Netcox kullanımı ve kusma

avseque

Forum Sakini
Merhabalar arkadaşlar. Bildiğiniz üzere netcox kullanıyorum koksidiyoz için. Galiba bir hata yaptım. Ben antibiyotiği kullanırken gaga taşı kalamar ve kumu kafesten almamıştım. Veteriner hiçbir şey dememişti o konuda benim de aklıma gelmedi. Acaba ilacın etki göstermesini engellemiş olabilir mi? Bir de bu gece altlarını değiştirirken fark ettim. Kuşlardan biri kusmuş. Kafesin tellerinde de az miktarda vardı tabandaki kağıdın üstünde de salyalı sindirilmemiş yemler. Çok korkuyorum ne oluyor bu hayvanlara :(

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar arkadaşlar. Bildiğiniz üzere netcox kullanıyorum koksidiyoz için. Galiba bir hata yaptım. Ben antibiyotiği kullanırken gaga taşı kalamar ve kumu kafesten almamıştım. Veteriner hiçbir şey dememişti o konuda benim de aklıma gelmedi. Acaba ilacın etki göstermesini engellemiş olabilir mi? Bir de bu gece altlarını değiştirirken fark ettim. Kuşlardan biri kusmuş. Kafesin tellerinde de az miktarda vardı tabandaki kağıdın üstünde de salyalı sindirilmemiş yemler. Çok korkuyorum ne oluyor bu hayvanlara :(

Netkoxla bir etkileşimi varmı emin değilim ama siz yinede kafesten çıkarın onları..

İlacı ne şekilde kullandınız? Ağızamı damlattınız yoksa suyunamı? Ve dozajı?

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Netkoxla bir etkileşimi varmı emin değilim ama siz yinede kafesten çıkarın onları..

İlacı ne şekilde kullandınız? Ağızamı damlattınız yoksa suyunamı? Ve dozajı?
Suda verdim. Dozaj ise 1 litre suya 1 çay kaşığı ilacı karıştırıp bunu 4 gün boyunca 12 saatte bir tazeleyerek verdim. Veterinere 1 litre suda ilacı hazırlayıp beklettiğimde bir sıkıntı olup olmayacağını da sordum birşey olmaz dedi.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Tedavi süreci ise 4 gün netcox 2 gün sade su 2 gün daha netcox en sonunda 4-5 gün probiyotik

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Suda verdim. Dozaj ise 1 litre suya 1 çay kaşığı ilacı karıştırıp bunu 4 gün boyunca 12 saatte bir tazeleyerek verdim. Veterinere 1 litre suda ilacı hazırlayıp beklettiğimde bir sıkıntı olup olmayacağını da sordum birşey olmaz dedi.

Bu dozajı şimdi hesaplayamıyacağım ama normalde tam suluğa 5-6 damla uygulanıyor. Ve her seferinde taze olarak hazırlıyoruz..

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Bu dozajı şimdi hesaplayamıyacağım ama normalde tam suluğa 5-6 damla uygulanıyor. Ve her seferinde taze olarak hazırlıyoruz..
Ben de şimdiye kadar kullandığım tüm ilaçları her seferinde taze olarak hazırladığım için şüpheye düştüm. Ama veteriner birşey olmayacağını söyleyince dediğini yaptım. Özm laboratuvarın sahibi Ömer bey veterinerimiz. Bilemiyorum ki... Peki kusma niye oldu sizce? Daha önce hiç kusma olmamıştı... koksidiyozla alakası yoktur herhalde

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Buldum :) veterinerin dediği dozajla sizin dediğiniz aynı hesaba geliyor. 1 çay kaşığı 50 damla. 50 damla 1000 ml’ye ise 100 ml’ye 5 damla gelir. Acaba bu 2 günlük aradan sonra 2 gün daha ilaç kullanacağım ya o zaman da sizin dediğiniz gibi taze hazırlayarak mı vereyim?

Ekli dosyalar

• EB6D3F3F-AE53-43A6-9D9F-E3B813C2E1BD.jpeg
    EB6D3F3F-AE53-43A6-9D9F-E3B813C2E1BD.jpeg
    31.6 KB · Görüntüleme: 27
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Buldum :) veterinerin dediği dozajla sizin dediğiniz aynı hesaba geliyor. 1 çay kaşığı 50 damla. 50 damla 1000 ml’ye ise 100 ml’ye 5 damla gelir. Acaba bu 2 günlük aradan sonra 2 gün daha ilaç kullanacağım ya o zaman da sizin dediğiniz gibi taze hazırlayarak mı vereyim?

Tamam ozaman sıkıntı yok. Yalnız taze hazırlanması daha iyi olur. İlaçlı su bekledikçe etkisi azalır ve bozulma olabilir. Kusma bu sebeptende olmuş olabilir ama koksidiyozla alakalıda olabilir. Koksidiyozda da kusma olabiliyor çünkü..

Benim bildiğim 3 gün uygulanır ve duruma göre bir hafta sonra 3 gün daha uygulanır..

