Muhabbet kuşum kusuyor?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ilgın
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ilgın

iyikus.com Üyesi
Merhabalar. 3 gün önce balkonuma gelen bir muhabbet kuşunu yakaladım. Eve aldım yazık yavrucak ölecekti belki de. Yaklaşık 3 yaşında erkek bir kuş. Benim kuşum da 2 yaşında sağlıklı bir erkek. Sahibini arama süresi boyunca (30dk kadar sonra hemen bulduk şükür) birlikteydiler. Bakıştılar gaga tokuşturdular vs. Sonra kuşu sahibine teslim ettik. Gelgelelim bizim kuşa bir şeyler olmaya başladı. 3 gündür sürekli kabarık bir şekilde uyuyor. Bugün yem kustuğunu fark ettim. Kafasını ileri geri oynatıyor 4-5 tane yem kusuyor hafif ıslak bir şekilde. Acaba yabancı kuşun gitmesine mi üzüldü tek kaldığı için? Yoks o kuştan bir hastalık mı bulaştı? Aslında hasta durmuyordu diğer kuş ama bilemiyorum ve çok endişelendim. Sonuçta 2si de erkek kur yapma vs bir göstergesi olamaz diye düşündüm ama... Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20210415_225259.jpg
    20210415_225259.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 25
  • 20210415_225226.jpg
    20210415_225226.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 25
kuşun duruşu kötü, enfeksiyon bulaşmış olabilir. dışkıların net fotolarını atarmısınız?
Dışkısı hafif cıvık ama çok değil. Bazı yaptıkları daha normal duruyor. Bu durumda ne yapmamız lazım? Vitamin, ilaç, midesini rahatlacak herhangi bir tahıl? Çok endişeleniyorum onun için :(

Ekli dosyalar

• 20210416_144354.jpg
    20210416_144354.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Oyla 0
dışkı da kötü, veteriner kontrolünde sistemik etkili antibiyotik (ör: enrofloksasin) başlanması gerekebilir. fırsatınız varsa vakit kaybetmeden hekime danışmanızı öneririm, bu şekilde ani gelişen hastalıklar hemen müdahale gerektirir.

tecrübeli arkadaşlar da yorum yaparlar

Oyla 0
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Evet Ankara'da oturuyorum. Dediğiniz yere bir göz atayım. Sonrasında da olmadı başka bir yere danışırım. Tekrardan sağolun. Saygılarımla...

Son düzenleme:
Oyla 0
konumunuz ankara gözüküyor.uğur pet e gidin.

Uğur pet ilaçmı satıyor?

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Evet Ankara'da oturuyorum. Dediğiniz yere bir göz atayım. Sonrasında da olmadı başka bir yere danışırım. Tekrardan sağolun. Saygılarımla...

Kuşu biran önce veterinere götürün. Zaten 3-4 gündür böyleymiş daha fazla vakit kaybetmeyin. Arkadaşların dediği gibi enrofloksasin yada sulphamezathine başlanabilir..

Oyla 0
Tekrardan merhaba. Arkadaşlar kuşum konuyu açtığım günün ertesinde daha iyi duruyordu. Biraz canlandı ara sıra oyuncaklarıyla oynuyordu. Hafta sonu iyi geçirdik. Sanırım gerek kalmadı veterinere diye düşünüyordum ki 2 gündür yine eskisi gibi. Kustuğu yemleri takip ediyorum tüm tüm yemler. Böyle ağzını açıyor. 5 tane kadar tüm yemi tükürüyor. Uyumaya devam ediyor. Ne yapsam bilemedim şimdi hem bizimle meyve sebze yemeye gelecek kadar iştahlı dinç hem de tüm gün uyuyacak kadar hasta duruyor. Allah aşkına bir akıl verin bana :(

Oyla 0
Mantar ya da diğer enfeksiyon riskleri olabilir. Böyle bir durumda ben öncelikle mantarı elemeyi tercih ederdim. Eczaneden triflucan ya da mikostatin bulun

Oyla 0
Tekrardan merhaba. Arkadaşlar kuşum konuyu açtığım günün ertesinde daha iyi duruyordu. Biraz canlandı ara sıra oyuncaklarıyla oynuyordu. Hafta sonu iyi geçirdik. Sanırım gerek kalmadı veterinere diye düşünüyordum ki 2 gündür yine eskisi gibi. Kustuğu yemleri takip ediyorum tüm tüm yemler. Böyle ağzını açıyor. 5 tane kadar tüm yemi tükürüyor. Uyumaya devam ediyor. Ne yapsam bilemedim şimdi hem bizimle meyve sebze yemeye gelecek kadar iştahlı dinç hem de tüm gün uyuyacak kadar hasta duruyor. Allah aşkına bir akıl verin bana :(

Arkadaşım gerek kalmadı diye birşey yok. Dışkıları kötü, kuş hasta ve kendi kendinede iyileşmez! Muhabbet kuşları doğası gereği hastalıklarını son ana kadar gizlemeye çalışan hayvanlar. Taki artık iyice güçten düşene kadar. Zaten o aşamaya gelen kuşada ilaç başlansa bile kurtulamayabiliyor..

