Yardım Muhabbet Kuşum yaşlanmış mıdır?

Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
4
Beğeniler
1
Puanları
12
Yaş
25
Konum
istanbul
#1
Merhabalar;
7 yaşında bir muhabbet kuşum var. Son 1 senedir ötmeyi bıraktı. Sonrasında kabarıp halsizleşti. Kafesinin temizliğine yemini-suyunu ve vitaminini taze vermeye (apexisol) özen gösteriyorum. Odada o varken kesinlikle cam açmıyorum. Yanlız bir kuş olmasından onunla konuşuyorum, sık sık ilgileniyorum. Zaman zaman ishal olsa da toparlanabiliyor. Ancak son bir kaç gündür de kuyruğunu aşağıdan yukarıya sürekli sallıyor. Ve gırtlağını da sürekli hareket ettiriyor. Soluk alık verirken herhangi bir ses çıkartmıyor ama solunum yollarında bir rahatsızlık var mıdır diye endişeleniyorum. Bir de halen ötmüyor ve biraz da kabarık duruyor. Kuşum yaşlandığı için mi böyle oluyordur? Yardımlarınızı bekliyorum.
 
Katılım
9 Ağu 2017
Mesajlar
37
Beğeniler
18
Puanları
23
Yaş
28
Konum
Ankara
#2
Yaşlı bir kusunuz var evet. Bazı durgunluk halsizlik belirtileri olabilir ama yine de kontrollü davranmak lazım. Dışkı sıvısı renkli mi bir fotoğraf paylaşabilir misiniz?
 
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
4
Beğeniler
1
Puanları
12
Yaş
25
Konum
istanbul
#3
Dışkısı yeşilimsi renkte( beyazlıkta var) Genelde hep bu renkte. Bugün normalden daha az yem yedi ve daha azaldı kuyruğunu aşağı yukarı hareket ettirmesi. Galiba kursağı çok dolu olunca da zor nefes alıyor. 20181204_220130.jpg 20181204_220130.jpg
 

Ekli dosyalar

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
1,858
Beğeniler
585
Puanları
268
Yaş
27
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
#4
Maşallah ona. Gaga formu bozulmaya başlamış. Uygun bir şekilde kesmenizi öneririm. Tecrübeniz yok ise pet shop ya da veterinerde yardımcı olabilirler. Dışkıda enfeksiyon belirtileri var. Bu nedenle veterinerden ilaç alabilirsiniz. Genelde triflucan , flagy gibi ilaçlar etkili olsa da hastalığın seviyesini bilmediğimiz için tedavi etmeye bilir.
 
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
4
Beğeniler
1
Puanları
12
Yaş
25
Konum
istanbul
#5
Teşekkür ederim yardımlarınız için. Gagasını genelde her gün kendi törpülemeye çalışıyor gaga taşıyla diye, dokunmuyordum açıkçası. Bu konuda bilir kişilerden yardım alacağım. Birde ilaçları araştırdım biri mantar için öbürü de ishal içinmiş sanırım. İkisini de birlikte mi alayım, yoksa önce birini alıp suluğuna karıştırıp bir kaç gün verip sonra duruma göre ötekisini mi alayım? Birde doğal yöntemlerden önerebileceğiniz birşeyler var mı? Açıkçası kuşum şu ana kadar hiç ilaç kullanmadı. Onu hep doğal yemlerle vs. besledim. Bu sebepten yan etkilerinden tedirginim. Sarımsaklı suyu okumuştum bir yerde. Sizce faydalı olur mu? En azından önleyici görev görürler mi ilaçları temin edene kadar?
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
1,858
Beğeniler
585
Puanları
268
Yaş
27
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
#6
Doğal ürünler tabi iyi olacaktır ama kısa süreli bir etkisi olacaktır. Bu ilaçlar kuşların ecza dolabında bulundurulması gerekenlerden. Aynı anda değil de iyileşme durumuna göre örneğin ; 4 gün triflucan verildiyse, 3 gün ilaç yerine probiyotik vermeniz gerekir. Triflucan ve flagy benzer ilaçlardır. Aynı sorun için kullanılabilir.
Sarımsaklı su için suluğa bir kaç damla kullanılabilir ama genel bir iyileştirme söz konusu olmayacaktır. İshal için aspur , yulaf ve daldarı verebilirsiniz. Mama bu süreçte verilmez. Petshoplarda divitsol diye bir ürün var. İshal durumlarında etkilidir, takviye üründür ilaç değildir ve buda kullanılabilir.

Ayrıca probiyotik iyi bir ishal önleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı bir takviyedir. Diazyme 256 kullanabilirsiniz.
 
Üst