Muhabbet Kuşum Vik Vik Ses Çıkarıyor...

Batu C.

Yeni Üye
Öncelikle herkese geçmiş olsun.

Benimle birlikte kuşum da depremzede oldu. 3 günü arabada geçirdik, buz gibi arabanın içinde hasta olur ölür diye kuşumu evde bırakmak zorunda kaldım. Yaklaşık 1 haftadır da gün içi eve çıkıp kendisiyle biraz ilgilenip geri aşağı iniyorum.

Sorum ise kuşum son zamanlarda vik vik sesi çıkarmaya başladı. Bu ses şiddetli bir ses değil ama önceden yoktu. Soğuk algınlığından şüpheleniyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Dışkısı normal iştahı yerinde sanki tüy döküyor gibi...

Videosu buraya yüklenmediğinden twittera yükledim. Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim...

öncelikle çok geçmiş olsun..

böyle bi donemde çok detay bilgi sorup sizi ugrastirmayalim

evet kuş hasta olmuş antibiyotik kullanması gerekir. mümkunse , veteriner kliniginden doksisiklin etken maddeli antibiyotik satin almaniz gerekir

öncelikle çok geçmiş olsun..

böyle bi donemde çok detay bilgi sorup sizi ugrastirmayalim

evet kuş hasta olmuş antibiyotik kullanması gerekir. mümkunse , veteriner kliniginden doksisiklin etken maddeli antibiyotik satin almaniz gerekir
Çok teşekkür ederim. Bulunduğum yer küçük bir yer olduğundan hali hazırda fazla veteriner bulunmuyordu, şu an açık yer bulabileceğimden pek emin değilim. Açık yer bulamadığım takdirde doksisiklini eczanede bulabilir miyim biliyor musunuz, veya muadili aynı etken maddeyi içeren bir antibiyotik? Ayrıca tablet formunda mı yoksa multi vitaminler gibi suluğuna damlatacak biçimde mi oluyor biliyor musunuz?

üşütme durumu da olabilir solunum haricinde ancak boyun çekmesi gibi durumlar genelde daha ağır bir şeyleri yaşadığını gösteriyor. Eczanelerden monodox alınabilir. Yoksa son çare baytril tercih edebilirsiniz.
*Solunum ilaçları genelde likit ürünler oluyor. Monodoks kapsül yalnız.

Son düzenleme:
üşütme durumu da olabilir solunum haricinde ancak boyun çekmesi gibi durumlar genelde daha ağır bir şeyleri yaşadığını gösteriyor. Eczanelerden monodox alınabilir. Yoksa son çare baytril tercih edebilirsiniz.
*Solunum ilaçları genelde likit ürünler oluyor. Monodoks kapsül yalnız.
Cevap için teşekkür ederim. Daha önce hiç kuş bakmamıştım, ürkek ve ele gelmediğinden teyzem dahil kimse de kendisini sahiplenmek istemedi bana emanet ettiler. 2 yıl oldu hala ele gelmiyor, bu 2 yılda hiçbir problem olmadı. Başından beri elimde büyüse muhtemelen daha iyi gözlemleyebilirdim hastalık vs. durumunu...

Umuyorum ki boyun çekmesi ile ilgili ağır bir problemi yoktur, soğuk algınlığıdır da bir an önce iyileşir. Antibiyotiğini bulayım, tekrardan teşekkürler. 🙏