Muhabbet kuşum nefes alırken hırıltı çıkarıyor :(

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan webmarkt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

webmarkt

Yeni Üye
Merhaba,
Videoda da gözüktüğü üzere muhabbet kuşum hırıltılı bir şekilde nefes alıyor. Gece bazen odada başka biri var sanıyorum, o şiddetli yani. Bazen özellikle yem yerken kanatlarını çırparak boğazını yükselterek cikliyor, hapşurur gibi düşünün ciklemeyi. Ne yapmam lazım?

İlerlemiş solunum problemi, astım olabilir. Tedavi gerektirir. Bir veterinere danışıp uygun ilaçları temin etmeniz gerekiyor. Kullanılan ilaçların çoğu veterinerler ya da zirai ilaç satan yerler tarafından temin edebileceğiniz ürünlerdir.

Oyla 0
Tek sorun solunum olmayabilir. Bu nedenle veterinere yönlendirdim. Dışkısından fotoğraf atabilir misiniz?

Oyla 0
Tek sorun solunum olmayabilir. Bu nedenle veterinere yönlendirdim. Dışkısından fotoğraf atabilir misiniz?
kafeste iki kuş olduğundan şu an ayırt etmem zor gözüküyor, yakalayabilirsem çekip atarım. Daha önce bu tarz problemi olan kuşu ankara elvankentte bir veterinere götürdüm. Kuş iyi bir şey olmaz vitamin ver dedi. Daha eve varamadan kafeste can verdi.

Oyla 0
Bu da dışkısı yakalaybildim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-10-10 at 13.15.01.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-10 at 13.15.01.jpeg
    89 KB · Görüntüleme: 13
Oyla 0
kafeste iki kuş olduğundan şu an ayırt etmem zor gözüküyor, yakalayabilirsem çekip atarım. Daha önce bu tarz problemi olan kuşu ankara elvankentte bir veterinere götürdüm. Kuş iyi bir şey olmaz vitamin ver dedi. Daha eve varamadan kafeste can verdi.
Kuşları mutlaka ayırın enfeksiyon ise bulaşıcı olabiliyor

Oyla 0
Dışkı iyi değil maalesef. Mantar, karaciğer problemleri, sindirim sorunlarında sıkça rastlanan türde bir dışkı.
Kaan uygun veteriner araştırılacak ya da varsa öneriler sunulacak. Yapacak bir şey yok ne yazık ki. Bu canlılar için kullanılması gereken ürünlere yönelmeniz gerekiyor ve diğer türlüsü mümkün değil. Vitaminle iyileşecek bir durumu yok kuşunuzun maalesef geç kalınmış.
Ankara için iletişime geçebileceğiniz bazı veterinerler
Ayrancı veteriner kliniği
barnievet
Afacan Veteriner Klinigi
Vetankara veteriner
Uğur pet veteriner kliniği
Pety Paw Veteriner Kliniği

@webmarkt bir kaç ilaç önerebiliriz ama kuşun tedavi edilmesi gerekiyor her halükarda. Üstte bahsettiğimiz iki ürün solunum yolu problemlerine iyi gelmektedir.

Oyla 0
@Doğanay Y. Sanırım veterinere de gitsem sizin söylediklerinizden farklı olmayacak gibi. Önerebileceğiniz ilaçlar varsa bu hidroxi veya monodoks işe yarar mı ya da almam gereken başka bir ilaç varsa.

Oyla 0
Tahliller, incelemeler yapılması lazım. Bunlardan birini alıp başlayabilirsiniz. Hipradoxi daha uygun olacaktır ama ağır ilaçtır.

Oyla 0
Birde şu konuyu inceleyin;

Oyla 0
ne olursa olsun bir veterinere götür Ankara'da üst düzeyde bir kuşçu veterineri mutlaka vardır ilgilenmeyen veterinere götürürseniz maalesef kötü sonuçlar doğrultur götürmeden önce intarnet sitesiden yorumlara bakın araştırmadan götürmeyin meslekte ne kadar başarılı olduğuna bakın benim kuşumda hasta 1 2 saat arayarak uygun ve güvenilir bir kuşla ilgilenen veteriner buldum her veteriner aynı değil çoğu veteriner bilgi sahibiyim diye geziniyor ama yanlış tedavi yüzünden ölebiliyor

Oyla 0