Neden Pelet Yem? Pelet Yeme Nasıl Alıştırırız? En İyi Pelet Yemler!

Ya sinir oldum gerçekten,çok mu zor sanki bilgi vermek.Tek tek say dedim gibi bi tavırlar.De işte X yere veriyoruz mesela.Bir yeri aradım denemek için adam pelet kelimesini 30 saniyede zor anladı.İlk sizden duydum Allah Allah diyor.

Öncelikle daha önce de farklı bir konuda belirtmiştim. Petgarden dış ticaret sorumlusu ile görüşme sağladım. Ciddi toplu bir alım gerçekleşmediği müddetçe b14 ya da b18 gibi ürünlerin ülkemize gelme durumu şu an için mümkün değil.

Belirttiğin yönlendirmelerle olumlu dönüş sağlaman hayli garibime gitti doğrusu. Bu ya firmanın kendi içerisinde ki uyşmazlığından kaynaklanıyor, ya birbirlerinden haberleri yok...

Diye yazmıştım yukarda... Çok güldüm yazdıklarına ama:)

Öncelikle daha önce de farklı bir konuda belirtmiştim. Petgarden dış ticaret sorumlusu ile görüşme sağladım. Ciddi toplu bir alım gerçekleşmediği müddetçe b14 ya da b18 gibi ürünlerin ülkemize gelme durumu şu an için mümkün değil.

Belirttiğin yönlendirmelerle olumlu dönüş sağlaman hayli garibime gitti doğrusu. Bu ya firmanın kendi içerisinde ki uyşmazlığından kaynaklanıyor, ya birbirlerinden haberleri yok...

Diye yazmıştım yukarda... Çok güldüm yazdıklarına ama:)
Bence de stok yok.Aldığım tek cevap ülke geneline dağıtım sağlıyoruz o kadar.Ben de konuştuğum pet-shop yetkilisine çok güldüm :) adam şoka girmiş gibi nasıl yani muhabbet kuşuna mı,pelet yem mi Allah Allah diyerek kapadı telefonu.Kim bu manyak demiş olabilir arkamdan :ROFLMAO:

@Ümit T. İlaveten, herzaman söylüyorum. Doğal (doğal olduğu da tartışılır ya) besinlerin herzaman sunulması gerektiği taraftarıyım. Kuşlarımızın hastalıklarının birçok sebebi dayanaksız bir şekilde sunduğumuz beslenme düzeni, onlara her ayrıntısıyla sunduğumuz yaşam biçimi.

Bizim belirlediğimiz şekilde uçar, gezer, tozar, yemek yer, su içer, havalanır, yumurtlar, büyür, büyütür, ilaç alır vsvsvs.

Biz, doğalarına aykırı olan bşr yaşamı elimizden geldiğince iyi halde sunmaya çalışıyoruz elbette. Fakat bu yeterli değil.

Bu sebeple eğer gerçekten daha fazla bu olumsuz durumu minimize etmek istiyorsak;

Beslenme doğallığı
Ortam ısı, havalandırma, nem
Barındıkları yerin olabildiğince geniş olması
Kendi türleriyle içiçe olması

Vs. Vb. Gibi durumları iyileştirmeliyiz.

Tabi daha birçok şey eklenebilir bu söylediklerime...Kaba hatlarıyla bşraz üstünden geçtim sadece...

Bence de stok yok.Aldığım tek cevap ülke geneline dağıtım sağlıyoruz o kadar.Ben de konuştuğum pet-shop yetkilisine çok güldüm :) adam şoka girmiş gibi nasıl yani muhabbet kuşuna mı,pelet yem mi Allah Allah diyerek kapadı telefonu.Kim bu manyak demiş olabilir arkamdan :ROFLMAO:
Ya petshoplardan zaten bahsetme:) Parazit ilacı sor... " al bu spreyi, kuşun ağzını aç içine sık" der:) Ne bilsin pelet yem. Onun da kabahati yok ki aslında, kuş besleyenlerin %90 ı bilinçsiz olduğu için. Haliyle ona göre evrilmiş :) Geriye kalan %10 luk olan forum tayfası bizler ise hala daha bilinçlenmeye çalışıyoruz...

