Pastel yine hasta

Pastel

Forum Sakini
Merhabalar
Pastel 2 hafta önce hastalanmış veteriner soğuk algınlığı demişti antibiyotik vermişti ve 7 gün kullandık. Son 1 haftadır iyi idi. Bu sabah yine sesi kısılmıştı. Ancak hareketli ve canlı idi gün boyu. Şuan elimde uyuyor. Dışkısında bütün yem var ve kustu.
Veteriner kuruma başlangıcı demişti az önce göğüs kafesni elledim belirgin olarak hissettim.
Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz

Ekli dosyalar

• IMG_20210307_201706.jpg
    IMG_20210307_201706.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 18
Ankara da özel bir veteriner kliniği Yenimahalle'de
Öncelikle her zayıflık kuruma diye tabir edilen netice değildir. 38GR bir kuşun da göğüs kemiği hissedilebilir. Önemli olan kuşun fiziksel durumu ve ağırlık durumunun günden güne değişimi gözlenmeli. Ankara'da Uğur Pet veteriner kliniğine gidebilirsiniz. Dikmen Mahallesinde.

Oyla 0
Öncelikle her zayıflık kuruma diye tabir edilen netice değildir. 38GR bir kuşun da göğüs kemiği hissedilebilir. Önemli olan kuşun fiziksel durumu ve ağırlık durumunun günden güne değişimi gözlenmeli. Ankara'da Uğur Pet veteriner kliniğine gidebilirsiniz. Dikmen Mahallesinde.
Batıkent e uzak ama kuşlar konusunda iyi diyorsanız hiç sorun değil götürürüm.

Oyla 0
Batıkent e uzak ama kuşlar konusunda iyi diyorsanız hiç sorun değil götürürüm.
Ankara şartlarında yapabilecek pek bir şey yok maalesef. Ayrıca size alternatif olarak şunu da suna bilirim İzmir'de laba dışkı örnekleri gönderebiliriz.

Oyla 0
Ankara şartlarında yapabilecek pek bir şey yok maalesef. Ayrıca size alternatif olarak şunu da suna bilirim İzmir'de laba dışkı örnekleri gönderebiliriz.
Yarın ki duruma göre önce Uğur Pet e gidelim.
İştahı çok iyi özellikle dal darı konusunda.
Cede mama aldım hiç yüzüne bile bakmıyor.

Oyla 0
Merhabalar
Bugün Pastel i @Eyunal in tavsiyesi üzerine Uğurpet isimli veterinere götürdüm.
Hekim Mehmet Bey çok ilgilendi. 3 farklı dışkıyı mikroskop ta inceledi.
Öncelikle şunu söyleyeyim KURUMA hastalığı YOK . Hatta biraz obezite var bir kaç gram fazlası var ama hiç kas tutmamış dedi.
İncelemeler sonrası CANDİDA bakterisi olduğunu belirtti. Şuan hatırlayamadığım bir bakteri ismi daha söyledi.(Hatırlamıyorum çünkü hekim tüm incelemeleri antalarak muayene ediyor ve çok sayıda bilmediğim terimler söyledi)
Bir ikitane MEGABAKTERİ tespit ettiğini ancak bunun flooranin doğallığı da olduğunu belirtti.
Ekteki 2 ilacı verdi. 2 hafta kullanacağız.. Ağız dan ilk dozu verdi ancak Pastel in uygun olmadığı ve strese girebileceğini bu sebeple suya katarak verememizi istedi.
Yemimizi değiştirdi ve Versele Laga verdi.
Probiyotigi hergun vermemizi söyledi.
Konuya ilişkin bilgisi olan arkadaşlardan daha anlaşılır bir dille durumu yorumlanmasını rica edeceğim.IMG_20210308_211453.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20210308_211559.jpg
    IMG_20210308_211559.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 8
Oyla 0
Merhabalar
Pastel 2 hafta önce hastalanmış veteriner soğuk algınlığı demişti antibiyotik vermişti ve 7 gün kullandık. Son 1 haftadır iyi idi. Bu sabah yine sesi kısılmıştı. Ancak hareketli ve canlı idi gün boyu. Şuan elimde uyuyor. Dışkısında bütün yem var ve kustu.
Veteriner kuruma başlangıcı demişti az önce göğüs kafesni elledim belirgin olarak hissettim.
Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz

Abi benim kuşsa da sıkıntı var size zahmet bir baksanız bu arada geçmiş olsun

Oyla 0
geçmiş olsun, anlattıklarınıza göre benim anladığım

kuşunuzda candida türü mantarı var (halk arasında kuruma denilen)

ismini hatırlamadığınız şey bakteri değil trikomonas isimli bir tür protozoa olabilir

candida ve trikomonas genellikle birlikte seyreder

resimdeki iki ilaç muhtemelen antimantar ve antiprotozoa ilaçları

evet megabakter tüm muhabbet kuşlarında doğal olarak az miktarda bulunur

Son düzenleme:
Oyla 0
Teşekkür ederim.
Veteriner küflü yem yada insanlardan bulaşan pamukçuk tarzı birşeyler den bahsetti.
Yemlerin günlük değiştirmesi kalanın defalarca kez üflenmemesi gerektiğini dökülmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle göğüs kafesinin karşıdan kontrol yönteminin yanlış olduğunu direkt dokunulduğunda sert bıçak sırtı gibi olacağını ancak başparmak ve işaret bakmadığı ile bakılması gerektiğini ve 45 derece açı da olması gerektiğini belirtti.
Pastel in göğüs kafesni gayet normal dedi.
Ama CANDİDA kuruma diyorsanız biraz çelişiyor.

Oyla 0
Teşekkür ederim.
Veteriner küflü yem yada insanlardan bulaşan pamukçuk tarzı birşeyler den bahsetti.
Yemlerin günlük değiştirmesi kalanın defalarca kez üflenmemesi gerektiğini dökülmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle göğüs kafesinin karşıdan kontrol yönteminin yanlış olduğunu direkt dokunulduğunda sert bıçak sırtı gibi olacağını ancak başparmak ve işaret bakmadığı ile bakılması gerektiğini ve 45 derece açı da olması gerektiğini belirtti.
Pastel in göğüs kafesni gayet normal dedi.
Ama CANDİDA kuruma diyorsanız biraz çelişiyor.

benim parantez içinde yazdığım "kuruma" ya takılıp endişe etmeyin, kurumanın halk arasında mantar için kullanılan yanlış bir tabir olduğunu belirtmek istemiştim sadece

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Veterineri bu konudan begendiginizi düşünüyorum. Mikostatin ve sulphamazethine e benziyor ilaçlar. Umarim tez zamanda toparlar. Bu arada çok özel olmayacaksa bir fiyat aralığı belirtir misiniz?

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Veterineri bu konudan begendiginizi düşünüyorum. Mikostatin ve sulphamazethine e benziyor ilaçlar. Umarim tez zamanda toparlar. Bu arada çok özel olmayacaksa bir fiyat aralığı belirtir misiniz?
Teşekkür ederim hocam.
Evet ilgilenmesi hususunda beğendim.1saatten fazla ilgilendi 3 farklı dışkıyı bekleyip inceledi.
Hocam toplam da 235 TL ödedim.Sordum ney neye ne kadar ödüyorum diye;
(Muayeneye 60 TL Mikroskop 50TL Versele Laga yem 45 TL ilaçlar ve 1 adet ilaç suluğu kafese yolda düşmesin kuş diye tünek koymamiştım. Muayene ederken tünek istedi kuşun konması için 1adet plastik tünek)
Batıkent te ilk götürdüğünde muayene ve antibiyotik için 90TL almışlar di.Ankara piyasasını bu iki ilçeden analiz edebilirsiniz sanırım :)

Oyla 0
Teşekkür ederim hocam.
Evet ilgilenmesi hususunda beğendim.1saatten fazla ilgilendi 3 farklı dışkıyı bekleyip inceledi.
Hocam toplam da 235 TL ödedim.Sordum ney neye ne kadar ödüyorum diye;
(Muayeneye 60 TL Mikroskop 50TL Versele Laga yem 45 TL ilaçlar ve 1 adet ilaç suluğu kafese yolda düşmesin kuş diye tünek koymamiştım. Muayene ederken tünek istedi kuşun konması için 1adet plastik tünek)
Batıkent te ilk götürdüğünde muayene ve antibiyotik için 90TL almışlar di.Ankara piyasasını bu iki ilçeden analiz edebilirsiniz sanırım :)
Teşekkür ederim

Oyla 0
Geçmiş olsun... lakin dışkıda megabakterinin görülmesi pek hayırlı bir süreç değil. Normal koşullarda dışkıda gözükme ihtimali çok düşüktür. Megabakteriyi şimdilik takibe alın artış olursa onun için ilaca başlanmalı. Sağlıklı bir teşhis süreci olduğuna sevindim..

Oyla 0