Muhabbet kuşum hakkında ACİL yardım lütfen.

Beyzagül G.

Çevirmen
Öncelikle veterinere götürmem gerektiğini biliyorum ama öyle bir imkanım yok maalesef onu belirterek yardımınızı istiyorum.

Bu sorun başlayalı bayağı oluyor; kuşum yemlerini sindirmiyordu dışkısında yem vardı ve dışkılamakta da zorlanmaya başlamıştı. Sonradan baktım kuş yediği yemi kusuyor. Hal böyle olunca iştahı kapandı (daha doğrusu yemini yemeyi bıraktı ama bizim yediğimiz her şeye sulanıyordu) kilo vermeye de başlayınca kafesinden kumunu çıkardım ardından cicibebeyle karışık yumurta maması vermeye başladım. Dışkısında düzelme oldu rengi fosforlu yeşile döndü. Sık su içtiğini gözlemledim ve sürekli sindirilmesi kolay mama yediğinden sulu dışkılıyordu. Ama keyfi ve enerjisi yerindeydi. Bunların tamamı 6 gün içinde oldu, sürekli gözlemlediğimden halini hızlı müdahale ettim.
Lakin demin normal yeme geçmeye çalıştım ama yer yemez kustu. Ve iki gündür falan kabarık duruyor ve sık(gün ışığında bile) uyuyor, hastaymış gibi geldi. Ayakları da hafif soğuk arada normal ısısına dönüyor tabii. Yine de gün içindeki enerjisinde eksilme yok, şu an dışkısının rengi sürekli değişiyor; açık kahve ve yeşil arasında oynuyor ve sıvı gibi ama değil de, leke bırakmıyor nadiren de olsa tüylerine yapışıyor arada. Hastalığının başından beri arada aksırıyor.
Bitten şüphelendim ama ben acemi olduğumdan (ilk kuşum) anlamadım var mı yok mu. Yarın daha iyi anlayan birine göstereceğim bit kontrolü yapması için, hatta kabul ederse bakması için kuşu onda bırakacağım tüm ihtiyaçlarını alıp. Kursak mantarı değil ama kursak iltihabı olabilir diye düşünüyorum (ama mamasını kusmadığından fazla da ihtimal vermiyorum). Bağırsaklarında da sorun olabilir diye düşünüyorum. Ne olur ne olmaz diye mamasından cicibebeyi çıkardım ve demin suyuna çocuklar için olan calpolden azıcık ekledim. Sizin de görüş ve tavsiyelerinizi almak istedim. Kuş bakmakta çok acemi olduğumdan hiçbir şey bilmiyorum, tabiri pek caiz değil ama mümkünse aptala anlatır gibi anlatın lütfen.

Eklemek isterim ki kumunu hala koymadım kafese, alçıdan gaga taşı var ama kullanmıyor onun yerine uçmaya saldığımızda evde tavan kenarındakileri parçalamayı seçiyor, diğer taşın adını unuttum kafesinde vardı ama hiç kullanmıyordu çıkardım, kalamar kemiği de koydum hiç kullanmadı. Eşi yok, iyileşirse kesin alacağım ama sevgisini ve ilgisini eksik etmiyoruz. Başka ne anlatabilirim aklıma gelmiyor lütfen sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Beyzagül G.

Çevirmen
Bu arada bu yılın Mayıs ayında yavru olarak geldi evimize. Çok fazla tüy döküyordu, şimdilerde hiç tüy dökmüyor neredeyse ama sürekli kaşınmaya devam ediyor. Hastalığın 2. haftasını bitirdik sayılır.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba unutmadan yazayım hemen bir kontrolü için gece yatmadan kafesinin üzerini beyaz bir örtü ile örtün. (tabi boş yerler kalsın hava akışı olacak) Sabah üzerinden benekler, hareket eden kırmızımsı şeyler olursa parazitler var demektir.

Diğer konuya gelecek olursak özellikle kursak mantarları ve bu tarz sindirim sorunlarında şekerli ürünlerden uzak durulması gerekir. Temel besini olan tohumlar bayat olduğundan kusma durumununda olabileceğini göz önünde bulundurmak lazım. Eğer taze olduğundan eminseniz ya da yeni bir yemle deneme şansınız varsa değiştirmenizi öneririm.

Yem tüketmeyen ya da kısmen tam beslenemeyen kuşlar için ne yazık ki ilaç tedavisi iyi sonuçlanmıyor. Gerekirse elle besleme mamaları alınıp beslemek daha uygun olacaktır. Kusma durumunun, yem yememesinin, ishalimsi olmasının bir çok sebebi olabilir. İleri aşamalarında da kabarma olduğunu söylediğiniz için genel bir kontrole gitmesi gerekiyor. Ben şu aşamada bir ilaç önerisinda bulunmam doğru olmayacaktır. Ortam ısısını arttırıp, kırılması kolay yemler tercih edebilirseniz aspur, yulaf, dal darı gibi keyifle tüketecektir. Su bol içme sebebi böbrek sorunlarına işaret ediyor.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhaba unutmadan yazayım hemen bir kontrolü için gece yatmadan kafesinin üzerini beyaz bir örtü ile örtün. (tabi boş yerler kalsın hava akışı olacak) Sabah üzerinden benekler, hareket eden kırmızımsı şeyler olursa parazitler var demektir.

