Muhabbet Kuşum Kafesin Altında Duruyor !!!

gurkantosun

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

1 ay önce aramıza katılan ve şu anda 2 aylık olan Muhabbet Kuşum Duman'ı bir türlü iyileştiremiyorum.

Geçtiğimiz Perşembe günü (7 Gün önce) cereyanda kaldığı için soğuk algınlığı oldu.
Perşembe akşamından cuma akşamına kadar sürekli halsiz,ishal ve kabarık halde(Maximum) tüneğinde sessiz sessiz oturuyordu.
Cuma akşamı veterinere götürdüm ve çeşitli ilaçlar verdi. ilaçları suyuna koymak yerine gagadan damla halinde vermemi söyledi.
Pazartesi gününe kadar yavaş yavaş iyileşti. iyileştikten sonra bende ilaçları kestim ve sadece bağırsak düzenleyici vermeye başladım.

Dün'e kadar iyidi ancak sabahtan beri halsiz bir şekilde kafesin altında durmaya başladı. Tüneğine çıkmıyor. Yem(karışık) yiyor ama şu anda ishal.
Tam iyileşti derken tekrar böyle bir şey ile karşılaşmak beni çok üzdü.

Daha önce böyle bir durum ile karşılaşanınız veya konuyu bilen birisi var ise yardımcı olmanızı rica ederim.

Şimdiden Teşekkür Ederim.

Merhaba hoş geldiniz, veteriner haricinde ilaç önermek doğru olmaz fakat hastalık tekrarlıyabiliyor. Verilen ilaçları aynı şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Örneğin 3 gün ishal vb. hastalıklar için suphamazattin verildi. Bunu kullandıktan sonra aynı bi o kadar da probiyotik ve multi vitamin, aminoasit desteği sağlamanız gerekir. Bu süreçte mama ve yeşillik vermemelisiniz. Bir tek dilim elma verilebilir. Oda ishal önlemeye etkili olduğu için. Yemde aspur ve yulaf oranı arttırılmalıdır.

Oda sıcaklığını sabitledikten sonra kafes etrafına tamamen kapatmayacak şekilde bez yardımıyla örtebilir misiniz? Zahmet olmaz ise önerdikleri ilaçları da yazarsanız sevinirim.

İshal de türlü türlü malum. Dışkı fotosunu ve kuşun şuan ki durumunu gösteren bir resimde rica edeceğim.

Oyla 0
1 ilaca başladıysanız en az 1 hafta devam etmelisiniz yarıda kesmişsiniz keşke devam etseydiniz siz düzeldi sanabilirsiniz ama aksine düzelen kuşu daha da kötü yapabilirsiniz.
Oda sıcaklığını yüksek tutun 22 24 derece çok fazla da tutmayın.
Kafes dezenfektine iyice yapın tünekler(plastikse) oyuncaklar suluk yemlik bunları bulaşık yıkar gibi yıkayın iyice su ile arındırın. Kafes tellerini de iyice elma sirkeli su ile silin ve kurulayın.

Oyla 0
Merhaba hoş geldiniz, veteriner haricinde ilaç önermek doğru olmaz fakat hastalık tekrarlıyabiliyor. Verilen ilaçları aynı şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Örneğin 3 gün ishal vb. hastalıklar için suphamazattin verildi. Bunu kullandıktan sonra aynı bi o kadar da probiyotik ve multi vitamin, aminoasit desteği sağlamanız gerekir. Bu süreçte mama ve yeşillik vermemelisiniz. Bir tek dilim elma verilebilir. Oda ishal önlemeye etkili olduğu için. Yemde aspur ve yulaf oranı arttırılmalıdır.

Oda sıcaklığını sabitledikten sonra kafes etrafına tamamen kapatmayacak şekilde bez yardımıyla örtebilir misiniz? Zahmet olmaz ise önerdikleri ilaçları da yazarsanız sevinirim.

İshal de türlü türlü malum. Dışkı fotosunu ve kuşun şuan ki durumunu gösteren bir resimde rica edeceğim.

Hoş Buldum, ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.

veterinerini şimdi aradım ve gerekli detayları paylaştım kendisi ile, ilaç kesmenin doğru olmadığını söyledi kendisi. ilaca devam etmem gerektiğini paylaştı. adını bilmiyorum ancak 1 antibiotik. 1 vitamin takviyesi(kortizonlu) ve bağırsak düzenleyici kullanıyorum. sabah akşam 3 ündende 1 er damla olacak şekilde. direkt olarak gagadan.

ilaç kesme konusunda bir cahillik yapmışım :( umarım sonuçları ağır olmaz.

daha hiç yem ve dal darı haricinde bir gıda vermedim. yeminde ağırlıklı olarak aspur var. ilk hasta olduğunda ishaldi(yeşil) ilaca başladıktan sonra sırası ile (Simsiyah, siyah beyaz ve en son yeşile dönmeye başlamıştı.bugün tekrar isal.)

oda sıcaklığı evin içinde kalorifer olduğu için sürekli olarak 22-23 derecede. kesinlikle rüzgar olmayan bir konumda. tavsiyenize uyup üstünü mutlaka örteceğim.

Akşam eve geçin birkaç fotoğraf çekip mutlaka sizler ile paylaşacağım. ona göre daha net yorum yapabilirsiniz.

teşekkür ederim.

Oyla 0
1 ilaca başladıysanız en az 1 hafta devam etmelisiniz yarıda kesmişsiniz keşke devam etseydiniz siz düzeldi sanabilirsiniz ama aksine düzelen kuşu daha da kötü yapabilirsiniz.
Oda sıcaklığını yüksek tutun 22 24 derece çok fazla da tutmayın.
Kafes dezenfektine iyice yapın tünekler(plastikse) oyuncaklar suluk yemlik bunları bulaşık yıkar gibi yıkayın iyice su ile arındırın. Kafes tellerini de iyice elma sirkeli su ile silin ve kurulayın.

kafes temizliğini özenli bir şekilde öğlen yaptım.

ilaç kesme konusunda haklısınız. keşke devam etseydim. :(

teşekkürler yorumunuz için.

Oyla 0
Yemin tazeliğinden de emin olmalısınız. Çeşme suyu da vermeyiniz. Bunlarsa sindirim sorunu ve zaman zaman ishale sebep olurlar. İlaç ağızdan verirken 1 damla verdiğinizden de emin olmanız gerekir ayrıca. Fazla oran kuşlar için riskli olabilir.

Oyla 0
elimden gelen her şeyi yaptım. ancak geçen Cumartesi günü maalesef Duman'ı kaybettik. :(

teşekkür ederim tekrardan ilgilendiğiniz için.

Oyla 0
elimden gelen her şeyi yaptım. ancak geçen Cumartesi günü maalesef Duman'ı kaybettik. :(

teşekkür ederim tekrardan ilgilendiğiniz için.
üzüldüm kaybınız için :( Bazen yeterli olamıyoruz böyle durumlarda. Gerek ilaç, gerek veteriner için geç kalmış oluyoruz. Kuşu iyi tanımak gerekiyor tabii. Gün gün takip etmek, dışkı kontrolü yapmak, yem yeme durumunu incelemek gerekiyor. Bunları aksatmasak bile zaman zaman böyle aksilikler olabiliyor. :(

Umarım bu kayıp sizi tekrar kuş sahibi yapmaktan alı koymaz.

Oyla 0