Muhabbet kuşu

Mervecoban

iyikus.com Üyesi
Merhaba yeni muhabbet kuşu aldım iki gündür kabarık duruyor , daha önceki kuşumda kabarabık sürekli uyuyordu ve öldü ne yapmam gerekiyor .hiç ötmüyor

Bu şekilde duruyor hasta mı oluyor ?

Ekli dosyalar

• 33D583DC-C2AC-4A7B-888A-64F19FF1E2E1.jpeg
    33D583DC-C2AC-4A7B-888A-64F19FF1E2E1.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
Yeni gelen kuşlar bir kaç gün keyifsiz kabarık olması normal karşılanır. Fakat yinede tedbiri elden bırakmamak lazım. Bence kabarması riskli kabarma değil. Suyuna vitamin vermeyi ve oda ısısını sabitlemeyi unutmayın. Bu arada kuşunuz yetişkin bir dişi

Oyla 0
Yeni gelen kuşlar bir kaç gün keyifsiz kabarık olması normal karşılanır. Fakat yinede tedbiri elden bırakmamak lazım. Bence kabarması riskli kabarma değil. Suyuna vitamin vermeyi ve oda ısısını sabitlemeyi unutmayın. Bu arada kuşunuz yetişkin bir dişi

Yanda bir tane daha kuş var, sanırım eş olarak almış :)

Oyla 0
Dışkısı norma. Erkek kuşu görmedim dün baktığımda. Biraz zaman tanıyın.

Oyla 0
Maşallah. Kafes 2 kuş için oldukça küçük. Yeni bir kafes, daha iyi bir yem karışımı ve ahşap tünek kullanmanızı öneririm. Birde eşlenmesi düşünülen kuşlarda oyuncak kullanımı tercih edilmez.
Yem olarak içeriğinde ağırlıklı olarak %40-50 oranında ak darı (beyaz darı) %30 aspur oranın olmasına özen gösterin. Diğer tohumlarda belirli miktarda eklenebilir. Uygun bütçeli olarak piyasada M003 hobipet yemi var. Deli nature 85 kodlu yemi harikadır. Natural'in yemi de bu klasmana uygundur.

Oyla 0
Maşallah. Kafes 2 kuş için oldukça küçük. Yeni bir kafes, daha iyi bir yem karışımı ve ahşap tünek kullanmanızı öneririm. Birde eşlenmesi düşünülen kuşlarda oyuncak kullanımı tercih edilmez.
Yem olarak içeriğinde ağırlıklı olarak %40-50 oranında ak darı (beyaz darı) %30 aspur oranın olmasına özen gösterin. Diğer tohumlarda belirli miktarda eklenebilir. Uygun bütçeli olarak piyasada M003 hobipet yemi var. Deli nature 85 kodlu yemi harikadır. Natural'in yemi de bu klasmana uygundur.
çok teşekkür ederim söylediklerinizi yapmaya çalışıcam

Oyla 0
@Mervecoban Dışkılar kötü değil. Zaten kuş yeni gelmiş alışma sürecinde endişe edilecek birşey yok şimdilik.

@Doğanay Y. Hocam hobinin yemlerini ben tavsiye etmiyorum kuşlar sindirmekte zorlanıyor. Deli natureyi de aspur oranı fazla diye tavsiye ediyorsun galiba, bence fazla aspurda iyi değil muhabbet kuşları için. Ama naturalin yemi iyidir ve bravo 302 ile vividin yemleride iyidir (bunlar çuvaldan bölünmüş olarak satılır). Onun dışında paket yem olarak garden mix te güzeldir.

Oyla 0
Önerdiğim ve belirttiğiniz yemleri kullandım. Hepsinin kendi içinde eksileri var. Bu nedenle biraz kuşu gözlemleyip hangi tohumu fazlaca tükettiğini bulmak, hangi marka yemi daha severek yediğini bulduktan sonra bir markaya sabitlenmek sağlıklı oluyor. Deneyimlerim sonucu benim kuşlarım en çok deli nature 85'i tüketirken keyif aldığını gördüm ve o yemi kullandığım süre zarfında üretimim epey yolunda gitti. Tabi bunu sadece yeme bağlayamayız ama doğru yem bu işin yarısıdır bence. Naturalde iyi. M003 önermemin sebebi hazır bir karışım olması. Şuan bir miktar mevcut elimde ama tozlu bir yem tıpkı vivid ve bravo gibi. Bu nedenle alırken öncelikle diğer ürünlere bakmak lazım. Gerekli içerik açık paketlerden sağlanabilir elbette. Fazla aspur dediğiniz gibi çok iyi olmayabiliyor kimi zaman fakat belirli bir oranda olması gerektiğini düşünüyorum. Hazır paketlerde %5 oranlar çok yetersiz. En az %20 olmalı bence.