@Doğanay Y. Hoca ne alaka:) Beni sevmiyor musun :unsure: :D

Ümit hocam, ihtiyaç belirler bir canlının neleri tüketmesi gerektiği durumunu ( en kaba tabiriyle ) Eğer elinde bununla alakalı bilimsel bir veri yok ise, birçok söylem havada kalır. Kuşun günlük B vitamini ihtiyacı 1mg dir. Günlük yemek porsiyonuna 1mg lik B sağlarsın. 10 mg. değil. Bu sebeple, bu veri yoksa eğer, ne söylense havada kalır aslında.

Bununla alakalı bir veriye daha önce ulaşmıştım güvenilir bi kaynaktan. Fakat doğruluğunu henüz tamamlamış değilim. Elbette ileri ki zamanlarda paylaşırım bu "çok önemli" bilgiyi eğer doğrulama sağlarsam.

Yav kanka ben yine anlatmaya çalışayım derdimi :) Elbette kuşun günlük alması gereken vitamin miktarı minerallerin miktarı var. Ama şöyle düşün 50 çeşit bir pelette diyelimki bütün vitaminlerden 1 mg var tamammı, birde 5 çeşit bir mama var diyelim bundada bütün vitaminlerden 1 mg var. Hatta sadece yumurtada bile neredeyse herşeyden var :) Yani ikisinin değerleride eşit diyelim. Ancak 50 çeşit olan peletin içeriğinde o 50 besininde kendine has olan bileşikleri var ve 50 farklı besinin yapısının sindirimide farklı.

Yani bu 50 besini aynı anda vermek yerine bunların besin değerine göre 5li gruplara ayırdığımızı düşünelim. Ve her gruptada bütün vitamin ve minerallerden eşit miktarda olucak şekilde ayarlıyalım. Daha iyi değilmi?

Kuşun hem karaciğerini hemde sindirim sistemini ve vücudunu zorlamamış olmazmıyız?

Tabiki kuşlara özel bir günlük alınması gereken vitamin, mineral, amino asit tablosu yok elimizde. Ama bir şekilde her vitaminden olucak şekilde az az çeşitli bir beslenme programı ayarlıyabiliriz...

Yav kanka ben yine anlatmaya çalışayım derdimi :) Elbette kuşun günlük alması gereken vitamin miktarı minerallerin miktarı var. Ama şöyle düşün 50 çeşit bir pelette diyelimki bütün vitaminlerden 1 mg var tamammı, birde 5 çeşit bir mama var diyelim bundada bütün vitaminlerden 1 mg var. Hatta sadece yumurtada bile neredeyse herşeyden var :) Yani ikisinin değerleride eşit diyelim. Ancak 50 çeşit olan peletin içeriğinde o 50 besininde kendine has olan bileşikleri var ve 50 farklı besinin yapısının sindirimide farklı.

Yani bu 50 besini aynı anda vermek yerine bunların besin değerine göre 5li gruplara ayırdığımızı düşünelim. Ve her gruptada bütün vitamin ve minerallerden eşit miktarda olucak şekilde ayarlıyalım. Daha iyi değilmi?

Kuşun hem karaciğerini hemde sindirim sistemini ve vücudunu zorlamamış olmazmıyız?

Tabiki kuşlara özel bir günlük alınması gereken vitamin, mineral, amino asit tablosu yok elimizde. Ama bir şekilde her vitaminden olucak şekilde az az çeşitli bir beslenme programı ayarlıyabiliriz...
Ümit abi ben anladım seni sıkma canını :D ve katılıyorum dediklerine.

Ya petshoplardan zaten bahsetme:) Parazit ilacı sor... " al bu spreyi, kuşun ağzını aç içine sık" der:) Ne bilsin pelet yem. Onun da kabahati yok ki aslında, kuş besleyenlerin %90 ı bilinçsiz olduğu için. Haliyle ona göre evrilmiş :) Geriye kalan %10 luk olan forum tayfası bizler ise hala daha bilinçlenmeye çalışıyoruz...
Evet biz de pelet yemin yaygınlaşması yakın zamanda zor görünüyor maalesef.Bir de fiyatlar bize gelene kadar arşa çıktığı için extra problem.Bilmemesi normal aslında,bunca zaman boyunca ilk pelet soran bendim büyük ihtimalle :LOL:

Benim anlatmak istediğim bunları verirken 50 çeşit besinden değilde 5 çeşit besinden verirsek karaciğeri daha az yormuş oluruz anlatabildimmi?
Tum yapilan calismalar bu tarz egzotik kuslarin besinleri mevsimsel dongusune uygun olarak cok cesitli kaynaklardan, farkli oranlarda almasinin daha dengeli ve kaliteli olacagini soyluyor.
Ama batinin mallarina oldugu gibi bilimine de karsiysaniz bilemeyecegim. Sinirler hoplamasin sonra.

