Muhabbet kusu uzun sureli hastalik

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kurnaz16
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kurnaz16

Yeni Üye
Merhaba, kusu (mavi olan) yaklasik 1 sene once aldim, aldigimdan beri bi problemi var ama bir turlu cozemiyoruz. Aldigimdan beri kakasi tuylerine yapisiyor(cogu zaman), poposunun cevresindeki tuyler baya acildi. Onun haricinde arada bir kusuyor, yemlerin beyaz halini kusuyor, butun butun. Kustugunda bu kafasinin kenarlari da islaniyor, kendini kabartip hareket etmiyor. Cogu zaman kabarik ve hareketsiz. Soyle bisi fark ettim acken cok hareketli ve enerjik. Poposuna yapisan kaka genelde koyu yesil oluyor. Her ne rahatsizligi varsa benim diger kusuma hic bulastirmadi. Kaliteli paket yem aldim, kum aldim, suyunu sık sık degistiriyorum, meyve veriyorum, kafesini sık sık temizliyorum, suyuna elma sirkesi kattim. Diskisinin fotografini paylasiyorum isaretlediklerim onun buyuk ihtimalle.591359145925

Son düzenleme:
Merhaba, kuşunuz sağlıklı görünmüyor ve veterinere götürlmesi gerekiyor. Bir den çok problemi gösteren dışkılardan bir tanesi. İlerlemiş ya da kronikleşmiş bir rahatsızlık söz konusu ise tedavi dirençli geçecektir ama geç kalmamak lazım.

Oyla 0
Mantar yada koksidiyoz belkide ikisi birden. Ama hastalık uzun süreli olduğu için önce mantardan şüphelenmeliyiz...

Oyla 0
Merhaba oncelikle ilgilendiginiz icin tesekkur ederim, ben Bursa'da kuslara bakan bi veteriner bulamadim, sizin tanidiginiz birileri var mi? Bi de acaba bagirsak paraziti olabilir mi sikintisi. Ustte kirmiziya calan kakanin beyaz yerinin ustunde uzun ince parca parca biseyler var. Ne olabilir onlar? Bide bizim kusta hic istahsizlik yok, fazla fazla yiyor. Ac oldugunda da hic bir sikintisi yok, butun halsizligi yemi yedikten sonra basliyor. Bu arada ben ogun ogun yem vermeye basladim yem yedikten sonra yemligi aliyorum kafesten. Su an daha iyi gorunuyor. Bide bazen yemin kabugunu yiyor agzindan yemi dusuruyor heralde, yemlikte kabugu cikarilmis yem buluyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
@Liebe55 Forumda Bursa'da yaşayan arkadaşlarımızdan. Konunuzu gördüğünde bilgisi varsa veteriner önerecektir. O bahsettiğiniz şeyleri ben anlayamadım. Genelde yem kabuğu olabilirdir ama onu tanımlayamadım. Bu nedenle gözlem altına almak lazım.

Oyla 0
Merhaba oncelikle ilgilendiginiz icin tesekkur ederim, ben Bursa'da kuslara bakan bi veteriner bulamadim, sizin tanidiginiz birileri var mi? Bi de acaba bagirsak paraziti olabilir mi sikintisi. Ustte kirmiziya calan kakanin beyaz yerinin ustunde uzun ince parca parca biseyler var. Ne olabilir onlar? Bide bizim kusta hic istahsizlik yok, fazla fazla yiyor. Ac oldugunda da hic bir sikintisi yok, butun halsizligi yemi yedikten sonra basliyor. Bu arada ben ogun ogun yem vermeye basladim yem yedikten sonra yemligi aliyorum kafesten. Su an daha iyi gorunuyor. Bide bazen yemin kabugunu yiyor agzindan yemi dusuruyor heralde, yemlikte kabugu cikarilmis yem buluyorum.

@Mine girginer hanımda bursada belki iyi bir veteriner biliyordur.

Bağırsak parazitide olabilir ama tek başına değildir muhtemelen yani kuşta bir kaç farklı hastalık aynı anda olabilir. Kırmızıya çalan dışkının üstündeki ince şeyleri iyi farketmişsin parazit olabilir ancak genelde dışkıda pek görünmezler ama olabilir elbette.

Mantar hastalığında fazla yem yeme görülebilir ve yedikten sonra sindirimde sorun yaşıyor belliki buda kursak mantarı olabilir sindirim kursakta başlar çünkü. Yemlikteki soyulmuş yemler bütün halindemi? yoksa parçalanmış ufalanmış haldemi? Eğer parçalanmış ufalanmış haldeyse buda mantar hastalığında görülür.

Benim tavsiyem eğerki veteriner bulamazsanız önce siraks ile iç parazit kürü yapın. Daha sonra mantar içinde bir hafta fungostatin kullanın. Sitraks tam dolu suluğa 4-5 damla günde 2 sefer tazelenicek ve 2 gün kullanılıcak. Sitrakstan sonra bir gün normal su verin ardından fungostatine geçin. Fungostatinde tam dolu suluğa mercimek tanesi kadar toz ekleyin ve bir hafta kullanın. Buda günde 2 sefer tazelenicek. Fungostatinden sonra tekrar 2 gün normal su ve tekrar 2 gün sitraks kullanılıcak. Sitraksı ikinci defa kullanmamızın amacı kalan parazit yumurtalarını öldürmek için. Yani bir hafta 10 günde kalan paraztler yumurtadan çıkar. Çıktığı andada ikinci defa sitraks kullanılır.

