Nipel Suluk Kullanımı hakkında

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba. Ben kuşlarıma 100 cc nipel sifonlu suluk aldım. Bu suluklarda su kapalı olduğundan bozulma, yosunlaşma olmadığı için tercih ettim. Merak ettiğim konu; Evlere aldığımız su damacanada duruyor ve bu damacana suyundan veriyoruz. Plastik damacanada bekleyeceğine (sonuçta ikisi de plastik) nipel sulukta 2-3 gün beklemesinde bakteri üretme noktasında bir sorun olur mu? Birde suyu suluğa koyarken içine 1-2 damla elma sirkesi damlatsam suyun bakteri üretmesine engel olur mu? Teşekkür ederim.

Nipel sifonlu suluklar kuşlar için çok da uygun değiller. İçme suyunu her gün tazelemeniz en sağlıklısı olacaktır. (Eğer kuşa verdiğiniz suyu cam şişe de muhafaza edebiliyorsanız bu şekilde yapın derim..) Elma sirkesinin de bir faydası olmayacaktır..;)

Oyla 0
Evet, kullanıyorlar. Kullanmalarında bir sorun yok. Benim merak ettiğim böyle sulukta suyun her gün değişmesinin gerekip gerekmediği.
Bu sulukta tecrübesi olan arkadaşlar bilgi paylaşırsa sevinirim.

Oyla 0
Mantık olarak suyun kirlenmemesi için yapıldığını biliyoruz lakin taze su vermek varken neden günlerce bekletilmeli bilemiyorum

Oyla 0
Suyu plastik damacanadan verdiğimiz için (genelde) su damacanada da günlerce kapalı olarak bekliyor,damacanadaki su da taze değil.
Musluktaki su da klorlu onu da 2-3 gün dinlendirmek gerekiyor, o da bekliyor.
Nipel sulukta içeri toz almıyor. İkisi de plastik olunca ne fark ediyor?
Günlerce beklemiyor, 48 saatte bir değiştirilmek koşulu ile sormuştum. Teşekkür ederim.

Oyla 0
Suyu plastik damacanadan verdiğimiz için (genelde) su damacanada da günlerce kapalı olarak bekliyor,damacanadaki su da taze değil.
Musluktaki su da klorlu onu da 2-3 gün dinlendirmek gerekiyor, o da bekliyor.
Nipel sulukta içeri toz almıyor. İkisi de plastik olunca ne fark ediyor?
Günlerce beklemiyor, 48 saatte bir değiştirilmek koşulu ile sormuştum. Teşekkür ederim.
Genelgeçer bir kural var. Mümkünse 8 saatte bir suyun tazelenmesi. Biz bunu zaten bir güne çıkarmışız. Bu durum da esaret altındaki kuşun asgari yaşam standartıdır. Bir takım fikirlerle bunu esnetmek hakkımız değildir diye düşünüyorum. Kimse size 8 saat bekleyen suyla 9 saat bekleyen suyun arasındaki farkın bilimsel açıklamasını yapamaz. İyi hobiler.

Oyla 0