Papağanımın Yumurtasının rengi değişti

Ahmet Sinan D.

iyikus.com Üyesi
Benim genç sultan papağanı çiftim var ilk kez yumurta aldım 3 yumurta yaptılar ama sadece 1 tanesi çıktı 19. günde diğer iki yumurtanın rengi değişti birinin bugün 19. günü öbürünün 17. günü hiç ses seda yok ne yapmalıyım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çıkma gününe ek +2-3 gün koyunuz. Yine çıkmıyorsa yapabileceğiniz bir şey yok :( Yine de 1 damla su ile yumurtayı nemlendirebilirsiniz ya da anneye fısfıs ile azıcık ıslamak yeterli olur.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer ses ve hareket hissederseniz (içten kemirme gibi), minik müdahale edebilirsiniz. Hatta şuan el feneriyle yumurta kontrolü yapınız. Pembe/kırmızı görünüm sarıı/ grimsi bir sarı öbeğine dönüştüyse bozulmuştur muhtemelen

Ahmet Sinan D.

iyikus.com Üyesi
Eğer ses ve hareket hissederseniz (içten kemirme gibi), minik müdahale edebilirsiniz. Hatta şuan el feneriyle yumurta kontrolü yapınız. Pembe/kırmızı görünüm sarıı/ grimsi bir sarı öbeğine dönüştüyse bozulmuştur muhtemelen

Ekli dosyalar

• IMG_20220611_180155.jpg
    IMG_20220611_180155.jpg
    655.9 KB · Görüntüleme: 15

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yine de ışık kontrolü yapınız. Dediğim gibi içte kararmalı sararma varsa ölmüştür. Bir çok sebebi olabilir. En yaygını tecrübesizlik ve yumurtaların soğutulma durumu

Ahmet Sinan D.

iyikus.com Üyesi
Yine de ışık kontrolü yapınız. Dediğim gibi içte kararmalı sararma varsa ölmüştür. Bir çok sebebi olabilir. En yaygını tecrübesizlik ve yumurtaların soğutulma durumu
Abi bişey daha sorucam yumurtlama ve kuluckadan sonra dişi kuşum zayıfladı mama veriyorum vitamin veriyorum yemi taze kalsiyum alıyor ama zayıfladı erkek kuşum da 2 gündür ishal ama hiç halsiz filan değil kıpır kıpır ne yapmam lazım?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuluçka da iki kuşta epey zayıflıyor. Bu genelde normal kabul edilir. Ancak aşırı halsizlik, bebeklere bakmama, uyuklama gibi durumlar söz konusu ise tedavi gerekebilir.

Ahmet Sinan D.

iyikus.com Üyesi
Kuluçka da iki kuşta epey zayıflıyor. Bu genelde normal kabul edilir. Ancak aşırı halsizlik, bebeklere bakmama, uyuklama gibi durumlar söz konusu ise tedavi gerekebilir.
Hocam benim yumurtadan yeni çıkan yavruda ( 5 günlük ) oda ishal olmuş ne yapmam gerekiyor ? Bide bu bozuk olan yumurtaları artık yuvalıktan alayım mı ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Evet alabilirsiniz yumurtaları. Dışkısı yavrunun sorun değil çünkü sindirim sistemi doğru çalışmıyor henüz.

Ahmet Sinan D.

iyikus.com Üyesi
Evet alabilirsiniz yumurtaları. Dışkısı yavrunun sorun değil çünkü sindirim sistemi doğru çalışmıyor henüz.
Hocam benim yavrum sağlıklı bir şekilde büyüdü ancak uzun zamandır ishal ve baya uyuyor iştahsızlık veya tüy bakımını yapmama yok ama çok uyuyor ve ishal annesinden de ayırdım artık ne yapmalıyım.

Enes153

Forum Sakini
Hocam benim yavrum sağlıklı bir şekilde büyüdü ancak uzun zamandır ishal ve baya uyuyor iştahsızlık veya tüy bakımını yapmama yok ama çok uyuyor ve ishal annesinden de ayırdım artık ne yapmalıyım.
Hocam b vitamini,probiyotik takviyesi yapıyormusunuz?Birde kuşun kısa video veya fotoğrafını birde dışıkıyı çekerseniz doğru teşhis edilir konu.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İshali yoğun maalesef. Elektrolit öncelikle probiyotik ya da divitsol gibi pektim içeren bir ürün kullanınız. 2-3 güne toparlama olmazsa veteriner kontrolünde ilaç kullanmak gerekiyor.