Bakiniz;

" Experimental and clinical evidence demonstrates that diets based on unsupplemented domestic food items are nutritionally incomplete and must be fortified with a variety of amino acids, vitamins, and minerals. The use of pellets formulated to be nutritionally complete as the primary dietary component has proven to be optimal for growth and reproduction of many captive psittacine birds. "
Koutsos, E. A., Matson, K. D., & Klasing, K. C. (2001). Nutrition of Birds in the Order Psittaciformes: A Review. Journal of Avian Medicine and Surgery, 15(4), 257–275. doi:10.1647/1082-6742(2001)015[0257:nobito]2.0.co;2
link : [PDF] Nutrition of Birds in the Order Psittaciformes: A Review | Semantic Scholar

Bununla alakalı bir veriye daha önce ulaşmıştım güvenilir bi kaynaktan. Fakat doğruluğunu henüz tamamlamış değilim. Elbette ileri ki zamanlarda paylaşırım bu "çok önemli" bilgiyi eğer doğrulama sağlarsam.
Daha once sizinle ufak bir deginmistik bu konuya, malum sebeplerden zamanim olmadi derlemeye fakat ilgili calismalari paylasiyorum, merakinizi bir nebze doyuracak materyaller var. Cogu maalesef akademik kutuphanelere erisim icin VPN isteyebilir, public olarak paylasilmasi dogru olmadigi icin direkt dosyalari koyamayacagim. Fakat erisemediklerinizi soylerseniz yardimci olmaya calisirim.

Nutrition of Birds in the Order Psittaciformes: A Review​

--

The nutrition of the budgerigar (Melopsittacus undulatus)​

--

Assessment of Three Diet Types on Constitutive Immune Parameters in Captive Budgerigar ( Melopsittacus undulatus)​

--

Basic data on food intake, nutrient digestibility and energy requirements of lorikeets​

--

Formulated diets versus seed mixtures for psittacines.​

--

A Happy Budgie Diet - Ebook​

--

Pet Bird Nutrition - Peter S. Sakas DVM, MS​

--

Estimated nutrient content of diets commonly fed to pet birds​

--

Estimating the Energy Needs of Pet Birds​

Tum yapilan calismalar bu tarz egzotik kuslarin besinleri mevsimsel dongusune uygun olarak cok cesitli kaynaklardan, farkli oranlarda almasinin daha dengeli ve kaliteli olacagini soyluyor.
Ama batinin mallarina oldugu gibi bilimine de karsiysaniz bilemeyecegim. Sinirler hoplamasin sonra.

Bakiniz;

" Experimental and clinical evidence demonstrates that diets based on unsupplemented domestic food items are nutritionally incomplete and must be fortified with a variety of amino acids, vitamins, and minerals. The use of pellets formulated to be nutritionally complete as the primary dietary component has proven to be optimal for growth and reproduction of many captive psittacine birds. "
Koutsos, E. A., Matson, K. D., & Klasing, K. C. (2001). Nutrition of Birds in the Order Psittaciformes: A Review. Journal of Avian Medicine and Surgery, 15(4), 257–275. doi:10.1647/1082-6742(2001)015[0257:nobito]2.0.co;2
link : [PDF] Nutrition of Birds in the Order Psittaciformes: A Review | Semantic Scholar

Çok çeşitli kaynaklardan besinleri almalılar zaten ben buna karşı değilim. Ancak bunları aynı anda almalarına karşıyım :)

Attığınız alıntının çevrilmiş hali şu;
"Deneysel ve klinik kanıtlar, tamamlanmamış evcil gıda maddelerine dayalı diyetlerin beslenme açısından eksik olduğunu ve çeşitli amino asitler, vitaminler ve minerallerle takviye edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Ben bunada karşı değilim zaten vitaminlerle minerallerle takviye ediyoruz :)

Birincil diyet bileşeni olarak besleyici olarak tam olacak şekilde formüle edilmiş peletlerin kullanımı kanıtlanmıştır. tutsak birçok psittacine kuşunun büyümesi ve üremesi için optimal olacaktır. "

Bu kısım ise benim üstte yazdıklarımı çürütmüyor malesef. 50 çeşit besinden aynı anda değilde, besleyiciliği tam olucak şekilde 5 çeşit besinden de beslenebilir kuşlar (her seferinde farklı 5 çeşit ;))

Üstte yazdığım karaciğer konusunda bir fikriniz varmı?

