Muhabbet Kuşum Çok Hasta

mehmett71

iyikus.com Üyesi
Katılım
26 Ocak 2019
Mesajlar
1
Puanları
13
Yaş
48
Konum
Ankara
Yaklaşık iki ay önce 2,5 yaşında dişi olan muhabbet kuşum nefes alamamaya halsiz düşmeye başladı. Veterinere götürdük kursak mantarı olduğunu söylediler ve mukostatin verdiler. 5 gün boyunca kullanmamızı söylediler. Kullandıktan hemen sonra yem kusmaya başladı. Bir hafta içerisinde düzeldi fakat ne eski neşesi ne de sesi vardı. Sonra 15 gün içerisinde tam düzeldi derken bir daha o şekilde hastalandı ilacını yaptık düzeldi. Bir hafta öncesine kadar hiçbir sıkıntısı yoktu birden bire tünekte duramamaya başladı ve hapşırmaya başladı biz o ara fark edemedik. Bir gün sonra burnundan kan gelmeye başladı ufak ufak biz evde yokken devamlı kafeste duruyor biz herhalde kafeste bir yere çarptı sandık ama hemen veterinere götürdük. Üşütmüş dediler sarı bir sıvı ve antibiyotik kullanmamızı söylediler 5 gün boyunca kullandık. Şu an kanamaları çok fazla her yer kan olmaya başladı. Önce hırıltılı bir ses geliyor sonrasında burnunu kaşıyor kan akmaya başlıyor. Mantar olma şüphesiyle tekrar veterinere gittik gagada mantar olduğunu söylediler krem kullandık. Fakat onun da faydasını görmedik. Günde 1 kere olan kanamalar günde 3'e 4 'e çıktı veterinere götürdük fakülteye götürmemiz gerektğini anlamadıklarını söylediler. Son çare olarak buraya yazma ihtiyacı duydum. Allah rızası için bir bilgisi olan varsa yardımcı olsun kuşum bu fotoğraftan çok daha kötü durumda.
 

Ekli dosyalar

  • WhatsApp Image 2019-01-26 at 00.44.25.jpeg
    WhatsApp Image 2019-01-26 at 00.44.25.jpeg
    176.2 KB · Görüntüleme: 6

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,196
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Merhaba üzüldüm kuşunuzun durumuna. Bazı ilaçlar kuşları çok yıpratıyor. İç kanamalarında bu tarz kanlı akıntılar ve dışkılar oluyor. İlaç sanırım doğru dozajda kullanılmıyor. Bazende fiziksel yapıyı bozmayan ama içeride oluşabilen tümörler olabiliyor. Bu tömörler de kanamalara yol açıyor olabilir. Yinede eğer 5. günü doldurduysanız, tavsiyem bir süre ilaç kullanımına ara vermenizden yöne. Vitamin ve probiyotik desteği sağlayın. Fakülteye giderseniz eğer bi kan testi yaptırmanızı öneririm. Zaten yapacaklardır büyük olasılık. Bu sayede ağır metal zehirlemesi, böbrek problemi veya karaciğer hastalığının vb diğer hastalıkların belirlenmesi için yararlı olacaktır. Doğru ilaçlar önermiş doktorunuz fakat kuşu biraz ağır gelmiş gibi ve tekrarlıyor. Buda tek başına yeterli olmadığını gösteriyor. Normalde kursak mantarı sorunlarında daha hafif olan triflucan benzeri bir ilaç 5 gün sürede toparlamasına yarıyor. Eğer ilaç kullanmak gerekirse onuda önerebilirim. Eczaneden temin edebilirsiniz.

Düşme olayları içinde gözlerinde herhangi bir problem var mı? Genelde görme eksikliği ya da kör olan kuşlar çok sık tünekten düşerler ve garip hareketler sergileyebilirler.
 
Üst