Şunuda unutmayın mantarın en tehlikelisi megabakter türüdür ve fungostatin yada flucan gibi bilinen mantar ilaçlarıyla geçmeyebilir. Megabakter için sadece amfoterisin b etken maddeli ilaçlar işe yarıyor oda Türkiye'de yok malesef. Yani şunu demek istiyorum eğer fungostatinden sonra kuş düzelmez ise ya megabakter vardır yada başka bir hastalığı vardır. Başka hastalık olarakta koksidiyozdan şüpheleniyorum.

Tabi bunların hepsi benim tecrübelerime dayanarak yaptığım tahminler. Kesin teşhis için dışkı tahlili şart. Eğer veteriner ve tahlil imkanı bulamaz iseniz son çare olarak benim tavsiye ettiğim ilaçları deneyebilirsiniz. Geçmiş olsun....

Aklıma gelmişken şunuda ekliyim öğün öğün yem vermeniz mantıklı devam edin. Ancak ekstra olarak size mamada vermenizi önericem hem sindirimi kolaydır kuşu yormaz hemde daha iyi beslenir...

Oyla 0
Dogana bey t
@Liebe55 Forumda Bursa'da yaşayan arkadaşlarımızdan. Konunuzu gördüğünde bilgisi varsa veteriner önerecektir. O bahsettiğiniz şeyleri ben anlayamadım. Genelde yem kabuğu olabilirdir ama onu tanımlayamadım. Bu nedenle gözlem altına almak lazım.
Doganay bey teşekkür ederim evet aynı sorun benim kuştata vardı izmir veteriner den set aldım oldukça fazla var hem kür uygulamasını hemde ilaçları ücretsiz paylaşırım inşallah sorun kalmayacağını ümit ediyorum veteriner önerisiyle sürekli görüşlerine göre hareket ediyorum arkadaş yazarsa ortak noktada buluşur yardımcı olurum

Oyla 0
Dogana bey t

Doganay bey teşekkür ederim evet aynı sorun benim kuştata vardı izmir veteriner den set aldım oldukça fazla var hem kür uygulamasını hemde ilaçları ücretsiz paylaşırım inşallah sorun kalmayacağını ümit ediyorum veteriner önerisiyle sürekli görüşlerine göre hareket ediyorum arkadaş yazarsa ortak noktada buluşur yardımcı olurum
Ayrıca uludag tıp fakültesi hayvan hastanesi mevcut Bursada muhabbet kuşu dan anlayan veteriner ben çok aradım zamanında bulamadım oyüzden İzmir ve istanbuldan destek alıyorum

Oyla 0
Cok tesekkur ederim gercekten, ne yapicagimi ayrintili sekilde yazmissiniz. Bi Ankara' ya gitmem gerekiyor, donuste anlattiginiz sekilde tedaviye baslicam.

Size de cok tesekkur ederim, hastaliklari tam olarak ayni mi acaba? Bide yukarda onerilen ilaclarsa eczaneden alabilirim zahmet etmenize gerek yok.
Su an kusun kakasinda o hafif kirmizilik devam ediyor, popoya takilma daha az,ama butun diskilari hala duzensiz, yesilleri cok buyuk genelde. Yine fotograf paylasiyorum.6025
6026

Oyla 0
Evet ilaçları eczaneden bulamazsınız veteriner den almanız gerekiyor ama her yerde yok bu set birini bulsan birini bulamıyorsunuz oyüzden kolaylık sagladım size ilaçlar 240 TL seti. Dedigim gibi paylaşırım çok fazla var bende

Oyla 0
Evet ilaçları eczaneden bulamazsınız veteriner den almanız gerekiyor ama her yerde yok bu set birini bulsan birini bulamıyorsunuz oyüzden kolaylık sagladım size ilaçlar 240 TL seti. Dedigim gibi paylaşırım çok fazla var bende

Hocam nasıl bi set bu özvettenmi aldınız? İlaçları tanıtırmısınız etken maddeleri nedir?

Oyla 0
Cep telefondan resim çektim ama boyut büyük diyor ben isimlerini yazayım size
Procid
Promix
Mega procol
Genvektör
Özvet veteriner izmir den aldım iletişimi çok rahat bulunuyor

Oyla 0
Procid. Enerji verim arttırıcı sıcak stresi engeller. E coli gibi hastalıklara karşı

Promix. İştah açıcı yemeden yararlanmayı saglar bagışıklık güçlendirir.
Mega procol. Her türlü simdirim problemlerinden ecoli salmonella v. S tedavi eder

Genvektör. İnatçı ihsallerde gelişen bakteriyel hastalıklara karşı

Oyla 0
Merhaba ben konuyu şimdi gördüm. Bursada yim. uludağ üniv. Hayvan hastanesinde veteriner Nihat can bozkurt isminde bir veteriner var, egzotik kuşlar konusunda bilgili, dışkı için parazit ve boyalı bakteri testide yapıyor. Fayda göreceğimizi umuyorum. Ama telefon edip onun çalıştığı güne denk getirip gitmenizi tavsiye ederim. Birde hocaları Hüseyin bey varmış, egzotik kuş konusuna hakim ama ben hiç denk gelmedim.
Onun dışında bursa da hiç veteriner yok gerçekten. Geçmiş olsun.

Oyla 0