Muhabbet kuşum ishal

Özlen

Yeni Üye
Merhaba , muhabbet kuşum yaklaşık 2 haftadır ishal, cam açık kalmış üşüttüğünü düşünüyorum. Beş gün Monodoks antibiyotik (1/30 oranında) kullandım , iyileşir gibi oldu ama semizotu yiyince tekrar ishale döndü. Dışkı haricinde çiş gibi ıslaklıklar var kafeste. Hangi ilacı kullanmalıyım 🙏🏻

Ekli dosyalar

• IMG_0988.jpeg
    IMG_0988.jpeg
    158.2 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_0989.jpeg
    IMG_0989.jpeg
    148.1 KB · Görüntüleme: 8
Monodoks'u doğru kullandığınızdan emin misiniz ? 1/30 dan kastınız nedir ? Beyaz peçete-kağıt üzerine yeni yaptığı 4-5 dışkıyı net çekip ( kafesin içinden çekin ) paylaşır mısınız..

Ayrıca kuşun tedavi öncesi ve sonrası hikayesini yazın. İştah halsizlik vs vs her şeyini yazın probiyotik kullanıyor musunuz ek takviye olarak neler kullanıyorsunuz falan bunları yazın.

Son düzenleme:
Monodoks'u doğru kullandığınızdan emin misiniz ? 1/30 dan kastınız nedir ? Beyaz peçete-kağıt üzerine yeni yaptığı 4-5 dışkıyı net çekip ( kafesin içinden çekin ) paylaşır mısınız..
İlacı ezip otuzda birini eritip suluğuna koydum. İl dışına çıkmam gerekti, kuşumu arkadaşıma emanet ettim, o nedenle önceki dışkı fotolarından gönderiyorum. İlginize teşekkürler
Ayrıca kuşun tedavi öncesi ve sonrası hikayesini yazın. İştah halsizlik vs vs her şeyini yazın probiyotik kullanıyor musunuz ek takviye olarak neler kullanıyorsunuz falan bunları yazın.
Akşam cam açık kalmış , o nedenle üşüttüğünü düşünüyorum. ishal dışında şikayeti yok, iştahı da neşesi de yerinde. İshal olduğu zaman suyuna digestive damlatıyorum ama rutin kullandığım bir takviye yok.

İlacı ezip otuzda birini eritip suluğuna koydum. İl dışına çıkmam gerekti, kuşumu arkadaşıma emanet ettim, o nedenle önceki dışkı fotolarından gönderiyorum. İlginize teşekkürler

Akşam cam açık kalmış , o nedenle üşüttüğünü düşünüyorum. ishal dışında şikayeti yok, iştahı da neşesi de yerinde. İshal olduğu zaman suyuna digestive damlatıyorum ama rutin kullandığım bir takviye yok.
Kekik çayı demleyip verebilirsiniz

İshal bir hastalık değil. Herhangi bir hastalığa bağlı bir semptom. Ecoli, salmonella, mantar, protozoa, parazit vs. her hastalıkta ishal görülebilir. Bu yüzden digestiv tarzı şeylerin bir faydası olmaz. Bizim amacımız ishali kesmek değil hastalığı iyileştirmek..

Öncelikle kuşun bakım şartlarını gözden geçirmek gerekiyor. En başta kafes telleri oksitlenmiş. Kafesi değiştirmekle işe başlamak lazım. İkinci olarak yemini kaliteli bir yemle değiştirin. Garden mix sade yem olabilir. Dal darı veriyorsanız kesin. Dal darıları tam kurutamadıkları için alfatoksin sorunu olabiliyor. Buda hastalık etkeni olabilir. Ayrıca kuşa ballı kraker tarzı şeylerde verilmemeli.. Suyunu günlük tazelemeli ve suluğunuda yıkamak gerekli tabi..

Bakım şartları gözden geçirildikten sonra bir süre daha kuşu gözlemleyin. Eğer sulu dışkılama devam ederse dışkılara tekrar bakalım. Genelde mantar enfeksiyonlarında su tüketimi artıyor. Yada böbrek hastalıklarında..

Hocam en kısa sürede probiyotik başlayıp ishalin kesilip kesilmediğini gözlemlememiz lazım. Probiyotik gelene kadar digestive devam edin. 2 gün probiyotik kullanım sonrası da ishal devam ederse tekrar dışkı resmi atın.

Geri