Muhabbet kuşu yolculuğuna başlamak üzere bir aday diyelim

Mesnevi

iyikus.com Üyesi
Tüm, iyikuş. Com üye ve yönetici arkadaslarımızı saygıyla selamlıyorum.Ben, murat zengin. Bursa da ikamet etmekte, özel bir fabrıkada çalısmaktayım.36 yaşındayım.Çocukluğumuzdan bugune gelen zaman zarfı içerısınde hayatımın bellı dönemlerınde bıze hep yoldas olmustur muhabbet kuşları. En son 2019 yılın da 1 cıft kusum vardı. Cok sukur bebeklerını görmek nasıp oldu. Sımdı yenı bır merak mı desem yoksa farklı bır türmu desem bilemedim. Fakat kısacası yenı kesfetmıs oldgum jumbo tür muhabbet kusları, gerek durusu gerek ağırlığı ile cok ılgımı cekmekle benı cezbettı diyebilirim.Evımın 1 odasını tamamen bosaltıp hazırladım. 4 lu set, uzerı salma seklınde bır kafes duzenını kısa zaman ıcerısınde almayı dusunuyorum. Internette vızır vızır bılgı toplarken ve ararken, hatta en ıyı muhabbet kusu bılgısı alabileceğim sıteler dıye aratırken bulamadgım bu siteyi tesaduf bır aramada buldum diyebilirim. Cok begendım, kısa bır arastırmada kendı kendıme, resmen cevher dolu dıyorum. Emeği gecen herkesede tesekkurü borç bilirim. Artık değerlı üstadlarımızdan değerlı yorumlarını tavsiyelerınızı şiddetle beklıyorum. Bursada jumbo muhabbet kusunu, yavru yada damızlık altı yada ne bıleyım genc damızlk dıyelım, nereden bulup alablrım. Yada kac aylıkken alıp es olmasını sağlayabilirim. Nasıl yol ızlemem gereklı. Belkı bu konu buraya degldı, fakat bılemedgım ıcın, konuyu acmıskende yazmak ıstedım. Herkese hayırlı sağlıklı hobıler diliyorum.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Hoşgeldiniz aramıza Murat Zengin:)

Düşünceleriniz ve sıcak yaklaşımınız için teşekkürler:)

Umarım karşılıklı bilgi ve deneyim dolu paylaşımlarımız olur hep beraber.

Yerliden terfi Jumbo:) Genelde böyle olur. Sonra o jumbo showa dönüşür:) Bakalım sizde süreç nasıl işleyecek:)

Bursa konusunda pek bilgim yok fakat bu heyecanla Bursa kuş pazarını gezebilirsiniz, 3-4 defa gitmişliğim vardır. Yerli, çek ve jumbo kuşlara sıkça rastlarsınız. Benim için güzel bir aktiviteye dönüşüyordu, umarım sizin içinde öyle olur. Max. 10:00 da orda olursanız daha sağlıklı olur. Sıkı pazarlık yapmalısınız. Onun dışında sizi @Doğanay Y. Hocama paslamak isterim, bu konuda eline su dökecek kimse göremiyorum :D

İsterseniz ayrı bir konu açınız bununla alakalı, başka arkadaşlarında faydalanması için daha yararlı olacaktır:giggle:

