Muhabbet kuşum iki gündür uçamıyor ve sağ ayağını kullanamıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Makartal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Makartal

Yeni Üye
İki gündür sağa yatık şekilde duruyor sağ ayağını sol ayağı kadar kullanamıyor kendini kaşımaya çalışıyor yapamıyor uçamıyor hemen yere düşüyor ve bazen sürekli titriyor ve çok durgun halsiz görünüyor bide bugün ishal oldu sürekli ağzını açıyor esniyormuş gibi daha önce görmemiştim neden böyle olduğunu bilmiyorum ne yapmam lazım yardım eder misiniz

merhaba çok fazla belirti gösteriyor kuşunuz. Mutlaka veteriner kontrolü gerekiyor.
Yine de yardımcı olmak adına kuştan görsel atınız. + dışkısından da

Oyla 0
merhaba çok fazla belirti gösteriyor kuşunuz. Mutlaka veteriner kontrolü gerekiyor.
Yine de yardımcı olmak adına kuştan görsel atınız. + dışkısından da

ilk resim; uçmaya çalıştıktan sonra sol kanadını kaldırıyor

son resim; sağ ile sol ayağı birbirinden farklı duruyor

video ekleyebilseydim daha iyi anlaşılırdı ekleyemedim bir türlü

Ekli dosyalar

• 177B888E-7054-4BAA-8321-C7373BB21C0C.png
    177B888E-7054-4BAA-8321-C7373BB21C0C.png
    3.3 MB · Görüntüleme: 18
  • 657EEBEA-662E-4516-80B1-AAE54350D767.jpeg
    657EEBEA-662E-4516-80B1-AAE54350D767.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 17
  • A30FF962-E269-4644-B831-3F5095DA656A.jpeg
    A30FF962-E269-4644-B831-3F5095DA656A.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
  • 5DFB9BD0-9794-4F19-841D-A81B2FB342F4.jpeg
    5DFB9BD0-9794-4F19-841D-A81B2FB342F4.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
sizi yanlış yönlendirmek istemem ancak ciddi bakteriyel enfeksiyon (ör : salmonella) olabilir. fırsatınız varsa dışkının bozulmasını beklemeden en kısa sürede veterinere danışmanızı öneririm.

Oyla 0
Ayrıca tüyleri problemli...Gördüğüm kadarıyla birincil uçuş tüyleri eksik mesela. Sıkıntılı bir tüy yapısına sahip.

Veterinerle bu durumu da istişare ediniz.

Oyla 0
merhabalar kuşu veterinere götürdüm nörolojik bir sorun olduğu söylendi mr çekmemi istediler avcılarda bir klinikte varmış sadece uzak olduğu için aradım narkozu kaldıramayabilir kaldırırsa mr net gözükmeyebilir gözükse bile cerrahi operasyon yapılması çok zor kuşun yapısından dolayı dendi kısacası uğraşma diyiyorlar ama kuşun bu şekilde olması beni vicdanen rahatsız ediyor dün anlık krize girmiş ciyaklamış sürekli deliler gibi etrafa saldırmış ne yapmalıyım ilaç vitamin bişeyler yapamaz mıyım

Oyla 0
Kanatlarını mı kestiniz bu kuşun? Elbette birşeyler yapılabilir. Öncelikle iyi bir vitamin mineral takviyesi gerekiyor. Alabilirseniz supradyn all day efervesan alın. Birde güncel dışkı resimleri ekleyin tekrar bakalım..

Oyla 0
Şimdi eskisine göre daha iyi uçması hemen yere düşüyor ama zamanla oturur yerine diye düşünüyorum dışkısı eskisi gibi herhangi bir gariplik yok şu an için vitamin veya ilaç dozu nasıl olmalı tam isimleri nedir ne kadar süre vermeliyim suyunamı ağzınamı yardımcı olursanız sevinirim

Oyla 0
Şimdi eskisine göre daha iyi uçması hemen yere düşüyor ama zamanla oturur yerine diye düşünüyorum dışkısı eskisi gibi herhangi bir gariplik yok şu an için vitamin veya ilaç dozu nasıl olmalı tam isimleri nedir ne kadar süre vermeliyim suyunamı ağzınamı yardımcı olursanız sevinirim

Kuşu bu aralar fazla yormayın, kafesten çıkarmayın. Supradyn tableti ezip toz yapın ve tam dolu suluğa çay kaşığının ucuyla (1-2 pirinç tanesi kadar) ekelyin. Vitaminli su kafeste 6-8 saat kalsın daha sonra temiz suyla değiştirin. Haftada 2 gün bu şekilde kullanın faydası olucaktır..

Oyla 0