Yardım Muhabbet Kuşum yaşlanmış mıdır?

zeynepsalt

Üye
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
6
Puanları
13
Yaş
26
Konum
istanbul
Merhabalar;
7 yaşında bir muhabbet kuşum var. Son 1 senedir ötmeyi bıraktı. Sonrasında kabarıp halsizleşti. Kafesinin temizliğine yemini-suyunu ve vitaminini taze vermeye (apexisol) özen gösteriyorum. Odada o varken kesinlikle cam açmıyorum. Yanlız bir kuş olmasından onunla konuşuyorum, sık sık ilgileniyorum. Zaman zaman ishal olsa da toparlanabiliyor. Ancak son bir kaç gündür de kuyruğunu aşağıdan yukarıya sürekli sallıyor. Ve gırtlağını da sürekli hareket ettiriyor. Soluk alık verirken herhangi bir ses çıkartmıyor ama solunum yollarında bir rahatsızlık var mıdır diye endişeleniyorum. Bir de halen ötmüyor ve biraz da kabarık duruyor. Kuşum yaşlandığı için mi böyle oluyordur? Yardımlarınızı bekliyorum.
 

Damla Y.

Üye
Üretici
Katılım
9 Ağu 2017
Mesajlar
40
Puanları
23
Yaş
29
Konum
Ankara
Yaşlı bir kusunuz var evet. Bazı durgunluk halsizlik belirtileri olabilir ama yine de kontrollü davranmak lazım. Dışkı sıvısı renkli mi bir fotoğraf paylaşabilir misiniz?
 

zeynepsalt

Üye
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
6
Puanları
13
Yaş
26
Konum
istanbul
Dışkısı yeşilimsi renkte( beyazlıkta var) Genelde hep bu renkte. Bugün normalden daha az yem yedi ve daha azaldı kuyruğunu aşağı yukarı hareket ettirmesi. Galiba kursağı çok dolu olunca da zor nefes alıyor.20181204_220130.jpg20181204_220130.jpg
 

Ekli dosyalar

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,030
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Maşallah ona. Gaga formu bozulmaya başlamış. Uygun bir şekilde kesmenizi öneririm. Tecrübeniz yok ise pet shop ya da veterinerde yardımcı olabilirler. Dışkıda enfeksiyon belirtileri var. Bu nedenle veterinerden ilaç alabilirsiniz. Genelde triflucan , flagy gibi ilaçlar etkili olsa da hastalığın seviyesini bilmediğimiz için tedavi etmeye bilir.
 

zeynepsalt

Üye
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
6
Puanları
13
Yaş
26
Konum
istanbul
Teşekkür ederim yardımlarınız için. Gagasını genelde her gün kendi törpülemeye çalışıyor gaga taşıyla diye, dokunmuyordum açıkçası. Bu konuda bilir kişilerden yardım alacağım. Birde ilaçları araştırdım biri mantar için öbürü de ishal içinmiş sanırım. İkisini de birlikte mi alayım, yoksa önce birini alıp suluğuna karıştırıp bir kaç gün verip sonra duruma göre ötekisini mi alayım? Birde doğal yöntemlerden önerebileceğiniz birşeyler var mı? Açıkçası kuşum şu ana kadar hiç ilaç kullanmadı. Onu hep doğal yemlerle vs. besledim. Bu sebepten yan etkilerinden tedirginim. Sarımsaklı suyu okumuştum bir yerde. Sizce faydalı olur mu? En azından önleyici görev görürler mi ilaçları temin edene kadar?
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,030
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Doğal ürünler tabi iyi olacaktır ama kısa süreli bir etkisi olacaktır. Bu ilaçlar kuşların ecza dolabında bulundurulması gerekenlerden. Aynı anda değil de iyileşme durumuna göre örneğin ; 4 gün triflucan verildiyse, 3 gün ilaç yerine probiyotik vermeniz gerekir. Triflucan ve flagy benzer ilaçlardır. Aynı sorun için kullanılabilir.
Sarımsaklı su için suluğa bir kaç damla kullanılabilir ama genel bir iyileştirme söz konusu olmayacaktır. İshal için aspur , yulaf ve daldarı verebilirsiniz. Mama bu süreçte verilmez. Petshoplarda divitsol diye bir ürün var. İshal durumlarında etkilidir, takviye üründür ilaç değildir ve buda kullanılabilir.

Ayrıca probiyotik iyi bir ishal önleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı bir takviyedir. Diazyme 256 kullanabilirsiniz.
 

zeynepsalt

Üye
Katılım
4 Ara 2018
Mesajlar
6
Puanları
13
Yaş
26
Konum
istanbul
İyi geceler...
Yaklaşık bir ay kadar önce kuşumun sorunlarından bahsetmiştim. İlaç isimleri söyleyip, gagasını kesmemi önermiştiniz. Gagasını uygun şekilde kesebildim. Kuşta memnun hatta. Eskiden yemek yerken ağzından yemi dökülürdü artık dökülmüyor :)
İlaçlardan da flagyl i aldım. Birkaç gün boyunca toz haline getirip suluğuna ekledim. Suyunu içti ama ilaç suluğun dibine çöktüğü için ilacın etkisini göremedim. Birkaç gün aradan sonra ilacı toz haline getirip yemliğine koydum. Uzunca bir süre( 2-3 gün) gözlemledim fakat yine yememiş. Dolayısıyla bugüne kadar fayda göremedim. Son çare dün ilacı toz haline getirdim. Üstüne çok az su ekledim. 12 saatte bir iki damla şeklinde damlalıkla direkt ağzına veriyorum. Yanlız ona bunu zorla verdiğimden kuşum bu durumdan pek memnun değil. Bu ilacı başka bir türlü vermemin bir yolu var mı?
Birde resimde ekliyorum burun deliklerinden biri tıkalı sanırım. Yine zor nefes alıp veriyor. Kuyruğu aşağı- yukarı sürekli oynuyor. Bunun için bir şey yapabilir miyim?
 

Ekli dosyalar

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,030
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşunuz hem tüyde, hem üşütme durumu var gibi. Bir ihtimalde kuyruk sallamasından dolayı solunum yolu sorunları var. Astım gibi. Enfeksiyon durumu bana kalırsa yok gibi çünkü dışkısı daha az leke bırakıyor gibi. Normale yakın sayılır. Bu nedenle ilaç kullanımına ara verebilirsiniz bence. Ondan önce halledilmesi gereken tüyü tamamlaması ve üşütme problemi. Kendini toparlaması için multivitamin, probiyotik vermenizi öneririm. Özellikle tüyde olduğundan B kompleksi kullanmakta iyi gelecektir. İlaç alınabilecekse, eğer gerek görüyorsanız kuşunuzun hal ve tavırlarından dolayı hafif antibiyotik içerikli vitaform verilebilir. Kuyruk sallama ve zor nefes durumu için aviastım kullanılabilir. Petshoplarda satılıyor. oda aynı şekilde ard arda 5 gün verilmelidir. Suyuna 6-8 damla arası verilmeli. Oda sıcaklığınında bu sürede sabitlenmesi gerekir. Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı (Aksırma/Hapşırma)
bu linkte burun tıkanıklığını nasıl temizleyebilirsiniz bundan bahseden bir kısım var.
 
Üst