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Tamam ozaman sıkıntı yok. Yalnız taze hazırlanması daha iyi olur. İlaçlı su bekledikçe etkisi azalır ve bozulma olabilir. Kusma bu sebeptende olmuş olabilir ama koksidiyozla alakalıda olabilir. Koksidiyozda da kusma olabiliyor çünkü..

Benim bildiğim 3 gün uygulanır ve duruma göre bir hafta sonra 3 gün daha uygulanır..
İnatla da sordum oysa... İnşallah ilaçın etkisi azalmamıştır o şekilde kullandığım için. Belki de tahlil sonucuna göre ayarlıyordur ilaç kullanım süresini bilemiyorum ki... Ben ne olur ne olmaz taze hazırlayarak vereyim ilacı. Yarın da temiz su vereceğim sonra 2 gün daha netcox. Peki taze hazırladığımda da günde 2 defa değiştirmem gerekir mi

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
İnatla da sordum oysa... İnşallah ilaçın etkisi azalmamıştır o şekilde kullandığım için. Belki de tahlil sonucuna göre ayarlıyordur ilaç kullanım süresini bilemiyorum ki... Ben ne olur ne olmaz taze hazırlayarak vereyim ilacı. Yarın da temiz su vereceğim sonra 2 gün daha netcox. Peki taze hazırladığımda da günde 2 defa değiştirmem gerekir mi

İlaçlı suyu 6 saatte bir tazelemeniz iyi olur..

Diğer arkadaşlarda görüşlerini yazıcaktır.. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben daima ilaçların 8 saat suluklarinda durup ardından taze su verilmesi taraftariyim. Hep öyle uygularım. Almasi gereken dozaji ilk seferinde verdiğimiz için 2.si gerekli değil. Belki çok ileri vakalarda

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ben daima ilaçların 8 saat suluklarinda durup ardından taze su verilmesi taraftariyim. Hep öyle uygularım. Almasi gereken dozaji ilk seferinde verdiğimiz için 2.si gerekli değil. Belki çok ileri vakalarda

Yalnız antibiyotiklerin yarılanma süreleri var (12 saat). Bu yüzden 6 saatte bir tazeleyerek en az 12 saat kalması gerekiyor..

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Yalnız antibiyotiklerin yarılanma süreleri var (12 saat). Bu yüzden 6 saatte bir tazeleyerek en az 12 saat kalması gerekiyor..
Dediğiniz gibi yapmaya karar verdim zaten. Veterinere sordum bir suluk için dozaj nedir diye cevap vermedi. Ben de onun dediği gibi litreye hazırlayıp tazeleyerek vereceğim. Dediği dozajda olduğundan emin olurum en azından.
Bugün kusma olmadı. Ama dışkılar çok kötü. Dişininkinde yem olmazdı o da yemli dışkılamaya başladı. Dışkısı aşırı sulu ve sümüksü rengi de çok koyu. Altlarını değiştirirken tüle yaptı bir tane fotosunu ekliyorum. Yaptığında şekli yuvarlaktı ben kağıda alırken biraz dağıldı. Dışkıyı dağıttığımda aşırı sümüksü ve cıvıktı rengi de orman yeşiliydi.

Ekli dosyalar

• 4613D7E4-076B-4C6F-A4C5-3F8284F67BE0.jpeg
    4613D7E4-076B-4C6F-A4C5-3F8284F67BE0.jpeg
    68.7 KB · Görüntüleme: 24
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Dediğiniz gibi yapmaya karar verdim zaten. Veterinere sordum bir suluk için dozaj nedir diye cevap vermedi. Ben de onun dediği gibi litreye hazırlayıp tazeleyerek vereceğim. Dediği dozajda olduğundan emin olurum en azından.
Bugün kusma olmadı. Ama dışkılar çok kötü. Dişininkinde yem olmazdı o da yemli dışkılamaya başladı. Dışkısı aşırı sulu ve sümüksü rengi de çok koyu. Altlarını değiştirirken tüle yaptı bir tane fotosunu ekliyorum. Yaptığında şekli yuvarlaktı ben kağıda alırken biraz dağıldı. Dışkıyı dağıttığımda aşırı sümüksü ve cıvıktı rengi de orman yeşiliydi.

Dışkının rengi hoşuma gitmedi. İlaçlı suyun bozulmuş olabileceğini düşünüyorum malesef..

Bana kalırsa 5 gün kullanmışsınız zaten. İkinci kez kullanmak yerine kuşu biraz dinlendirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

@neanderthalensis

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Dışkının rengi hoşuma gitmedi. İlaçlı suyun bozulmuş olabileceğini düşünüyorum malesef..

