Muhabbet Kuşunun Göz Çevresindeki Tüyler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Merhabalar.
Arkadaşlarımdan birinin kuşunun göz çevresi bu haldeymiş. Veterinere götürelim diye aradı ama öncesinde ben sizlere de danışmak istedim.

Ekli dosyalar

• 02921582-43C9-453A-86F4-CE07360B9EC4.jpeg
    02921582-43C9-453A-86F4-CE07360B9EC4.jpeg
    251.3 KB · Görüntüleme: 18
Maalesef bu ilerlemiş bir enfeksiyon. Mutlaka veterinerin görmesi gerekiyor :( Gözünü kaybedebilir geç kalınırsa.

Oyla 0
Bir güvercin videosu vardı, bulamadım. O kesenin altında yağ bezesi gibi ya da arpacık şişmiş bir kitle çıkartıyorlardı. Korkunç görünse de aşırı ileri vakalarda benzer bir durum evcillerde de oluyor. Şuan o evrede değil tabi.
Acil bir durum ancak yoğun telaş yapmayınız. Eğer imkan el vermiyorsa göz için kullanılan gentagut, teramycin denemeleri ile bir miktar küçültülebilir ancak tam çözümü sağlamaz.

Oyla 0
Bir güvercin videosu vardı, bulamadım. O kesenin altında yağ bezesi gibi ya da arpacık şişmiş bir kitle çıkartıyorlardı. Korkunç görünse de aşırı ileri vakalarda benzer bir durum evcillerde de oluyor. Şuan o evrede değil tabi.
Acil bir durum ancak yoğun telaş yapmayınız. Eğer imkan el vermiyorsa göz için kullanılan gentagut, teramycin denemeleri ile bir miktar küçültülebilir ancak tam çözümü sağlamaz.
Veterinere götürdük. Enfeksiyon dedi. Ama aynı zamanda o kadar şiş ki hava keseleriyle ilgili bir sıkıntısı da var dedi. Zaten ele alınınca korktu ve nefes alırken vik viklemeye başladı.
Antibiyotik olarak amoksisilin (yanlış hatırlamıyorsam) bir göz damlası ve a vitamini verdi. Başladılar bakalım inşallah iyi gelir, burdaki fotoğraftan çok daha kötü hali ne yazı ki ?
Çok zayıf dedi 28 gram çıktı.

Oyla 0
çok geçmiş olsun. Mutlaka durumdan haberdar edersen sevinirim. 28 çok alt sınır :(

Oyla 0
Evet dün veteriner de söyledi bu dediğinizi. Henüz kistik hale gelmemiş ilaçlarla toparlıcaktır inşallah dedi.

Oyla 0
Antibiyotik ve damla ile kısa sürede toparlar inşaallah merak etmeyin...
3 gün oldu ilaçlara başladıkları, maşallah baya toparlamış. Şişliği inmiş epey çok şükür.
Üstteki fotoğraf ilaca başlamadan önceki hali, altındaki de bugünden ?

Ekli dosyalar

• 48AD37A5-99DE-4C97-B3EB-7099D0FB27C8.jpeg
    48AD37A5-99DE-4C97-B3EB-7099D0FB27C8.jpeg
    213.5 KB · Görüntüleme: 21
Oyla 0
hava keselerinde bakteri varsa tam sökmek biraz zordur tedavi duruma göre 2-4 hafta sürebilir. amoksisilin bu kadar uzun sure kullanamaz

bu tedavi bitince vikleme tam düzelmezse kuşu dinlendirip doksisiklin+tylosin tartarat karışımı ya da tilmikosin kullanmaniz gerekebilir aklınızda bulunsun.

antibiyotik sonrası 3-5 gün mikostatin kullanmanız da önemli

Oyla 0
hava keselerinde bakteri varsa tam sökmek biraz zordur tedavi duruma göre 2-4 hafta sürebilir. amoksisilin bu kadar uzun sure kullanamaz

bu tedavi bitince vikleme tam düzelmezse kuşu dinlendirip doksisiklin+tylosin tartarat karışımı ya da tilmikosin kullanmaniz gerekebilir aklınızda bulunsun.

antibiyotik sonrası 3-5 gün mikostatin kullanmanız da önemli
Amoksisilin için 1 hafta kullanın kontrole gelin dediler. Mesajınızı aynen iletiyorum arkadaşıma, teşekkürler.?

Oyla 0