Patel ayak mı?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Talya
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Talya

iyikus.com Üyesi
Merhaba, çarpık bacak tedavisine başladım fakat yavru kuşun ayağının birisini hareket ettiremediğini fark ettim. Patel ayak durumu mu mevcuttur yoksa çarpık bacağa bağlı olarak bacak işlevini kaybetmiş olabilir mi :( lütfen yardımcı olunIMG_20210430_185803_556.jpg

Genelde bileziğin sıkması sonucu ayak ve bacaklarda kan dolaşımı sağlanamadığından problemler meydana gelebiliyor. Yavrular hızlı büyüyor. Bu sebeple bileziğin genişliğini sık sık kontrol etmek gerekli diye düşünüyorum.

Bu görüntüyle birşey söylemek biraz zor gibi.

Kaç gün oldu bileziği takalı? Bebeğin ayaklarının net gözüktüğü bileziksiz kısa bir video çekebilirsiniz.

Oyla 0
Genelde bileziğin sıkması sonucu ayak ve bacaklarda kan dolaşımı sağlanamadığından problemler meydana gelebiliyor. Yavrular hızlı büyüyor. Bu sebeple bileziğin genişliğini sık sık kontrol etmek gerekli diye düşünüyorum.

Kaç gün oldu bileziği takalı? Bebeğin ayaklarının net gözüktüğü bileziksiz kısa bir video çekebilirsiniz.
Bileziği bugün taktım yaklaşık 2 saat kadar sonrada kontrol için bakınca o arada hemen çektim. Annenin hırçınlığı yüzünden maalesef yavruları düzenli olarak inceleyemedim belkide en başından beri olan bir problemdi :( Dokunduğum zaman tepkisiz kalıyor.Yuvaya koyduğum zamanda o ayağının olduğu yöne doğru devriliyor yani kullanamıyor. Çarpık bacak hastalığına sahip olduğu için kaynaklanan bir sorun olabilir mi?

Oyla 0
Yani konu çok havada kalıyor. Yine de birşeyler söyleyeyim; Çarpık bacak genelde folluklu ya da folluksuz, yavru büyüklüğüne göre yeterli talaş vb. malzeme kullanılmadığında, annenin fazlaca kuşun üstünde yattığında vb.vs. Durumlardan ötürü, kuşun henüz güç açısından zayıf olan bacaklarının üzerinde duramaması ve yanlara açılıp o şekilde gelişim göstermeye devam etmesiyle çıkan nir problem gibi düşünün.

Kırılan kemiğin yanlış kaynaması gibi bakın.

Bu durumda erken müdahale etmek gerekiyor, ne kadar erken olursa, o kadar hızlı geri dönüşü olabilir.

Bunun problemi ortadan kaldırmak için elinizde bulunan kelepçeler kullanılır. Amaç durumu tersine çevirmektir. 5 günde durumun düzeleceği gibi, 10 günde sürebilir.

Anne kuş, yavrular büyüdükçe kanatlarıyla ısıtmayı sağlamaya geçer, yavrular tüylendikçe, ısıtma işlemini bırakır.

Bu sebeple anneden kaynaklı bir sorun ortadan kısa sürede kalkar aslında.

Diğer sorun folluk içi malzeme. Yavrular büyüdükçe taban malzemesini çoğaltmalısınız. Vücut, ayaklara bası yaptığında, bu basıyı absorte edecek yumuşak bir zemin olmalı.

Yani taban malzemeleri sadece dışkı, koku vb. durumları ortadan kaldırmaya yarayan birşey değildir.

Çarpık bacağı tespit ettiğinizde "asla" bilekleri sıkmayacak bir bilezikle tedaviye başlamalısınız. Bileziği taktığınız yeri oynattığınızda hafif boşluk olmalıdır, fazla boşluk bileziğin çıkmasına. Boşluk olmaması bileği sıkmasına neden olur. Bu sebeple sık sık kontrol etmeli, sıkmaya başladığı anda bilezik numaranızı yükseltmelisiniz.

Patel ayak olup olmadığının tespiti basittir. Forumumuzdan patel ayak sorununa bakıp, kuşunuzda olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Buna göre farklı bilezik kullanmanız gereklidir.

Ayak, bacaklarda diğer bacağa göre morarma, hareketsizlik vb. Durumların olması, bileziğin sağlıklı takılmadığı anlamına gelebilir. Bunu en iyi sizin gözlemlemeniz neticelendirecektir...

Bilezikli küçük kuşlar genelde sık hareket edemez. Devrilebilirler bu sebeple. Fakat dediğim gibi; bilezikten kaynaklı olup olmadığını iki bacağı da kontrol ederek anlayabilirsiniz... Sağlıklı yorumlamalar için, duruma ait net, açık videolar çekmelisiniz.

Oyla 0

Birkaç gün önceki attığım fotoğraftada varmış aslında daha yeni fark ettim veterinere gitmem gerekir mi yoksa bilezik ile çözüme kavuşur mu? Ek olarak sormam gereken bir soru daha var bileziği taktım fakat tuhaf bir görüntü oldu sanki bacağı kırık gibi. Başta çok korktum ama dokunduğumda bağırmadı veya hareket ettirmesinde de bir sorun göremedim gayet rahat davranıyor yinede bu görüntü normal midir?

Oyla 0
Maalesef çarpık bacak tedavisi oldukça zordur. Bileziğin aralıksız ama kontrollü şekilde takılması gerekir en az 10 gün. Takmadan önce bileziği ayağını pek oynatmıyormuş gibi görünüyor. Palet ayak gibi değil kuş ancak öyleyse bile onu ertelemek gerekecek. Önemli olan öncelikle çarpıklığın tedavisi. Yine de veterinere götürmenizi tavsiye ederim.

Oyla 0
Maalesef çarpık bacak tedavisi oldukça zordur. Bileziğin aralıksız ama kontrollü şekilde takılması gerekir en az 10 gün. Takmadan önce bileziği ayağını pek oynatmıyormuş gibi görünüyor. Palet ayak gibi değil kuş ancak öyleyse bile onu ertelemek gerekecek. Önemli olan öncelikle çarpıklığın tedavisi. Yine de veterinere götürmenizi tavsiye ederim.
Teşekkür ederim

Oyla 0