Mesnevi

iyikus.com Üyesi
Çok teşekkür ediyorum, hoş buldum. Kuş pazarı pandemı nedenıyle yok dıye biliyorum. Olsa bıle pazara gitme taraftarı değilim. Sonucunda üzülmek istemiyorum. Bu işi hakkıyla yapan üretımcılerı bulup, tanıyıp, fıkır alısverısı yaparaktan bu sekılde sahıplenmek istiyorum. Aslında nıyetım show olması☺️. Olmusken 1 defada olsun ıster insanın gönlu. Fakat, Allah nasıp kısmet eder ise oda olur inşallah. Jumbo da olsa benim ıstedgım 2, 3 takım olsun iyi, güzel olsun diye düşünüyorum. Yıldırım Duaçınarında, bu ısın prof olarak gördüğüm bir üstadımız var, nasıl bulurum nasıl ulasırım bilmiyorum. Bulsamda fıyatları ates edıyor. Benım karar veremedgım nokta surası; yavru mu almalıyım yoksa damızlık mi. Yanı, yavru alıpta onların bebeklerını görmek 1 yılı bulur, bu konudada cok sabırsızım dır. Damızlık alacak olsam, yaslı bıtmıs kusu anlıyamam alırım, bu sekıldede uzuleyım ıstemıyorum. Ne yapacgımı sasırdım dogrusu, @Muratsani üstadım. Bu konuda @Doğanay Y. Üstadımın bana kalben en ıyı sekılde bılgı ve yardımlarını esırgemıyecegınden kalben inanıyorum ve beklıyorum. Çok tesekkurler.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Yavru konusuna şahsen sıcak bakıyorum. Doğanay hoca pek katılmaz bana bu konuda:) Kişisel bir tercih meselesi. Ben sabrederim, severim büyütmeyi. Yavruluktan yetiştirdiğimde diğerlerinden farklı bir bağ oluşuyor bende, ne yediğinden ne içtiğine kadar herşeyiyle sizin belirlemiş olduğunuz süreçten geçiyor. Bu avantaj benim için. Elbette bu uzun bir süreç, dedim ya; tercih meselesi...

Hazır takımlarda 1 yaş ideal. Fakat kimden alacağınız oldukça mühim. Malum, kimse üretken çiftini elinden çıkarmayabiliyor. Çıkarsa bile daha yüksek fiyatlarla çıkarabilir. Bu sebeple güvenilir bir üretici bulmak gerek. Bunun içinde bilindik isimlere yönelmek daha doğru bir hareket olabilir.

Sizin belirlediğiniz kuş konusunda fikirlerimizle elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız elbette...

Diğer arkadaşlarda fikirlerini sunacaklardır (y)

Mesnevi

iyikus.com Üyesi
Muratsani üstadım çok teşekkür ediyorum. Jumbolarda ıdeal kafes ölçüleri aşağı yukarı nasıl olmalı. 60 lık dedıklerı kafes yeterlı gelırmı 1 cıft ıcın. Resım paylaşacagım. Bu sekılde bır sıstem yaptırmayı dusunuyorum. Ne dersınız. 1 göz 60 lık olsa ıdealmı. 45 lık 60 lık 90 ve 120 lığe dogru gıdıyor. Bu resımdekı kasa aynı fakat ölcu 60 lık olsa nasıl olur sızce? Pvc malzeme, ıcı led lambalı. Olurmu dersınız. Benım cok hosuma gitti, sızlerede danısayım ıstedım.

Mesnevi

iyikus.com Üyesi
Resım eklemeden yollamısım msjı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210126_015852.jpg
    Screenshot_20210126_015852.jpg
    283.6 KB · Görüntüleme: 6

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Bana sorarsanız üretim için daima yavru. Üretim sisteminize ve ortamınıza daha kolay alışacaktır. Hazır damızlıklarda da bir gelir kuş bir haftaya yumurta verir ya da 6 ay yerini beğenmez yumurta yapmaz. Yavrudan yetişmesinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba hoş geldiniz :)
Jumbo, show beslenecekse bence minimum ilk tüyünü bitiren bir kuş almak gerekir. Tabi iyi durumda damızlığa ulaşılırsa oda iyi olacaktır.
Yerli muhabbetlerden biraz daha zor geçirdikleri için tüy dönemlerini, yavru ölümleri o aralıkta biraz sık olabiliyor. Bu nedenle önerim en azından ilk aşamada 4 ay ve üzeri bebekler almanız yönünde olur.

Bursa da tanıdığım çok üretici yok ancak diğer illerde bildiğim iyi üreticiler mevcut.