Yani diyeceğim o ki biran önce veterinere götürüp ilaç başlayın...

Oyla 0
Haklısınız benim hatam bir an önce götürmem gerekiyordu bir an iyileşti gibi düşündüm aptallık ettim. Tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum...

Oyla 0
Merhaba yine ben. Veterinere gittik. Tavsiyesi üzerine Avidiare başladık. Yaklaşık 1 haftadır kullanıyoruz. Dışkısı eskisi kadar sıvı değil biraz düzelme var. Hala ara sıra yem kusuyor. Ve sürekli uyuyor. Bazen yanımıza geliyor. Yine kabarıp uyumaya devam ediyor. İlaç da bildiğim kadarıyla 10 günden fazla kullanılmamalı. Acaba artık durumu psikolojik bir hal almış olabilir mi? Asla eskisi gibi davranmıyor. Eskiden susmak bilmez çok oyuncu bir kuştu. Oyuncaklarıyla debelenir dururdu tüm gün. Şimdi sadece salıncakta uyuyor. El kadar hayvan sürekli ilaç takviyesi yapmak doğru olmaz daha da kötüleşmesin sonra. Evet yine tavsiyelerinize açığım.

Oyla 0
kullandığınız şey ilaç değil tedavi etmez , anlattığınız kadarıyla da rahatsızlık bu süreçte bir hayli ilerlemiş.

ben bu durumda olsam aynı anda sulphamezathine + mikostatin kullanırım , 3 ihtimali birden elemeye çalışırım çünkü fazla vakit yok. ancak bu benim yöntemim tabi ki

daha tecrübeli arkadaşlar da yorum yaparlar

Oyla 0
Merhaba. Kuşum iyileşti. İshal de kusma da bitti. Ama hala tüm gün uyuyor. Oyun oynamıyor. Hiç eskisi gibi değil. Eskiden omzumuzda 2dk durmayan kıpır kıpır oynayıp uçuşan kuş gitti ellemesek tüm gün salıncakta tüneyip uyuyan bir kuş geldi. Ben tıbbi olarak alabileceğim tüm ilaçları aldım. Veterinerlere de danıştım. Yeni oyuncaklar bile aldım sıkılmasın diye. Başka tavsiyesi olan var mı? Yoksa eş almak sanırım tek çare. Ama bilmiyorum kısacık bir zaman diliminde gördüğü kuşa da bu kadar bağlanması normal mi? Mevsimsel desem bu kadar uzun süreceğini sanmıyorum ama.. Kusura bakmayın sizleri de epey rahatsız ettim.

Oyla 0
İlginizi arttırıp bağışıklığını güçlendirmek harici elinizden pek bir şey gelmez açıkçası. Probiyotik ve aminoasit kullanmayı ihmal etmeyiniz. Çok geçmiş olsun

Oyla 0
Merhaba. Kuşum iyileşti. İshal de kusma da bitti. Ama hala tüm gün uyuyor. Oyun oynamıyor. Hiç eskisi gibi değil. Eskiden omzumuzda 2dk durmayan kıpır kıpır oynayıp uçuşan kuş gitti ellemesek tüm gün salıncakta tüneyip uyuyan bir kuş geldi. Ben tıbbi olarak alabileceğim tüm ilaçları aldım. Veterinerlere de danıştım. Yeni oyuncaklar bile aldım sıkılmasın diye. Başka tavsiyesi olan var mı? Yoksa eş almak sanırım tek çare. Ama bilmiyorum kısacık bir zaman diliminde gördüğü kuşa da bu kadar bağlanması normal mi? Mevsimsel desem bu kadar uzun süreceğini sanmıyorum ama.. Kusura bakmayın sizleri de epey rahatsız ettim.

hangi ilaçları kullandınız?

Oyla 0
İyi günler ben köy okulunda öğretmenim bildiğiniz gibi tam kapanma dönemine de girince veterinere gidemedim kuşum halsizdi ishali vardı ve kusuyordu sulphamezatine vitamin ve probiyotik tedavisi uyguladım iyileşti ancak ilaçları bırakınca kuşum iyi hal ve hareketleri enerjik ancak günde bir kere kafasını sallayıp etrafa kusuyor sonrasında kabarıp bir süre halsizleşiyor sabahları geri düzeliyor kakası normal. Ne önerirsiniz

Oyla 0