Bana kalırsa 5 gün kullanmışsınız zaten. İkinci kez kullanmak yerine kuşu biraz dinlendirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

@neanderthalensis
4 gün kullandım. Veterinere de ısrarla sormuştum oysa ilaçlı su bozulur mu diye bana yazdığı cvp şu şekilde: Suluktaki ilaçlı su kuşun ağzından gelen yem ve organik kalıntılarla etkisini kaybeder. Bu yüzden günlük değiştiririz.
Benim de hiç aklıma gelmedi suyun bozulabilceği :( Zehirledim mi hayvanları ne yaptım :(

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
merhaba, benim bildiğim 3 gün ilaç kullanır, 1 hafta ara verilir, ardından tedbiren 3 gün daha kullanılır

ilacın litrelik şişede hazırlanıp bekletilmesi konusunda veteriner öyle diyorsa doğrudur, kendisi bu konuda lisans + doktora sahibi. ancak ben ilaçlı suyu günlük hazırlıyorum, hatta bazı ilaçları günde 2 defa değiştiriyorum risk almaya gerek yok. su market ya da damacana suyu olmalı. toltrazuril kalsiyumla etkileşmez, gaga taşı kalamar vb etkisini azaltmaz endişelenmeyin

dışkı kötü görünüyor, bu durum ilaç kaynaklıysa 2 gün kadar sürebilir, toltrazurilin kandaki yarilanma ömrü çok uzun 60 saati bulabiliyor. aşağida kanatlı hekimi cem memur'un videosunu paylaşıyorum izlemenizi öneririm

Şimdi şöyle anlatayım. 16 nisanda başladım ilaca 4 gün verdim 2 gün temiz su bugün itibariyle de 2 gün olacak şekilde tekrar netcox. Veteriner öyle dediği için yapıyorum. Kafama göre birşey yapmam asla. Suyu da hazır su kullandım Biz burada çeşme suyu içiyoruz onlar için hazır su alıyorum. Bu kötü şekilde dışkılama dün başladı. İlaç kullandığım süreçte bu şekilde değildi. İlaçtan önceki hali gibiydi. Yani temiz suyun 2. Gününde bu şekilde kötü dışkılama başladı. Ne kaynaklı bilemiyorum ki :(

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
merhaba, benim bildiğim 3 gün ilaç kullanır, 1 hafta ara verilir, ardından tedbiren 3 gün daha kullanılır

ilacın litrelik şişede hazırlanıp bekletilmesi konusunda veteriner öyle diyorsa doğrudur, kendisi bu konuda lisans + doktora sahibi. ancak ben ilaçlı suyu günlük hazırlıyorum, hatta bazı ilaçları günde 2 defa değiştiriyorum risk almaya gerek yok. su market ya da damacana suyu olmalı. toltrazuril kalsiyumla etkileşmez, gaga taşı kalamar vb etkisini azaltmaz endişelenmeyin

dışkı kötü görünüyor, bu durum ilaç kaynaklıysa 2 gün kadar sürebilir, toltrazurilin kandaki yarilanma ömrü çok uzun 60 saati bulabiliyor. aşağida kanatlı hekimi cem memur'un videosunu paylaşıyorum izlemenizi öneririm

Veterinerle görüştüm tedaviyi sonlandırdı. Bugün temiz su içsinler dedi. Reflor almamı 1 kapsülün içindeki tozu yarım litre suda çözdürüp sabah akşam gagalarına üçer damla damlatmamı söyledi. Dışkı formu düzelene kadar reflor tedavisi uygula dedi net bir süre söylemedi. Dışkılar düzelince netcoxa başlayacakmışız. Dişi sapsarı su şeklinde dışkılıyor. Yani dışkının katı bölümü filan yok sadece sarı su. Kaç gün kullansam refloru? @neanderthalensis @Ümit T.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
dışkı ve kuşun net resimlerini atarsaniz iyi olur. elinizde probiyotik/prebiyotik var mı?
Röhnfried var orodigest var powermax var. Var da var yani. Antibiyotik sonrası probiyotik kullanmam gerekmez mi diye sordum veterinere de . Reflorun zaten bir probiyotik olduğunu söyledi. Prospektüsüne baktım (beşeri ilaç zaten eczaneden aldım) antibiyotik kullanımı sonrası oluşan ishallerin tedavisinde kullanıldığı yazıyor. Dün gece değiştirmiştim altlarını dün geceden bu saate kadar yapılan dışkılar. Derli toplu olanlar erkeğin diğerleri dişinin :(

Ekli dosyalar

• 647A39B7-C526-40F3-BE9C-2661CB575E21.jpeg
    647A39B7-C526-40F3-BE9C-2661CB575E21.jpeg
    94.1 KB · Görüntüleme: 20
  • F174716F-15E5-4EE9-A315-5D464EA1CB92.jpeg
    F174716F-15E5-4EE9-A315-5D464EA1CB92.jpeg
    87.6 KB · Görüntüleme: 16
  • B2A98EA7-212F-406D-AE2B-9A2B1570E976.jpeg
    B2A98EA7-212F-406D-AE2B-9A2B1570E976.jpeg
    90.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 181F2844-7E05-4AAF-A45D-3DA29606104F.jpeg
    181F2844-7E05-4AAF-A45D-3DA29606104F.jpeg