muhabbet kuşumun sağ ayağındaki rahatsızlık daha kötüye gitti

sametsen

Yeni Üye
Herkese merhaba..

Martın 17sinden öncesine kadar bir sorunu olmayan pamukta o günden beri sağ ayağında problem var..
Daha önceleri kafesinin çevresindeki tüle ayağını taktığı zamanlar oluyordu,genelde annem yardım edip çıkarıyordu..birkaç saat ayağına basmaz gagasıyla taktığı ayağını iyileştirmeye çalışırdı...17sinde sorunu ilk fark ettiğimde annemde evde yokken ayağını takmıştır herhalde dedim fazla önemsemedim..zaten kafesten saldığımda eski keyfiyle oynuyor sadece topallıyordu..ayağına ilk fotoğraflardaki gibi yarım basıyordu..Sağlam ayağı parmağımı sıkıcı kavrarken sağ ayağı ile sadece basıyordu..
Günler geçmesine rağmen iyileşmeyince bizde üzüntü katlanarak arttı..veterinere fotoğraf aşağıdaki ilk 5 fotoyu gösterdiğimde sağ ayak arka uzun parmağında kırık var,hatta ödem yapmış.getirmenize gerek yok B vitamini vereyim dedim.prednol pomat eczaneden alıp sür dedi..kremi sürersem kırık yerini daha çok ağrıtırız ve rahat durmaz ağzına alır zehirlenir diye düşündüm ve 28sinden beri B vitamini her sabah vermeye başladık..
Geçen her gün kafesinden salarak sanırım hata ettim..30undan beri ayağına hiç basamaz oldu..son hali kafesteki fotoğrafında :'( Artık hiç neşesi de kalmadı..
Eğer felç olsaydı durumu böyle kötüye giderek mi felç geçirirdi , yoksa birden mi kötü olurdu ?
Ne yapacağımızı şaşırdık..röntgen çekilip kırık çıkık farkedilebilir mi ?
Bursada röntgen dahi çekilebilecek iyi bir kuş veterineri tanıyan var mı ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

sametsen

Yeni Üye
pamuk 8 yaşında..bize dışarıdan tanrı misafiri olarak kendi geldi..hemen konuşmayı öğrendi..sakatlanmadan önce hala yeni kelimeler öğrenebiliyordu..şu an bir ishali yok ama hiç takati yok gibi..
eskiden kafesten çıkmak için kendini yırtardı,çıktığında ise içeri girmek istemezdi.2 saate yakın durur acıkınca kendi girerdi..
sakatlığında ben dışarı saldığımda ise yarım saat bile durmadan geri giriyordu..keşke salmasaydım niye bu kadar kötü hale geldi...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, maşallah uzun ömürlü olsun. Durumun bir çok sebebi olabilir. Ayağının durumu ani bir felç (aşamalı) ya da aniden olabilme durumu olabiliyor. Eğer herhangi bir hasardan dolayı değilse yaşından dolayı, kalsiyum ve B vit eksikliği durumunda gözlemlenebiliyor.

Bu tarz durumlarda kuşları salmak doğru bir hareket değil. Birde tünek ve kafes malzemelerini tabana indirmek gerekirdi.

Eğer incinme, çarpma durumundan kaynaklı bu hale geldiyse kontrol edilmesi uygun olacaktır. Kuşların ayak röntgenleri çekilebilir. Durumu incelemelerini öneririm. Bursa da yaşamadığım için veteriner öneremem lakin donanımlı bir yer biliyorum. Uludağ üni. Veterinerlik bölümüne götürebilirsiniz.

Son düzenleme:
Oyla 0