Ayrıca bilim ve ilim bir tek 3-5 batı devletinde yok. Dünya o kadar küçük değil :) Doğuda da bilim ve ilim var. Hatta en çok bizde var ELHAMDÜLİLLAH ;)

Ayrıca batının iyi yaptığı TÜRK lere layık bir malı var ise niye karşı olayım :) Alırız kullanırız gardaş ;)

Zaten ayni gun icerisinde 50 (soz gelimi) farkli seyi kendiniz de yemiyorsunuz. Burada vurgulanan sey cesidin onemli oldugu ve devamli sadece tohum beslenmesinin mantiksiz oldugu.

Karaciger konusu icin konusmak icin gorevlerini irdelemek lazim.

Karaciger;
Safra uretir, bununla yaglari parcalari ayirir ve absorbe edilebilecek ve kullanilabilecek boyutlara boler,
Karmasik karbonhidratlari (orn. nisasta) kiracak enzimleri uretir bunlari basit sekerlere cevirir ki dolasima girsin,
Vucudun kendisi icin gereki bazi proteinleri aldigi aminoasitlerle uretir, direkt bu aminoasitler yoksa baska proteinleri yikar cevirir.
Icinde glukoz barindirir, ihtiyac aninda cikartir.
Demir depolar, hemoglobin i isler, kan icerigini duzenler,
ureye cevirilecek amonyak i metabolize eder,
enfeksiyonlara karsi bagisikligi saglar, kan icinden bunu filtreler,

Simdi buna gore karacigerin fazla mesai yapmasina sebebiyet veren seylerin basinda yag islemesi, fazla alinan sekerli seylerin parcalanmasi (ki parcalandiktan sonra depolanacaksa yaga donusturulecek ve tekrar karacigere gorev dusecek), sonra da enfeksiyon vs gibi durumlar olusturuyor.

Insanda da boyledir, fazlaca kalori bulunan alkol, cokca yagli beslenmek, fazla karbonhidratli beslenip kilo alan kisilerde karacigerde ciddi yaglanmanma ve buna bagli karaciger zararlari gorulur. Dikkat ederseniz burada cok yonlu beslenildiginde karacigerin yorulmasindan ziyade cok yagli, cok karbonhidratli beslenmekten bahsediyoruz.

Cesit cesit yuksek kalorili pelletle beslenirse (veya ev yemegi, veya tohum farketmez) karaciger yine ayni derecede yorulur. Buradaki esas faktor cesit degil, makro olcekte icerdigi molekuller.

Ayni zamanda yazidan alinti yapilan yerle alakali bir problem yok, bence sadece tohumla beslemek kadar sadece pelletle beslemek de yanlis. Neden hepsi olmasin? Guvenilir hekimlerin de onerisi %25 tohum, %25-50 pellet, %25-50 meyve-sebze seklinde. Takim tutar gibi bi tarafa baglanmaya gerek yok, onemli olan cesit ve cok yonluluk.

Diger konular icin de maalesef merak edenler makalelere ve yapilan deneyleri okumali. Cogunun vardigi yerin ayni oldugunu goreceksiniz.

Cok cesitlilik, dengeli beslenmek. Tek yonlulukten kacinmak.

Ellerine sağlık.
Harrisons marka peletler en iyisi şuan ama bulmak zor

Karasu nun dediği gibi; aslında temel bir nokta da bağlanıyor olay. Yağdan kaçınmak. Varılan genel yargılardan birisi de %25 tohum kullanılabilirliği. Taze sebze ve meyvelerin yararı. Ki bunları zaten her fırsatta dile getiriyoruz zaten.

Ümit hocam seni anlıyorum. Fakat benim söylemek istediğim şeyi kaçırıyorsun.

Özetle tekrar vurgulayayım; bir canlının günlük ihtiyacını bilmiyorsak eğer, o canlının ne yediği, kaç çeşit önüne ne koyulduğu, karaciğeri yormaz mı, gözü kör etmez mi vs. vb. gibi durumları değerlendirmemiz saçma olur. Neyse.

Karasu, linkler için teşekkürler. Yararlılar. Lakin aradığım biraz daha farklı bir boyut. Elimde mevcut fakat hala bakınıyorum.