Diğer konuya gelecek olursak özellikle kursak mantarları ve bu tarz sindirim sorunlarında şekerli ürünlerden uzak durulması gerekir. Temel besini olan tohumlar bayat olduğundan kusma durumununda olabileceğini göz önünde bulundurmak lazım. Eğer taze olduğundan eminseniz ya da yeni bir yemle deneme şansınız varsa değiştirmenizi öneririm.

Yem tüketmeyen ya da kısmen tam beslenemeyen kuşlar için ne yazık ki ilaç tedavisi iyi sonuçlanmıyor. Gerekirse elle besleme mamaları alınıp beslemek daha uygun olacaktır. Kusma durumunun, yem yememesinin, ishalimsi olmasının bir çok sebebi olabilir. İleri aşamalarında da kabarma olduğunu söylediğiniz için genel bir kontrole gitmesi gerekiyor. Ben şu aşamada bir ilaç önerisinda bulunmam doğru olmayacaktır. Ortam ısısını arttırıp, kırılması kolay yemler tercih edebilirseniz aspur, yulaf, dal darı gibi keyifle tüketecektir. Su bol içme sebebi böbrek sorunlarına işaret ediyor.
Bit için tavsiyenizi hemen uyguluyorum. Yemini daha bugün aldım ve markasını değiştirdim yine de ilk yiyişinden birkaç dakika sonra en az yarısını kustu. Aspur vs. ayrı olarak bulabilir miyim bilmiyorum ama dal darı tedarik edeceğim.
Umuyorum ki böbreklerinde de sorun yoktur, cidden bana alıştığı için önümde su içmeye başlamıştır sadece. Cidden iyileşmez de kaybedersem çok üzülürüm.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar. Bu konuya tekrar yazmak durumunda kalmak çok kötü. Şu saate kadar sorun yoktu daha doğrusu ben öyle düşünmüştüm. Mubişim birden hafifçe kustu ardından da sarı sarı işedi. O saatten beri de (yarım saat olmuş) dışkılamıyor, sadece bir kere dışkısını yaptı o da elime alıp azıcık masaj yaptım diye olabilir. Bir haftadır zaten arkasını ayaklarıyla kaşımaya çalışır gibi hali vardı ama dışkılamada sorunu yoktu, o bölgenin tüylerini değiştiriyordur demiştim. 1 haftadır edindiği tikin videosu ve masajdan sonraki dışkısını içeren fotoğrafın linki, kusmukta ve dışkıda koku yok-> Minnoş . Dışkı durumunu yakından takip edeceğim ama acil olarak yapabileceğim müdahale var mıdır? Veterinere yarın götüremezsem daha p.tesi'ye kadar götüremem uzaklığından dolayı, bu nedenle en azından 4 gün idare edecek önerilerinizi bekliyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, karaciğer sorunları, üreme kanallarında enfeksiyon olması, pankrias sorunlarında bu tip dışkılar gözlemleniyor. Ciddi derece acil dışkılardır. Önlem amaçlı yapabileceğiniz pek bir şey yok ne yazık ki. Dışkıyı toparlaması adına probiyotik verilebilir oda keser mi sanmıyorum. Vitamin ve ek premiksler de süreci engellemeyecektir.
Ayrıca kabarma durumu hasta bir kuşta gözlemlediğimiz türden.
Hasta Kuşları Anlamak

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bir kaç problem birden olabilir. Bence pankreas değil bu dışkı. Ama yinede diğer dışkılarınada bakmak lazım. Kafese beyaz peçete serin 3-4 dışkı yapınca resmini çekip ekleyin. Benim tahminim e-coli ve koksidiyoz aynı anda var. Bu aralar bu ilacı çok öneriyorum ama gerçekten güzel bir ilaç ve 3 etken maddeli olduğu için pek çok soruna iyi geliyor. İlacın adı Caremycin. Tabi dediğim gibi diğer dışkılarınada bakmak istiyorum. Ve eğer veterinere götürme imkanınız varsa götürün mutlaka. Tabi kanatlılardan anlayan bir veteriner olması şart. Birde dışkı resimlerini eklerken kuşta gözlemlediğiniz bütün sorunlarıda yazın...

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Bir kaç problem birden olabilir. Bence pankreas değil bu dışkı. Ama yinede diğer dışkılarınada bakmak lazım. Kafese beyaz peçete serin 3-4 dışkı yapınca resmini çekip ekleyin. Benim tahminim e-coli ve koksidiyoz aynı anda var. Bu aralar bu ilacı çok öneriyorum ama gerçekten güzel bir ilaç ve 3 etken maddeli olduğu için pek çok soruna iyi geliyor. İlacın adı Caremycin. Tabi dediğim gibi diğer dışkılarınada bakmak istiyorum. Ve eğer veterinere götürme imkanınız varsa götürün mutlaka. Tabi kanatlılardan anlayan bir veteriner olması şart. Birde dışkı resimlerini eklerken kuşta gözlemlediğiniz bütün sorunlarıda yazın...
Bu ilacı kullanırken normal suluğa ne kadar konmalı acaba?

