncesi aydınlanma 14-16 saate uzatılması olumlu etki yapar.
Hem başarılı üretim, üretim öncesi ve anında ortaya çıkan problemlerin nedenleri aslında geride kalan yıllara dayanır. Çok iyi anlaşmış bir çift muhabbet kuşunda, yumurtadan yavrular çıkmadan kısa bir süre önce sorunlar başlayabilir. Dişi yuvaya girmemeye başlamışsa ciddi sorunlar var aksilikler çıkacak demektir. Ya dişi ya da erkek ya da ikisi cinsel verimlilik açısından kondüsyon da değilse, kesinlikle çift birbiriyle anlaşamıyordur.
Bu durumda bir dişiyi hemen kolayca “işe yaramaz” şeklinde tanımlayıp yerini bir başkası ile değiştirmemeliyiz. Önemli olan aynı çiftin her iki partnerinin de “formda” olması gereklidir. Üretim kondüsyonuna girmiş çiftler birkaç gün içinde yuva ile ilgilenmeleri gerekir. Burada belirttiğimiz ilkelere uymayan durumlarda tabii ki olabilir. Mesela yeni alınmış bir dişi önceki sahibinde kuluçka evresi geçirmiş olabilir.
Çıktığı kümesin dizaynı ve yuvanın kümesin hangi yönünde asılı olduğu önemlidir. Şayet ters taraftaysa yeni yerinde ki durumuna yavaş yavaş acele etmeden alıştırılmalıdır.