Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Yetiştirme Takvimi

GENEL BESLENME

Muhabbet kuşlarına, taze ve temiz yeşil yiyecekleri vermeliyiz. Ancak karahindiba yaprakları, maydanoz, ıspanak, marul ve lahana gibi birçok yeşil yapraklı sebzeyi verirken oranlarına dikkat etmeliyiz. Havuç ve pancar gibi kök sebzeler de verilebilir; bunların yanında elmayı da severek tüketirler.

Kuşlarımıza verdiğimiz tüm yeşil besinler herhangi bir kimyasal içermemeli ve donmuş olmamalıdır. Temiz suyla iyice yıkanıp, her seferinde küçük bir avuç verilmeli. Birkaç saat sonra herhangi bir bozulma olmadan çıkarılmalıdır. Muhabbet kuşlarının sürekli yeşil besin tüketmesi alışılmadık bir durumdur; sürekli yemeleri durumunda ishal olma ihtimalleri vardır. İshal olmaması için, küçük porsiyonlarda verilmelidir. Kafes tabanındaki pisliklerle teması önlemek için, yeşillikleri demetler halinde asılmalı veya kesilmiş meyve/sebzeler için tabak kullanılmalı.

Yıl boyunca, kuşun taşlığında yemin öğütülmesinde yardımcı olması için kum bulundurulmalıdır. Kafeste gaga taşı, kalamar kemiği de bulundurulmalı.

Ara sıra kafesin üzerinden dal darı sunulmalı. Muhabbet kuşları kafes içerisinde canları sıkıldıkça, dal darının üzerindekiler bitene kadar onunla oyalanacaklardır.

OCAK/ HAZİRAN

Yılın bu zamanında üreyen kuşlar, yavruların yeme düşmesi için beslemeyi kesecektir. Ancak onların hazır olması, kendilerini besleyecek hale gelene kadar en az altı hafta kadar bekleyecekler. Yavruların sağlıklı ve zinde yetişkin kuş olmaları için temel diyetlerinin yanı sıra yüksek proteinli bir diyetle beslemeye devam edilmelidir. Yazıda bahsedilen yemler şu şekilde;
1605204139570.pngÖzel Kuş Yemi: Kanada kanarya tohumu ve sarı darıdan oluşan bir karışım; protein ve yağ açısından yüksek, enerji verici.

1605204209913.pngEk olarak; formüle edilmiş özel bir tohum ve kurutulmuş ıspanak karışımı önerilir.

1605204738875.png

Yem İçeriği; kabuğu çıkarılmış tohum ile sade kanarya ve kırmızı ve sarı darı içerir.

1605205600228.png

Evrensel Muhabbet Kuşu Yemi: Kanarya tohumu ve dünyanın dört bir yanından gelen darı tohumu.

1605205822661.png

50/50 Muhabbet Kuşu Yemi: Eşit miktarlarda beyaz darı, kanarya tohumu.

Muhabbet Kuşu Yumurta Maması: Yumurta maması, günlük (temel) besin için gerekli bir tamamlayıcıdır. Bazı muhabbet kuşu yemlerinde yeterince bulunmayan besinleri sağladığı için gereklidir.
Yumurta maması, değerli hayvansal proteinler, vitaminler, mineraller ve özel olarak eklenmiş esansiyel amino asitler lizin ve metiyonin içerir.
Üreme ve tüy dökme dönemlerinde, yem yiyen kuşlar, haftada 2-3 gün besin ihtiyaçlarının ¼'ünü karşılayabilecek yumurta mamasını tüketmelidirler.

TEMMUZ SONU/ AĞUSTOS/ EYLÜL

Temmuz ve Ağustos ayları, yetiştiricilerin ellerindeki kuşları değerlendirmeye başladığı; tutmak istedikleri ve elden çıkaracakları hakkında karar vermeye başladığı zamandır. Bir sonraki üreme sezonu için taze stok elde etmek için iyi bir zaman. Yeni kuşların; yeni yuvalarına yerleşmesi, yıllık tüy dökümü ve yaklaşan üreme mevsimi önce yeni bir döneme girmek için zamana ihtiyaçları vardır.

