Muhabbet kuşum çok hızlı nefes alıyor ve kuyruğu aşağıda

Elraenn

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar, muhabbet kuşumu 1-2 ay önce çok yorulduğu için ve tuvaletini yapamadığı için ayırdım dinlendiriyorum. Fakat bir türlü düzelmedi. Uçmakta çok zorlanıyor, kuyruğu sürekli aşağıda ve sürekli hızlı nefes alıyor. Daha önceden poposu şişiyordu tuvaletini yapamıyordu halis zeytinyağı ile o bölgeye masaj yaparak düzelttim şimdi yapabiliyor ancak çok hızlı nefes alıyor ve kuyruğu sürekli aşağıda (hamile değil kuşu tek dinlendiriyorum 1-2 aydır) Yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_20220205_123713-min.jpg
    IMG_20220205_123713-min.jpg
    213.8 KB · Görüntüleme: 2

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
geçmiş olsun, 2 ay oldukca uzun bir süre. kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını atabilirmisiniz

ilaveten, kuş bulunduğu odada sigara dumanı, amonyaklı temizleyiciler, teflon içeren ürünler (teflon tava, ütü, saç kurutma makinası kullanımı vb) gibi etkenlere maruz kalıyor mu?

Elraenn

Forum Sakini
geçmiş olsun, 2 ay oldukca uzun bir süre. kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını atabilirmisiniz

ilaveten, kuş bulunduğu odada sigara dumanı, amonyaklı temizleyiciler, teflon içeren ürünler (teflon tava, ütü, saç kurutma makinası kullanımı vb) gibi etkenlere maruz kalıyor mu?
Sağolun. Yok hiçbirine mağruz kalmıyor. Kafesin altında mısır granülü var şuan kağıt koyup resmini atacağım dışkının birazdan

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gün içinde farklı bir besin yedi mi yem harici?
Dışkılar kötü değil ancak renk olarak standart dışında kalıyor.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Buyrun dışkıları bu şekilde rengi normal geldi bana ama siz daha iyi anlarsınız

nefes ve kuyruk hareketini açıklayan bi dışkı değil ancak videoda sindirim ve solunum sisteminde sorun var. hem sindirim hem solunum yoluna yönelik enrofloksasin gibi bir antibiyotik 3-5 gün kullanılabilir.

ancak enfeksiyon kaynaklı olmayan iç organlarla ilgili bir rahatsizlikta olabilir. bunun için kanatlı uzmanı bir hekimin radyolojik gorüntüleme ve laboratuvar analiziyle teşhis yapması gerekir. tecrübeli arkadaşlar da müsait olurlarsa yorum yaparlar