Oyla 0
Hocam yemlerde toz olmasın diye sıvı yağ katıyorlar biliyorsun dimi. Ne tür yağ kullandıklarıda muamma! Yani yemde biraz toz olması okadar kötü birşey değil, doğal olduğunu gösterir. Tabi fazla tozlu olması da elemenin iyi yapılmadığını gösterir. Ben yem alınca ince elekten geçiririm genelde ve tozu kalmaz tavsiye ederim.

Yemde sabit kalmak lazım dediğin gibi ama bütün yemleri denemeden ve incelemeden rahat edemiyeceğim galiba :)

Oyla 0
Bende tozu azaltmak için bende olan üfleme mak yardım alıyorum. Yağ ile dediğin gibi hileler olabiliyor ama ithal yemlerde pek bu duruma rastlamadım. Örneğin natural yem çok parlak taneli değil ve yıkanmış yemler. Bizde cihazlar pahalı olduğu için yıkama yapmıyorlar. İster istemez toz, ufak yabancı taneler ve ot parçaları olabiliyor.
Bende senin gibi bir çok yem deniyorum. En çok beğendiğim dediğim gibi deli nature 85 oldu. Benelux de iyiydi ama içeriği ve fiyatı uygun olmadığından almadım bir daha.

Oyla 0
@Mervecoban Dışkılar kötü değil. Zaten kuş yeni gelmiş alışma sürecinde endişe edilecek birşey yok şimdilik.

@Doğanay Y. Hocam hobinin yemlerini ben tavsiye etmiyorum kuşlar sindirmekte zorlanıyor. Deli natureyi de aspur oranı fazla diye tavsiye ediyorsun galiba, bence fazla aspurda iyi değil muhabbet kuşları için. Ama naturalin yemi iyidir ve bravo 302 ile vividin yemleride iyidir (bunlar çuvaldan bölünmüş olarak satılır). Onun dışında paket yem olarak garden mix te güzeldir.
Ben pek anlamıyorum hatta hiç anlamıyorum desem yeri kuşçuya gidip alıyorum , ve kuş geceleri ince bir ses çıkartıyor ilk defa denk geldi nedeni nedir acaba

Oyla 0
Önerdiğim ve belirttiğiniz yemleri kullandım. Hepsinin kendi içinde eksileri var. Bu nedenle biraz kuşu gözlemleyip hangi tohumu fazlaca tükettiğini bulmak, hangi marka yemi daha severek yediğini bulduktan sonra bir markaya sabitlenmek sağlıklı oluyor. Deneyimlerim sonucu benim kuşlarım en çok deli nature 85'i tüketirken keyif aldığını gördüm ve o yemi kullandığım süre zarfında üretimim epey yolunda gitti. Tabi bunu sadece yeme bağlayamayız ama doğru yem bu işin yarısıdır bence. Naturalde iyi. M003 önermemin sebebi hazır bir karışım olması. Şuan bir miktar mevcut elimde ama tozlu bir yem tıpkı vivid ve bravo gibi. Bu nedenle alırken öncelikle diğer ürünlere bakmak lazım. Gerekli içerik açık paketlerden sağlanabilir elbette. Fazla aspur dediğiniz gibi çok iyi olmayabiliyor kimi zaman fakat belirli bir oranda olması gerektiğini düşünüyorum. Hazır paketlerde %5 oranlar çok yetersiz. En az %20 olmalı bence.
Bu dediğiniz yemleri nerden bulabilirim

Oyla 0
Sosyal medyada satan kişiler olduğu gibi hobipet, petmarketburada, akyolkardesler gibi sitelerden de temin edebilirsiniz.

Oyla 0
Yeni ortama gelen kuşlar bir süre duymadığınız sesler çıkartabilir. Fakat bu durum devam ederse solunum yolu problemlerinin göstergelerinden biridir. Sağlıklı bir kuş sesi değildir maalesef. Bu nedenle eğer bir kaç güne azaltmaz ise bu durumu veterinere danışmanızı öneririm.

Oyla 0