Ana yıllık tüy dökümü, gün ışığı miktarındaki değişiklikler ve ortam sıcaklığındaki düşüşle tetiklenir ve bu ülkemizde, Temmuz ayı sonundan; güneyde Eylül ayına kadar herhangi bir zamanda meydana gelebilir. İşlemin tamamı normalde 6 - 8 hafta sürer ve kuşlar için çok stresli bir zaman olabilir. Şu anda diyet, kuşun sağlığının korunmasında ve yeni tüylerin iyi şekillenmiş ve güçlü olmasının sağlanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu zamanda daha fazla protein alımı, diyette daha yüksek oranda kanarya tohumu ile sağlanabilir. Kanarya tohumu ayrı bir kapta sunulabilir.

Diğer herhangi bir kuş gibi, muhabbet kuşu da özellikle mevsimsel değişikliklere karşı duyarlıdır. Aynı zamanda hava koşullarının ani değişimlerinden, bulunduğu ortamın değişmesinden veya yeni bir kafese taşınmasından etkilenebilir. Bu tür değişiklikler, tüy dökümünün başlamasını tetikleyebilir. Bu fiziksel değişiklikler genellikle yalnızca yetiştiricinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde taşınmaları gereken kuş üretim yerlerinde meydana gelir ve ev ortamında beslenen kuşlarda nadiren görülür. Durum geçicidir ve tüyler kısa sürede değiştirilir.

EYLÜL/ KASIM

Eylül ve Kasım genellikle çoğu kuş için sessiz aylardır, ancak yarışma sezonunun başlaması demek ve bu da kuşların tam olarak formda, en iyi durumda olmalarını gerektirir. Mümkün olduğunca vitamin ve mineral almalarını sağlamak için kuşları takviyeler ile temel tohum diyetlerine döndürmek için geç değildir.

KASIM/ ARALIK
Genel olarak, ülkemizde muhabbet kuşları çok soğuk kışlara dayanabilir ve dışarıdaki uçuşlara erişimi olan birçok kuş dışarıya çıkar ve hiçbir zarar görmez. Bununla birlikte, özellikle içme suyunun donmaması ve üreyen kuşların ve yavrularının soğuk rüzgarlardan iyi korunmasının sağlanması için donma koşullarında özen gösterilmelidir. Bu tür koşullarda, kuş odasında bir tür yapay ısıtma tavsiye edilir, ancak tamamen dumandan arındırıldığından emin olun; modern elektrikli borulu veya yağlı ısıtıcılar veya radyatörler, oda sıcaklığını 10 derece °C civarında tutmak için idealdir.

Yarışma için yetiştirme ile ilgilenen muhabbet kuşlarının takvimi, 1 Ocak'a senkronize edilir. Mümkün olduğunca çok sayıda yavrunun yetiştirilmesini, bileziklemesi; bir sonraki yarışma sezonuna katılmak üzere seçilmesini sağlamak için önemli bir faktördür. Yuvadaki yavruları yarışmaya hazırlamak için Kasım ayı sonlarında kuşların eşleştirilmesi gerekir, ancak kuş odasının başarı şansını artırmak için yapay aydınlatmaya ve biraz ısıtmaya ihtiyacı vardır.

Muhabbet kuşu yumurtaları için normal kuluçka süresinin 18 gün olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak aynı zamanda yumurtaların farklı günlerde, farklı sırayla yumurtadan çıktığı da göz önünde bulundurulmalı. Bazı durumlarda dişiler inkübasyona (Canlı doku parçasının besi yerinde geliştirilmesi.) hemen başlamazlar ve inkübasyona başlamadan önce iki veya üç yumurta bulunana kadar beklerler. Gelen yumurtalardan yavru çıkmamasına şaşırmayın, yumurtanın boş çıkması veya yavrunun gelişimini tamamlayamadan yumurta içerisinde ex olması mümkündür. Bu nedenle, gösteri kuşlarının üremesi oldukça zamanlamaya bağlıdır ve anlaşılır bir şekilde, en yüksek üreme başarısı şansını sağlamak için her kuşla ilgili tüm olayların ve ayrıntıların yakın bir şekilde kaydedilmesi gerekir. Amaç, yılın başlarında doğan yavruların bir sonraki yarışma sezonu başlamadan önce tamamen gelişmesi, kendi ihtiyaçlarını giderebilmesidir.

