Muhabbet kuşuna karbon takviyesi ne işe yarar?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Nidaaa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Nidaaa

iyikus.com Üyesi
Kuşum hafif ishal ve bugün kuyruğunu da sallamaya başladı. Enerjisi yerinde. Kabarik da degil. Ancak 3 4 gündür hafif bir ishali var ve bu beni çok endişelendiriyor. 1 2 gün önce probiyotik verdim. Bugün haşlanmış patates verdim. Yeminin markasını değiştirdim. Ve karbon takviyesinin ishali önleyeceği söylendi. Ancak ben bilgiden emin olamadığım için sizin de fikrinizi almak istedim. Karbon işe yarar mı? Yoksa antibiyotik kullanmalı mıyım?

Şöyle düşünün; insanların her ishal oluşu bakteri tabanlımıdır? Her ishal oluşumuzda antibiyotik mi kullanırız? Hayır. Yediğimiz farklı gıdalar, psikolojik etmenler, kullandığımız ilaçlar barsak düzenini bozabilir ve buna bağlı ishal gelişebilir.

Tüm canlılar için geçerli olan durum; antibiyotik son çare olmalıdır, ilk değil. Bu sebeple, nasıl ki ciddi ishal olduğumuzda hastaneye gidip tahlil yaptırırız ve buna göre tedavi belirlenir. Bu da öyle birşeydir.

Her koşulda, kullanılan her antibiyotik aslında yarar sağladığının yanı sıra kısa ya da uzun vadeli, canlılara zarar verir.

Bu sebeple kuşlarımıza rutin sağlıklı bir beslenme, sağlıklı bir ortam vb. sunmanız birçok hastalık etmenini ortadan kaldıracaktır.

Oyla 0
Şöyle düşünün; insanların her ishal oluşu bakteri tabanlımıdır? Her ishal oluşumuzda antibiyotik mi kullanırız? Hayır. Yediğimiz farklı gıdalar, psikolojik etmenler, kullandığımız ilaçlar barsak düzenini bozabilir ve buna bağlı ishal gelişebilir.

Tüm canlılar için geçerli olan durum; antibiyotik son çare olmalıdır, ilk değil. Bu sebeple, nasıl ki ciddi ishal olduğumuzda hastaneye gidip tahlil yaptırırız ve buna göre tedavi belirlenir. Bu da öyle birşeydir.

Her koşulda, kullanılan her antibiyotik aslında yarar sağladığının yanı sıra kısa ya da uzun vadeli, canlılara zarar verir.

Bu sebeple kuşlarımıza rutin sağlıklı bir beslenme, sağlıklı bir ortam vb. sunmanız birçok hastalık etmenini ortadan kaldıracaktır.
Haklısınız. Bilgiler için teşekkür ederim. 3 4 gündür ishali kesilmeyince panik yaptım. İlk defa kus bakiyorum. Bir de dünden beri kuyruğunu salliyor iyice korktum. Yemini değiştirdim ve yemine az bisey karbon karıştırdım. Ama bugun diskisinin boyutu eskiye göre 2 3 kat arttı. Ishali azaldı ama boyut arttı, bunun sebebi ne olabilir?

Oyla 0
Genelde ani değişimlerin ana sebebi verilen ek katkılar. Karbon kaynaklı olmuş olabilir. Dışkılar iyi görünüyor eğer bozmazsa.

Oyla 0
O kadar iz olması normal. İshal kesildiyse sorun yok. Karbon dediğiniz kömür sanırım ishale faydalımıymış o:unsure:

Oyla 0
Ben de ilk defa duydum,midem yıkandıktan sonra içirmişlerdi iğrenç bir tadı var.Sindirim sistemine olumlu etkisi var demek kuşlarda da :unsure:

Aslında sıkça rastladığım bir üründü ama nedense hiç ilgimi çekmemişti :) Şimdi biraz baktımda faydalı bir ürün gibi duruyor. Hem sindirime hem karaciğer ve böbreklere faydalı. Ancak ölçülü kullanmak lazım zira dehidrasyona sebebiyet verebilir. Belki ayda bir:unsure:

Oyla 0
Kuş pek yadırgamadı tadını.
Aslında sıkça rastladığım bir üründü ama nedense hiç ilgimi çekmemişti :) Şimdi biraz baktımda faydalı bir ürün gibi duruyor. Hem sindirime hem karaciğer ve böbreklere faydalı. Ancak ölçülü kullanmak lazım zira dehidrasyona sebebiyet verebilir. Belki ayda bir:unsure:
Ben de kömürlü kum görmüştüm ama dikkatimi çekmemiş hiç.Griti bile yemiyor bunu hiç yemez :)

Oyla 0
Akyol 1 kg olarak satıyor.

Açıklaması da şöyle:
Kömür yani bir diğer adı ile karbon kuşların metabolizması için en önemli maddedir. Kömür kullanan kuşlarda sindirim sistemindeki oluşabilecek bakteriyal veya virütik durumları en aza düşürür ve bünyeyi temizler taşlık bölgesinde kuşu rahatsız etmez taşlık tarafından ezilen yemler normalde kum veya grit kullanımından dolayı bazı yaşlı kuşlarda taşlıkta tıkanma yapar kömür daha rahat ezilebildiği için kuş her zaman kömürü tercih edecektir .1kg ambalaj paketlerde satılır.

Oyla 0
Akyol 1 kg olarak satıyor.

Açıklaması da şöyle:
Kömür yani bir diğer adı ile karbon kuşların metabolizması için en önemli maddedir. Kömür kullanan kuşlarda sindirim sistemindeki oluşabilecek bakteriyal veya virütik durumları en aza düşürür ve bünyeyi temizler taşlık bölgesinde kuşu rahatsız etmez taşlık tarafından ezilen yemler normalde kum veya grit kullanımından dolayı bazı yaşlı kuşlarda taşlıkta tıkanma yapar kömür daha rahat ezilebildiği için kuş her zaman kömürü tercih edecektir .1kg ambalaj paketlerde satılır.
Ben 10 gram aldim.

Oyla 0