Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşuma Eş Aldım Kavga Ediyorlar

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Soru: Muhabbet Kuşum 1 yaşına geldi ve cere rengi epey koyulaşmıştı. Bunun için kuşuma eş almaya karar verdim ve yeni bir tane aldım. Fakat muhabbet kuşlarım çok kavga ediyor. Neden oluyor dersiniz?
savas.jpg
Cevap: Genelde evde tek muhabbet kuşu besleyen insanlar evcil hayvan mağazalarından satın aldıkları 2. bir kuşu eve getirdiklerin kuşların hemen eş olacaklarını zannederler. Durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Örneğin uzun yıllar tek bakılan muhabbet kuşları yıllarca kendi türünden bir canlı görmedikleri ve insanlar ile arkadaşlık etmeyi seçtikleri için eve yeni gelen kuşa hiç ilgi göstermezler hatta kıskanıp ona zarar vermeye de kalkışabilirler. Bu yüzden 1 yaşını doldurmadan tek beslediğiniz kuşunuza eş almanızı tavsiye ederiz. Eğer çift olarak kuş satın alıyorsanız ve yavru alma hevesiniz varsa kuşları satın alacağınız yerde bir müddet kuşları izleyip, birbiriyle anlaşan, birbirini kaşıyan veya besleyen bir çift muhabbet kuşunu seçmelisiniz. Tek olarak baktığınız bir muhabbet kuşuna eş almak istediğinizde yapılacak en doğru davranış ona eşini kendisinin seçme fırsatını tanımanızdır. Örneğin kuşunuzu evcil hayvan mağazasında bir çok arkadaşının bulunduğu bir kafese koyup bir süre izlersiniz. Anlaştığı bir muhabbet kuşu varsa onu satın alırsınız. Dişi muhabbet kuşları daha zor eş seçtikleri için salmada ki erkek sayısının dişi sayısından daha fazla olmasında yarar vardır. Eğer kuşunuzun eşini seçme şansı yok ve siz ona eş aldıysanız onları bir araya getirdiğinizde anlaşabilmeleri için onlara zaman tanımalısınız. Örneğin 2. kuşunuzu satın aldığınızda onları bir süre ayrı kafeslerde tutup daha sonra bir araya getirmek, tanıştırma için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Bunları yapmaya imkanınız yoksa kuşları birbirini görebilecek şekilde ayrı kafeslerde bir müddet tutabilirsiniz. Zamanla birbirlerine alışacaklardır. Sabırlı olmanız gerekir bu süreçte. Kimi zaman çözüm alamayabilirsiniz. Böyle durumlarda eş değişikliği yapmak iyi olacaktır. Olması beklenen;
savas1.jpg

Ayrıca bakınız;
Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları
Muhabbet Kuşu Eş seçimi