Muhabbet kuşumun kanadi

Sudenaz

Yeni Üye
Muhabbet kuşum yaklaşık bir ay önce kafesin içinde hızlı bir şekilde kanat çırparak ötmeye başladı acı çekiyor gibiydi ben de onu kafesten çıkmasını sağladım uçmakta zorlanmıştı şuan ise kanadının biri normal fakat diğer kanadı çıkmış gibi duruyor sizce neden böyle ?

Ekli dosyalar

• IMG_20220505_161112.jpg
    IMG_20220505_161112.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 16

Ekli dosyalar

• IMG_20220522_131342.jpg
    IMG_20220522_131342.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 9
Konunuzu ilk açtığınız zaman yani 5 Mayısta konunuzu takibe almıştım çünkü aynı sorun aynı günde benim kuşumda da vardı ve verilen yanıtları gözden kaçırmamak için takip etmiştim. Ama konunuzu açıp birdaha uğramamıştınız. 17 gün sonra tekrar uğramışsınız. Ama neden 17 gün sonra? Kocaman iki hafta geçmiş üstünden. Durumu ilk attığınızdan daha kötü görünüyor maalesef🙁 Kanadı öyle olunca uçurdunuz mu? Bu tip durumlarda kafes istiharati verilmesi lazım. Dışarı çıksa da kendini çok yormayacak ve çok uçmayacak şekilde ilgilenilip geri kafesine koymak lazım. Zaten bu durum hakkında bilgili olan arkadaşlarımız müsait olduklarında size döneceklerdir. Ama keşke konunuzu yarım bırakıp gitmeseydiniz..
Benimde sizin konunuzu açtığınızda böyle bir tecrübem olmuştu. O deneyimimi kısaca yazmak istiyorum belki işinize yarar.426A2AC3-F5CC-4769-B6C6-007315234EAE.jpeg
Konuyu açtığınız vakit benimki de tam sizinki gibi tutuyordu kanadını. Ama bizimkinin olayı biraz daha başkaydı. Bayram tatilinde memleketimize gidecektik ve sadece 4 gün bayramlaşıp gelecektik. 4 gün boyunca sürekli konum değiştireceğimizden ve gittiğimiz yerler de çok kalabalık olacağından iki kuşumu da evde bırakmıştık.(1 tane de sultan papağanım var). 4 gün yetecek kadar yem ve su koymuştum. Akşamları da korkmasınlar diye 7-24 yanan gece lambası takmıştım. Birbirlerine arkadaşlık ederler sanmıştım ama Ayaz strese girmiş 4 günde. Ve kanat tüylerinden( o yukarı kaldırdığı kanadı) 4-5 tüyünü yolmuş. Eve geldiğimde kafesinin altında uzun tüylerini görünce çok üzülmüştüm. 4 gün bizim için kısa ama Demekki onun için uzun bir süreymiş 😞 Geldiğimiz gün kafesini açtığımızda da uçamadı zaten. Onun da moralinin bozulduğunu hissetmiştim. Bir iki kez uçmaya çalıştı, sonra da birden sol kanadını yukarı kaldırmaya başladı. Kafesine koyduk sonraki günde dışarı çıkardığımızda yine aynısını yaptı. Bende durum ciddileşmeden direkt kafesine geri koydum ve birkaç gün çıkarmadım. O gün hala kanadını öyle tutunca artık işin ciddiye bindiğini anlamıştım. Elime alıp kanadını kontrol ettim ve bir tüyünün kapsülün içinde hala çıkmamış olduğunu gördüm. Büyük ihtimalle o canını acıtıyordu. Çekecektik ama kıyamadım. Açılır dedik ve çekmedik. O gün sularına birde elektrolit takmıştım. Birkaç gün kafeste dinlenince (B vitamini+mineral takviyesiyle) kendine gelmişti. Şuan hala o uzun tüyleri çıkmadı. Hala çıkmazsa bende bu konu hakkında yardım almayı düşünüyorum, çünkü belki benim eksik yaptığım birşey vardır, onları öyle görünce insan gerçekten çok çok üzülüyor. Bence sizde elinize alın ve kanadını bir inceleyin. Dokunduğunuz da bağırıyor mu yada eksik tüy yada kanadının altında ur var mı diye dikkatlice inceleyin. Olmazsa fotoğrafını da atabilirsiniz. Bilgi sahibi arkadaşlarımız aktif olduklarında onlar da inceleyecektir. Veterinere götürme şansınız varsa ve kuşlardan anlıyorsa, kesinlikle götürmenizi tavsiye ederim. Sizin bakıp göremediğiniz birşey onun dikkatini çekebilir. İnşallah en kısa zamanda iyileşir😞 çok geçmiş olsun.

Son düzenleme: