Muhabbet Kuşumun Çıkarttığı Sesler

WonWen

iyikus.com Üyesi
Merhaba. 1 ay önce aldığım muhabbet kuşu bu tarz sesler çıkartıyor. Bu seslerin sonunda bazen öttüğü oluyor. Bir sorun var mıdır? Lütfen veterinere götür demeyin veterinere gidemiyorum. Hem konum gerekçesiyle hem maddi sıkıntılardan. Bu sesi sürekli yapmıyor bu arada. Arada bir yapıyor.

WonWen

iyikus.com Üyesi
Sanki boğazını temizliyor gibi. Tükürecek gibi ses çıkıyor. Sesi biraz daha açıp dinler misiniz. Göğsünün inip kalkışı duruyor bunu yaparken, aynı şekilde kuyruğu da.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşların kendilerine has bazı ses çıkarttıkları olabiliyor. Denk geldiğim bir ses değil işin aslı. Yakın bir sesi benim muhabbet kuşum sinirlendiğinde ya da ısırma eğilimine geçmeden önce çıkartıyor.
Bu sesi onunla ilgilenirken mi yapıyor=?

Oyla 0

WonWen

iyikus.com Üyesi
Kuşların kendilerine has bazı ses çıkarttıkları olabiliyor. Denk geldiğim bir ses değil işin aslı. Yakın bir sesi benim muhabbet kuşum sinirlendiğinde ya da ısırma eğilimine geçmeden önce çıkartıyor.
Bu sesi onunla ilgilenirken mi yapıyor=?
Aslında ne zaman yaptığı çok değişken. Pencereyi açıyorum bu sesi yapıyor. Yaklaşıyorum hafiften korkutuyorum bu sesi yapıyor. Uzaklaşıyorum yine yapıyor. Ama bazen aynı hareketleri yaparken bu sesleri çıkartmıyor. Çok garipsedim.

Oyla 0

WonWen

iyikus.com Üyesi
Aynı kuştan bahsediyoruz tamam oldu şimdi. O kuş için bir çok şey olabilir. Mantarlar ve hava kesesi akarları bu tip sesleri çıkarmalarına sebep olabiliyor. Yahut sesinin kısılması gözlemlenebiliyor. Kuşlarda Mantar Enfeksiyonları
Attığınız konuyu okudum fakat oradaki belirtilerden kuşumda yok. Sadece birinde genel halsizlik yazmış o var. Başka birinde ise kuyruk titremesi. Ancak kuşumun kuyruğu sakinken neredeyse görülemeyecek şekilde titriyor. Şuan tüylerini düzeltiyor bu keyifli olduğu anlamına mı gelir acaba? (Titriyordan kastım kuyruk yukarı aşağı. Ancak çok az derece.)

Oyla 0

WonWen

iyikus.com Üyesi
Aynı kuştan bahsediyoruz tamam oldu şimdi. O kuş için bir çok şey olabilir. Mantarlar ve hava kesesi akarları bu tip sesleri çıkarmalarına sebep olabiliyor. Yahut sesinin kısılması gözlemlenebiliyor. Kuşlarda Mantar Enfeksiyonları
Kuşum şuan mayışık bir şekilde tünekte duruyor. Arada bir diğer kuşumla birbirini kaşıyorlar, yem kusuyorlar. Öyle garip kafa hareketleri ve aşırı kabarıklık durumları geçti. Sadece uçamıyor ve Bu garip ses var. Sizinde yardımınızla iyileştireceğiz güzelimi umarım. Keşke imkanım olsaydı da veterinere gidebilseydim.

Oyla 0

WonWen

iyikus.com Üyesi
Şuan çok sessiz iki kuşumda. Yan yana uyuyorlar. Garip veya olağan dışı bir ses yok şuan.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Şahsen böyle karma bir problemde öncelikle salmonella düşünürdüm. Bir iki belirtisi uyuyor çünkü. Buna uygun bir ilaç bulmaya çalışırdım.
Diğer şüphem ise karma bir problem olduğu yönünde. Onu ise fungi stop gibi bir ürünle gözlemlerdim ancak etkili olur mu bir şey diyemem.

Bu tip durumlar denemeyle olacak işler değil. Spesifik özellikli hastalıklarda amenna öneriler genelde tutar ama sizin durumunuz ayrı bir evrede.

Oyla 0

WonWen

iyikus.com Üyesi
Şahsen böyle karma bir problemde öncelikle salmonella düşünürdüm. Bir iki belirtisi uyuyor çünkü. Buna uygun bir ilaç bulmaya çalışırdım.
Diğer şüphem ise karma bir problem olduğu yönünde. Onu ise fungi stop gibi bir ürünle gözlemlerdim ancak etkili olur mu bir şey diyemem.

Bu tip durumlar denemeyle olacak işler değil. Spesifik özellikli hastalıklarda amenna öneriler genelde tutar ama sizin durumunuz ayrı bir evrede.
Kuşum fiziksel bir darbeden dolayı uçamıyor ona eminim. Çünkü en son perdeyi açtığımda cama hızlıca çarpmıştı. Halsizliğinin uykusuzluktan olduğunu düşünüyorum. Gece geç saatlere kadar yatmayan biriyim. Diğer kuşum alışkın sesime ve ortama o yüzden o rahatça uyuyabiliyor ancak bu kuşum uyuyamıyor diye düşünüyorum. Bir yandan erkek çok iyi geçiniyor ve yüz veriyor. Kabarıklığı ve ishali yok. O kafa hareketini sadece, ben avucuma alıp korkutunca veya herhangi bir aşırı stres durumunda yapıyor. Yani genel olarak sorunları söyleyecek olursam. Bu ses ve uçamaması. Halsizlik bence uykusuzluktan ama siz daha iyi bilirsiniz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çarpma sonrası hasarlardan biri kanat problemi olabilir o halde. Muhtemelen düzelmeyecektir :( .Kaç gün oldu bu sorun için tam emin değilim ama basit bir durum olsaydı çoktan uçuyor olması gerekirdi.

Oyla 0

WonWen

iyikus.com Üyesi
Çarpma sonrası hasarlardan biri kanat problemi olabilir o halde. Muhtemelen düzelmeyecektir :( .Kaç gün oldu bu sorun için tam emin değilim ama basit bir durum olsaydı çoktan uçuyor olması gerekirdi.
Kanadını hissedebiliyor ve gerinebiliyor. 10-20 cmde olsa havalanabiliyor. Süzülebiliyor. Sizce durum ne olabilir. Birde kuşumun sizce bir hastalığı var mı? Kuşumda genel olarak göze en çok çarpan şey uçamaması ve bu sesti. Sesle ilgili sıkıntı var mı? Kuşumun kanadı B vitamini ile düzelebilir mi?

Oyla 0