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
Bu ilacı kullanırken normal suluğa ne kadar konmalı acaba?
Tam dolu suluğa 1 pirinç tanesi kadar yeterli. Ülkemize Hollanda dan getiriliyor. Çok etkili bir ilaç, e-coli salmonella, solunum yolu enfeksiyonları ve de koksidiyoz gibi hastalıklarda kullanılıyor. Eğer temin etmek isterseniz güvercin eczanesi adlı sitede 25 gr ı 50 liradan satışta. Ben de bu ürünü sipariş ettim. Büyük ihtimalle yarın elimde olur.

Son düzenleme:
Oyla 0

Recai

Forum Sakini
Kuşta Ümit abinin dediği gibi e-coli büyük ihtimalle var. Hayvan çok su içiyor, dışkıda yem varve de kusma var. Bunlar ın 3 ü e coli ye işaret.. E coli de hayvan çok su içer. Dışkısında da yem olur ve kusma gözlemlenebilr. Bu belirtiler olduğu için megabakter ile de çok karıştırılabiliyor. Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım dışkılara.

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
Merhabalar. Bu konuya tekrar yazmak durumunda kalmak çok kötü. Şu saate kadar sorun yoktu daha doğrusu ben öyle düşünmüştüm. Mubişim birden hafifçe kustu ardından da sarı sarı işedi. O saatten beri de (yarım saat olmuş) dışkılamıyor, sadece bir kere dışkısını yaptı o da elime alıp azıcık masaj yaptım diye olabilir. Bir haftadır zaten arkasını ayaklarıyla kaşımaya çalışır gibi hali vardı ama dışkılamada sorunu yoktu, o bölgenin tüylerini değiştiriyordur demiştim. 1 haftadır edindiği tikin videosu ve masajdan sonraki dışkısını içeren fotoğrafın linki, kusmukta ve dışkıda koku yok-> Minnoş . Dışkı durumunu yakından takip edeceğim ama acil olarak yapabileceğim müdahale var mıdır? Veterinere yarın götüremezsem daha p.tesi'ye kadar götüremem uzaklığından dolayı, bu nedenle en azından 4 gün idare edecek önerilerinizi bekliyorum.
Burda ki sarı - beyaz dışkı eğer kuş yem yemiyorsa, pankreas sorunu değildir. Yem yemeyen kuşların dışkıları sarı beyaz renklerinde olabiliyor.. Doğanay hocamın dediği gibi kuşu beslemeye çalışın

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
@Recai, @Ümit T. İlginiz için teşekkür ederim. Hekimlerimiz 2 Temmuz'a kadar yoklarmış maalesef, İstanbul Veteriner Kliniği(Florya) ile görüştüm. İşeme ve sarı dışkısından sonra iki defa beyaz-şeffaf sıvı dışkı yaptı sonra dışkısı normale döndü. Bir burun deliği tıkanmış gibiydi sümükten, yanından ayrılmadan açtım ama birkaç günlüğüne anneme emanet maalesef. Yem yemesinde sorun yok, kumunu normalden sık tüketiyor. Dışkı resmi ve son durumu ancak eve döndüğümde atabileceğim maalesef. Sonrasında yardımcı olursanız çok minnettar olurum

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
@Recai, @Ümit T. İlginiz için teşekkür ederim. Hekimlerimiz 2 Temmuz'a kadar yoklarmış maalesef, İstanbul Veteriner Kliniği(Florya) ile görüştüm. İşeme ve sarı dışkısından sonra iki defa beyaz-şeffaf sıvı dışkı yaptı sonra dışkısı normale döndü. Bir burun deliği tıkanmış gibiydi sümükten, yanından ayrılmadan açtım ama birkaç günlüğüne anneme emanet maalesef. Yem yemesinde sorun yok, kumunu normalden sık tüketiyor. Dışkı resmi ve son durumu ancak eve döndüğümde atabileceğim maalesef. Sonrasında yardımcı olursanız çok minnettar olurum
Yardımcı oluruz. :)

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
İlaca başladım ve sulu dışkılar bitti bu kadar erken etki etmez diye düşünüyorum.Gereksiz başlamış mı oldum kafam karıştı.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
İlaca başladım ve sulu dışkılar bitti bu kadar erken etki etmez diye düşünüyorum.Gereksiz başlamış mı oldum kafam karıştı.

Kuşun durumu çok ilerlememiş ise hemen etki eder. Ama hastalık ilerlediği zaman 3. günden sonra etkisi görülür. Sizin kuşun durumu hafifmiş demekki. Kuşu gözlemleyin eğer durumu iyiyse 3 gün kullansanız yeterli.. Duruma göre 5-7 güne kadar kullanılır.

Oyla 0