Muhabbet Kuşumun gagasında koyulaşma kararma ve dışkısı beyaz

Goblinking

Yeni Üye
Muhabbet Kuşum bir tanecik Hilmi'im. Hilmi'nin çenesi doğuştan özürlü. Fotoğrafta da görebilirsiniz zaten. Sıkıntı çenesinde değil. Son 3 aydır dışkısı beyaz ve gagasında sanki kan toplanmış gibi bir koyulaşma var. Gagasının içinde de kanayıp da daha sonra kurumuş gibi bir yapı var. Muhabbet kuşları için mantar ilacı damla koydum suyuna iyileşme yok.
Tümör mü yoksa mantar mı? Veteriner mantar dedi ama bu hiç mantar gibi durmuyor. Sürekli ilerliyor 10 gündür.

Ekli dosyalar

• 20190930_085621.jpg
    20190930_085621.jpg
    906.2 KB · Görüntüleme: 4
  • 20190930_085602.jpg
    20190930_085602.jpg
    981.6 KB · Görüntüleme: 5
  • 20190930_085534.jpg
    20190930_085534.jpg
    507.8 KB · Görüntüleme: 4
Merhaba bu tarz durumlar oldukça ciddi. Mantar da tümör de olabilir ama genelde o bölgede mantar ve yaralar olabiliyor. Bu aşamada öncelikle alt gaga bir miktar törpülenebilir. Veteriner hekim bunu yapabilirdi neden yapmamış acaba. Bu şekilde yem kırması güç olabilir. İç bir problem olduğundan onu düzeltecek herhangi bir ürünü ancak veteriner verebilir. Dışkısının dediğiniz gibi koyulaşması genelde iç kanama durumlarında ya da taşlık kısmında ki problemlerden kaynaklı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ek bir tedavi gerektiriyor.

O iç kısım kötü kurumuş bir kabuk bile olabilir dediğiniz gibi. Temizenebilir diye düşünüyorum eğer mantar vb. bir durum değilse. Keratinden oluştuğu için tıpkı tırnaklarımızda olduğu gibi bir yapı (sadece daha kalın)

Böyle bir durumda ben olsam mantar ilacını suyuna koymak yerine eğer damlaysa ağızdan 1 damla uygulama yoluna giderdim. Fakat veteriner o şekilde önerdiyse öyle kullanın.

Daha önce gaga içinde böyle bir görüntüye rastlamadığım için çokta fazla yardımcı olamıyorum üzgünüm :(

Oyla 0