Muhabbet kuşum kusuyor

maowoo

iyikus.com Üyesi
Merhaba, bu soruyla ilgili birkaç başlık açılmış fakat ben tam emin olamadığım için tekrar sormak istiyorum.
Muhabbet kuşum 4 yaşında, birkaç aydır kusuyor. İştahsızlığı yok, neşesi de yerinde ama yediği yemleri geri çıkartıyor bu yüzden de zayıfladı. Veterinere götürdük vitamin damlası verdi bir iki gün kullanınca kendine geldi ama damla bitince geri başlıyor. Tüy çıkartma dönemine geldiğinde kusması normal denildi ama iki üç ayda bir tüy çıkartıyor normal mi bilmiyorum. Neden olduğunu bir türlü çözemedik, çoğu veteriner de kuşlar konusunda yeterince bilgiye sahip değil maalesef... Öneriniz varsa bekliyorum

Merhaba, bu soruyla ilgili birkaç başlık açılmış fakat ben tam emin olamadığım için tekrar sormak istiyorum.
Muhabbet kuşum 4 yaşında, birkaç aydır kusuyor. İştahsızlığı yok, neşesi de yerinde ama yediği yemleri geri çıkartıyor bu yüzden de zayıfladı. Veterinere götürdük vitamin damlası verdi bir iki gün kullanınca kendine geldi ama damla bitince geri başlıyor. Tüy çıkartma dönemine geldiğinde kusması normal denildi ama iki üç ayda bir tüy çıkartıyor normal mi bilmiyorum. Neden olduğunu bir türlü çözemedik, çoğu veteriner de kuşlar konusunda yeterince bilgiye sahip değil maalesef... Öneriniz varsa bekliyorum
Tüy döneminde kusması ve 3-4 ayda bir tüy çıkarması normal değil. Acaba yem olarak hangi markayı kullanıyorsunuz?

Oyla 0
Enjoy marka almıştık onun mix olanını sevdi, diğerlerini yemedi. Petshopta açıkta satılanı da denedik hiç yemedi...
Enjoy’un mix’ine baktım. İçinde boyalı ekmek parçaları var. İyi bir yem değil. Hem de gereksiz pahalı. Garden Mix Pembe Paket yeme geçmenizi öneririm. Kuşunuzun Enjoy’u sevdiyse Garden Mix’i çok çok daha sevecektir. Ayrıca yemin son kullanma tarihi güncel mi?

Oyla 0
Salyalı mı kusuyor? Oyuncağına mı kusuyor? Yeni yapılan dışkıyıda atın. Yemide değiştirin bence sitede önerilen yemler var onlara bakabilirsiniz ve özellikle açık yem almayın.

Oyla 0
Evet tarihini kontrol ederek alıyorum yemleri. Teşekkürler gerçekten kaç aydır ne yapacağımızı şaşırmıştık hemen dediğiniz yemi alıp deneyeceğim

Oyla 0
Salyalı mı kusuyor? Oyuncağına mı kusuyor? Yeni yapılan dışkıyıda atın. Yemide değiştirin bence sitede önerilen yemler var onlara bakabilirsiniz ve özellikle açık yem almayın.
Her zaman salyalı kusmuyor 5 kusuyorsa 1i salyalı diyebilirim. Oyuncağına da değil öylece dışarda dolaşırken de kusuyor bazen... Yemini değiştireceğim hemen

Oyla 0
Her zaman salyalı kusmuyor 5 kusuyorsa 1i salyalı diyebilirim. Oyuncağına da değil öylece dışarda dolaşırken de kusuyor bazen... Yemini değiştireceğim hemen
Yem çok önemli gerçekten kurtlanmışta olabilir daha iyisine geçin. Dışkıyıda atın baksınlar. Kafesinide iyice bi temizleyin tünek, suluk, yemlikleri

Oyla 0
@Limoşum’un söylediği gibi önce kafesi bir güzel temizleyin, sonra kafesin tabanına peçete serip dışkı fotoğrafı atın. Dışkıda bir normallik varsa kuşunun sorununu anlayabiliriz. Salyalı kusma hastalık belirtisidir ve tedavi edilmesi gerekir. Siz dışkıyı atın biz teşhis koyarız.

Oyla 0
Oyla 0
Sürekli temizliyorum ama yeni alacağım sanırım plastik son
Ooo, bu yem kuşa verilmez, içinde çok Nijer tohumu var. Nijer tohumu kuşları kızıştırır ve tüye sokar. Bence 3 ayda bir tüy çıkarması bu yüzden. Yemin içinde şu siyah olan taneler Nijer tohumlarıdır. Yemde çok az bulunması gerekir. Senin yemde çokça bulunuyor. Sen bu yemi değiştir. İyi değil. Garden Mix satın al, sonra bakalım kuşun durumuna. İyi geceler. Dışkı fotosu atmayı unutmayın.

Oyla 0
Ooo, bu yem kuşa verilmez, içinde çok Nijer tohumu var. Nijer tohumu kuşları kızıştırır ve tüye sokar. Bence 3 ayda bir tüy çıkarması bu yüzden. Yemin içinde şu siyah olan taneler Nijer tohumlarıdır. Yemde çok az bulunması gerekir. Senin yemde çokça bulunuyor. Sen bu yemi değiştir. İyi değil. Garden Mix satın al, sonra bakalım kuşun durumuna. İyi geceler. Dışkı fotosu atmayı unutmayın.
Teşekkürler sabah ilk iş olarak atacağım fotoğrafı, dediğiniz yemi de hemen sipariş ettim

Oyla 0
Kuşunuz 4 yaşında belirtmediğinize göre eşide yok. Kusma ile birlikte kabarma, uyuklama, ishal gibi bir durum yoksa refleks olarak eş isteyen bir kuşun yaptığı bir hareket. Eşlik eden semptomlara bakın.

Oyla 0
Kuşunuz 4 yaşında belirtmediğinize göre eşide yok. Kusma ile birlikte kabarma, uyuklama, ishal gibi bir durum yoksa refleks olarak eş isteyen bir kuşun yaptığı bir hareket. Eşlik eden semptomlara bakın.
Biraz ishali var, her gün kontrol ediyorum 2-3 güne bir diyebilirim ishali için. Veterinere kusuyor ve bazen sıvı dışkı yapıyor dediğimizde zaten direkt üşütmüş dedi o kadar da koruyoruz ama...

Oyla 0
Biraz ishali var, her gün kontrol ediyorum 2-3 güne bir diyebilirim ishali için. Veterinere kusuyor ve bazen sıvı dışkı yapıyor dediğimizde zaten direkt üşütmüş dedi o kadar da koruyoruz ama...
Yok alakası yok. 2-3 günde bir ishal değildir. Arada yedikleri sebze, meyve sulu dışkılama yapar normal. Dışkılarda genele bakmak gerekiyor. Kafesinizde grit kuş kumu yoksa edinin farklı ufak bir kapta kafesine koyun, vitamini kesin. Yemi değiştirin. Haftada 2 kez probiyotik verin. Bu kadar. Farklı bir durum gözlemlerseniz tekrar yazarsınız. Sağlıkla

Oyla 0