iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
8,929
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ne zaman yumurtlayacak derdi bittikten sonra, muhabbet kuşlarımızın ilk yumurtasını yapmasından itibaren bizim ve dişi kuşumuzun dertleri başlar. Bu dertleri anlayamaz ve doğru bir yaklaşımda bulunamazsak kuluçka hüsranla sonuçlanabilir yahut kayıplar olabilir. Muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra dikkat edilmesi gereken şeyleri yazacağım.

Yumurta belirtisi ve ilk yumurta
Yumurtlayacağına emin olduğunuz kuşunuzu bu sürede çok rahatsız etmemeli, yumurtlama öncesi kafesi temizlemenizi öneririm. Yumurta sonrası bir müddet kafesi temizleyemiyorsunuz. Eğer iyi beslenir, kalsiyum ihtiyacını tam alırsa yumurtalar sağlıklı çıkacaktır ve kalsiyum eksikliğinden kendi yumurtalarını yemeyecektir.
ilkyumurta.jpg
İlk Yumurtasını Yaptı
  • Yumurtayı görmek istemeniz çok normal. Fakat sık rahatsız ettiğinizde kuşunuz strese girip kırabilir ya da atabilir yumurtayı. Bu yüzden 2 günde bir kontrol etmek daha doğru olacaktır. (yeni yumurta 1 gün arayla gelmektedir.)
  • İlk yumurtayla birlikte bizim içinde bir nöbet başlıyor. Dişi kuşu bu sürede besleyen erkeğin sağlık olması önemlidir. Eğer kafese iyi mamalar, vitaminli sular ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacak takviyeleri eklemezseniz işler biraz zorlaşacaktır. Bu takviye gıdalar vücut dirençlerini ve bağışıklık sistemlerini en üst noktaya ulaştırmaktadırlar. Bunlardan yiyen dişi muhabbet kuşları daha güçlü bir bünyeye sahip olmaktadırlar. Bu sayede yumurtlama yaptıktan sonra kuluçkaya yatan muhabbet kuşunda fazla kilo kayıpları yaşanmayacaktır.
  • Dişi muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra mutlaka kalsiyum takviyesi yapılması gerekir. Bunun yanı sıra kum, gaga taşı verilmesi gerekir.
  • Mümkün olduğu kadar sessiz bir ortam sağlanmalıdır.
Muhabbet Kuşlarının Yumurtasına Nasıl Bakım Yapılır
bebekler.jpg

Kuluçka öncesinde yuvalıkta kuş kumu veya talaş olduğunu düşünerekten bu adımı atlıyorum. Yumurtaların daha uzun süre sıcak kalmalarını ve olası çarpmalarda çatlama risklerini azaltıyorlar. Ayrıca yavrular çıktıktan sonra sıvı dışkıları emdikleri için yavrular daha temiz oluyor.
  • Bakımı aslında dişi ve erkek kuş yapıyor. Bize düzen bu süreçte 2 günde 1 yumurtalara ellemeden, göz ucuyla bakıp yuvalığı kapatmak. Diğer işlerle dişi büyük bir ustalıkla ilgileniyor.
  • Boş yumurtalar varsa kuşunuz fark edip bunu köşeye ittiğini bile göreceksinizdir.
  • Yumurtalar 17-20 günlük bir süreçte yumurtlama tarihine göre sırayla çıkmaktadırlar. Bu sebepten neden diğerleri çıkmadı telaşına kapılmayın.
  • 4 yumurta olduğunu varsayalım ilk 3 yumurta zamanında çıktı ve son yumurtanın çıkış tarihi geçti. Bu durumda yumurtanın durumunu kontrol etmeniz gerekiyor. Yavru kabuğu kıramamış olabilir, iyi ısınmadığından ölmüş olabilir. Yahut en sık rastladığımız sorun boş bir yumurta olabilir(döllenmemiş).
  • Tüm yavrular çıktıktan sonra folluk temizlenebilecek bir malzemeden yapılmışsa(plastik çıkarılabilir olanlardan bahsediyorum) temizliği yapılmalıdır.
Verimli ve sorunsuz kuluçkalar geçirmeniz dileğiyle...
iyikus.com
 
Üst Alt