Papağanımın tüyleri dökülüyor

Enes Bayrakçı

iyikus.com Üyesi
Herkese iyi forumlar.Kuşumun boynundaki ve kafasındaki tüyler dökülüyor.Kafasının arkasındaki tüyleri de kapsül şeklindeyken söküyor.İlaç vs ne verebilirim? Veya hastalığı ne olabilir neden yapıyor? Olduğum şehirde kanatlı veteriner yok Sivas’ta yaşıyorum canlı olarakta yardım edebilecek varsa yazabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_4764.jpeg
    IMG_4764.jpeg
    249.6 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4763.jpeg
    IMG_4763.jpeg
    349.4 KB · Görüntüleme: 9
Çözüm
Hem parazit hemde mantar için birşeyler yapılırsa daha garanti olur. Parazit için veterinerlerden vilmectin alarak enseye damlatabilirsiniz. 10 gün sonra tekrar bir damla damlatılıcak. Mantar içinse ben göz taşı kullanıyorum daha etkili oluyor. Aktardan bakır sülfat (göz taşı) alın. Bir su bardağı suya sadece bir pirinç tanesi kadar bakır sülfat ekleyip iyice karıştırın. Bu suyla kuştaki kel bölgelere pansuman yapın.. Günde 2 sefer yapılabilir.. Ayrıyetten versele laga mutavit yada nekton bio ürününü haftada 2 defa düzenli kullanırsanız yeni tüylerin çıkmasına çok faydası olucaktır..
Hocam öncelikle kuşa iç dış parazit tedavisi uygulayın. Bulunduğu ortamda stres yapacağı birşey varsa onu ortadan kaldırın. Ayrıca kuşa B komplex vitamini, çinko ve iyot takviyesi yapın

Hocam öncelikle kuşa iç dış parazit tedavisi uygulayın. Bulunduğu ortamda stres yapacağı birşey varsa onu ortadan kaldırın. Ayrıca kuşa B komplex vitamini, çinko ve iyot takviyesi yapın
İç dış parazit tedavisini evde amatör olarak ben yapabilir miyim? Ne önerirsiniz nasıl yapılıyor.
Az önce ağırlığını da ölçtük geçen sene 55 gramdı şimdi 56 çıktı.Kuruma vs gibi bir hastalığı olduğunu düşünmüyorum.

Hocam şimdi resime tekrar baktım da. Kuşta mantar var. Eczaneden mantar kremi alın ve kelleşme olan her yere sürün. Hayvan kendini çok kaşıyor öyle değil mi ? İki tedaviyi de eş zamanlı yapın yani. Mantar kremini günde 2-4 kere sürün. İmkanınız elverdiği ölçüde ama en az 2

Hem parazit hemde mantar için birşeyler yapılırsa daha garanti olur. Parazit için veterinerlerden vilmectin alarak enseye damlatabilirsiniz. 10 gün sonra tekrar bir damla damlatılıcak. Mantar içinse ben göz taşı kullanıyorum daha etkili oluyor. Aktardan bakır sülfat (göz taşı) alın. Bir su bardağı suya sadece bir pirinç tanesi kadar bakır sülfat ekleyip iyice karıştırın. Bu suyla kuştaki kel bölgelere pansuman yapın.. Günde 2 sefer yapılabilir.. Ayrıyetten versele laga mutavit yada nekton bio ürününü haftada 2 defa düzenli kullanırsanız yeni tüylerin çıkmasına çok faydası olucaktır..

Çözüm
Geri