NOT: Konu yabancı bir siteden alındı, translate de çevrilip; düzenlemeleri yaptım. Düşük cümleleri toparlamaya çalıştım, toparlayamadıklarımı çıkardım. Eklediğim linkler reklam içerir türden ise kaldırırım. Veya içerik uygun değilse kaldırılabilir. Keyifli okumalar. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Makalenin yabancı olanını okumuştum daha evvel. Güzel bir makale olmuş ve eklenen linkleri kaldırdım. Ürün satışı yapan yabancı bir site bu nedenle link eklenmesine gerek yok. Çok ufak düzenlemeler yapmam gerekti. Örneğin tavuklardan ya da horozdan kastı dişi erkek muhabbet kuşları. Translate tavuk olarak çeviriyor. Muhabbet kuşlarının erkekleri "cock" olarak yazıldığında da penis gibi çeviriyor. Bu tip terimler görürseniz farklı bir algıya kapılmayınız :D

Konu devam edecek mi tamamladınız mı? Ona göre uygun kategoriye taşıyayım

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Makalenin yabancı olanını okumuştum daha evvel. Güzel bir makale olmuş ve eklenen linkleri kaldırdım. Ürün satışı yapan yabancı bir site bu nedenle link eklenmesine gerek yok. Çok ufak düzenlemeler yapmam gerekti. Örneğin tavuklardan ya da horozdan kastı dişi erkek muhabbet kuşları. Translate tavuk olarak çeviriyor. Muhabbet kuşlarının erkekleri "cock" olarak yazıldığında da penis gibi çeviriyor. Bu tip terimler görürseniz farklı bir algıya kapılmayınız :D

Şu “hen” - “cock” mevzusunu da bir çözememiştim. 1 hafta önce anladım neyin ne olduğunu. Aslında hen= horoz demek. Cock da horoz demek. Horoz erkek oluyor, tavuksa dişi oluyor. Ama kuşlarda horoz dişi, tavuk erkek oluyor. :unsure:
Değişik bir mantık. Translate’in de cock’u “penis” diye çevirmesi de saçmalığın daniskası. Cock daha çok Amerikan İngilizcesinde argo olarak kullanılıyor. Ayrıca Amerikanlar da cock’u öyle bilimsel bir organ olarak kullanmıyorlar. Türkçedeki tam karşılığını yazarım da buraya uygun olmaz. Saçma bir çeviri. Google Translate pişmanlıktır. seslisozluk ya da Tureng çok daha iyi kaynaklar.

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör

Konu tamam ama isterseniz dediğiniz düzenlemeleri de yapabilirim. Yem içeriklerine fazla girilmediği için bakmak isteyen olursa diye link eklemesi yapmıştım. Teşekkür ederim :)

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Şu “hen” - “cock” mevzusunu da bir çözememiştim. 1 hafta önce anladım neyin ne olduğunu. Aslında hen= horoz demek. Cock da horoz demek. Horoz erkek oluyor, tavuksa dişi oluyor. Ama kuşlarda horoz dişi, tavuk erkek oluyor. :unsure:
Değişik bir mantık. Translate’in de cock’u “penis” diye çevirmesi de saçmalığın daniskası. Cock daha çok Amerikan İngilizcesinde argo olarak kullanılıyor. Ayrıca Amerikanlar da cock’u öyle bilimsel bir organ olarak kullanmıyorlar. Türkçedeki tam karşılığını yazarım da buraya uygun olmaz. Saçma bir çeviri. Google Translate pişmanlıktır. seslisozluk ya da Tureng çok daha iyi kaynaklar.
Kafam çok karıştı :D bir daha paylaşım yaparken dediğin çevirilerden yararlanırım :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Değişik bir mantık. Translate’in de cock’u “penis” diye çevirmesi de saçmalığın daniskası. Cock daha çok Amerikan İngilizcesinde argo olarak kullanılıyor. Ayrıca Amerikanlar da cock’u öyle bilimsel bir organ olarak kullanmıyorlar. Türkçedeki tam karşılığını yazarım da buraya uygun olmaz. Saçma bir çeviri. Google Translate pişmanlıktır. seslisozluk.com ya da Tureng çok daha iyi kaynaklar.
hen dişi, cock erkek

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hen horoz demek demişsin :)