Pakistan papağanı gözü

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kubilay
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kubilay

iyikus.com Üyesi
Pakistan papağanım bı gözü kapalı duruyor yaklaşık 1 haftadan beri.Ara sıra çok az yapıyı ama meraktan soruyorum.Benim bildiğim kuşların yada sadece papağanların beyni 2 loblu yani bı tarafıyla uyurken bı tarafıyla uyanık olup gezebiliyor.Acaba aynı durum olup ta beynini mi dinlendiriyodur yoksa bı sıkıntısı mi var.Gözünün etrafında herhangi bir şişlik kızarıklık hiçbir şey yok davranışları eskisiyle aynı.
2. Bir sorum daha var:
Bizde bı tane de kanarya var.Kanaryanın bir ayağının 1 yada 2 parmağı kızardı belki diğer parmaklarında da vardır ama biz görmüyoruzdur.Bunu çok araştırdık mantar diye düşündük değil dedik kangren diye düşündüm sonra o da deildir dedim.En sonunda babam bı tane petshopa (düzenli alışveriş yaptımız) sordu.Adam ayağına teramisun sür bu normal bişi benim kuslarımda da oluyor dedi.Sizce dediği doğru mudur.Bunun tedavisi bu kadar kolay mıdır?
Herkese iyi forumlar.

Bir fotoğraf rica edeceğim sorun olduğunu düşündüğünüz gözden. Hep aynı gözü mü yapıyor yoksa dönüşümlü mü?
Ayak fotoğrafını da görmem gerekir. Ayak için krem kullanımı doğrudur ama nasıl bir kızarıklık emin olayım.

Oyla 0
Papaganla ilgili attığım ilk resimdeki yani sol gözünü kapalı tutuyo dediğim gibi her zaman yapmiyo çok az yapıyı çoğunlukla geceleri durgun olduğu zamanlar.Bide evet hep aynı sol gözü.Kuşumda herhangi bir hareketsizlik durgunluk hiç bişi yok.Gayet sağlıklı hareketli.
Kanaryayla ilgili attığım fotoğraflar sağ ayağının fotoğrafları sadece sağ ayağında var bu.Bide gövdesinin fotoğrafını attım sanki mor gibi ve benim bildiğim de bu hasta olduğunun belirtisi.Bide bı ayağının dibindeki tüyler (arada 3-4 tane seyrek olarak) var.Kuş hareketsiz durgun bazen tabanda köşede kendini saklıyor mu diyim tünüyor mu diyim bişi yapiyo.Ben mesela az önce saldım baktım hemen bı kuytu köşeye saklandı duruyordu.Acaba bunun nedeni nedir?
Petshopçu tüylerinin mor olmasının sebebi tüy dökümünde olması demiş.Acaba bu doğru mu değilse neden öyle?

Ekli dosyalar

• IMG_20200621_140933.jpg
    IMG_20200621_140933.jpg
    607.3 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20200621_140954.jpg
    IMG_20200621_140954.jpg
    497.5 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20200621_141753.jpg
    IMG_20200621_141753.jpg
    418.9 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_20200621_141807.jpg
    IMG_20200621_141807.jpg
    200.4 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_20200621_141831.jpg
    IMG_20200621_141831.jpg
    173.9 KB · Görüntüleme: 2
Oyla 0
Göz iyi görünüyor gibi. Eczaneden gentagut göz damlası alarak günde 1 kez 3 gün boyunca uygulayın diyeceğim ama görünürde bir şey yok. Kontrollü kullanılabilir. Kanarya içinde krem devam edilebilir. Çok ciddi bir hasar değil.
Her zaman hasta kuş belirtisi değil mor deri. Her kuşun derisi aynı renk olmuyor. Tüy döneminde pek değişmiyor bildiğim kadarıyla. Köşeye geçmesi stres kaynaklı ya da güvenli bölge olduğunu düşündüğünden yapıyor olabilir. Gözle göremediğimiz bir rahatsızlığı da olabilir. Bunun için veterinere götürmenizi öneririm.

Oyla 0
Bu sabah kalkıp baktığımda papağanım gayet sağlıklıydı artık gözünü de kapatmiyodu yada ben görmüyordum.
Kanarya ise kafesinin üstünde yelek vardı ve açıp baktığımda altında bir havlu ve yan yatmış duruyordu.Bi iki ıslık çaldım uyansın diye ama uyanmadı.Koltukta annem yatıyordu bende hemen anneme seslendim bu ölmüş dedim o da biliyom dedi.Babam onu bu sabah veterinere götürmüş(ben onlara daha önceden götürün demiştim babam biraz bilmiş gibi davranıyor buna çok tilt oluyom.) ama nafile.Bu kanaryalar da ırzi Bir sorunmuş ve yapacak bir şey yada bunun tedavisi yokmuş heralde.Tabi veterinerin dediği ne kadar doğru bilemem.Bence illaki bı tedavisi vardır.Artık Allah rahmet eylesin.

Oyla 0
Kaybınız için üzüldüm. :(
Papağanınızın daha iyi olmasına sevindim.

Oyla 0