Muhabbet Kuşları Pelet Yem/Tohum Karışık Beslenme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hazal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hazal

Yönetici
Moderatör
Merhabalar,daha önce Psittacus micro pelet yem denemesi yapmıştım.Hatta talimatlara uygun 40 gün denedim ama Bulut sadece pelete alışmadı maalesef.Çok küçük taneliydi ondan da olabilir.Şimdi versele pelet yem alıp tekrar denemek istiyorum ama sırf pelete dönmemiz zor görünüyor.Karışık konunca yiyor.

Beslenmede ya pelet ya tohum mu olmalı,yoksa karışık verilebilir mi?Sade koyunca aç duracak gene de yemeyecek eminim.Tohumla olunca mama gibi yiyor arada peleti de.Bir de muhabbetler için bulamadım,papağan yeminden alıp ufalarım diye düşündüm.Fikir verirseniz çok sevinirim.

Merhabalar,daha önce Psittacus micro pelet yem denemesi yapmıştım.Hatta talimatlara uygun 40 gün denedim ama Bulut sadece pelete alışmadı maalesef.Çok küçük taneliydi ondan da olabilir.Şimdi versele pelet yem alıp tekrar denemek istiyorum ama sırf pelete dönmemiz zor görünüyor.Karışık konunca yiyor.

Beslenmede ya pelet ya tohum mu olmalı,yoksa karışık verilebilir mi?Sade koyunca aç duracak gene de yemeyecek eminim.Tohumla olunca mama gibi yiyor arada peleti de.Bir de muhabbetler için bulamadım,papağan yeminden alıp ufalarım diye düşündüm.Fikir verirseniz çok sevinirim.
Merhaba,
Alışma süreci boyunca ikisini, tohum oranı giderek düşecek şekilde, haftalık 3 tohum 1 pelet, 2 tohum 2 pelet, 1 tohum 3 pelet. Sonunda pelete dönecek şekilde yapabilirsiniz. Alıştıktan sonra ikisini bir arada vermenin bir mantığı yok gereğide yok.
Kabuk derdinden mi kurtulmak istiyorsunuz :) bazen hiç alışamayabiliyorlar aklınızda bulunsun.

Ben karışık sundum bir ara. O şekilde bazı kuşlara yedirebildim. Çok geniş zamana yayıp, normal yemi azalta azalta gitmeniz lazım. Diğer türlü pek mümkün görünmüyor.

K
Merhaba,
Alışma süreci boyunca ikisini, tohum oranı giderek düşecek şekilde, haftalık 3 tohum 1 pelet, 2 tohum 2 pelet, 1 tohum 3 pelet. Sonunda pelete dönecek şekilde yapabilirsiniz. Alıştıktan sonra ikisini bir arada vermenin bir mantığı yok gereğide yok.
Kabuk derdinden mi kurtulmak istiyorsunuz :) bazen hiç alışamayabiliyorlar aklınızda bulunsun.
Kabuk sorun değil de :) sırf tohum şeklinde beslenmesin istiyorum aslında.Zaten alışırsa sürekli pelete geçerim ama çok uğraştım sadece onu yemiyor.Sırf pelet koyduğum günler ağzını dahi sürmedi.Resmen aç gezdi,dayanamayıp verdim normal yemini.Karışık yemesi sorun teşkil etmezse öyle yesin o zaman.

Ben karışık sundum bir ara. O şekilde bazı kuşlara yedirebildim. Çok geniş zamana yayıp, normal yemi azalta azalta gitmeniz lazım. Diğer türlü pek mümkün görünmüyor.
Karışık olunca yiyor evet,tek koyunca peleti nerdeyse yarım gün aç gezdi.Peki papağan yemi bir sorun teşkil eder mi? Muhabbet için bulamıyorum burada.Versele’nin sadece papağanlar için olanı var:(

Şimdi pelet siparişi vereceğimde,Versele P15 i ufalayarak veririm demiştim.C15 varmış bir de kanaryalar için.O daha mı uygun olur acaba bize?Fındık,fıstıklı olan papağan yemi.İçeriğe bakma şansınız olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• A3B9EBEE-3BA6-4F08-9807-2EC206148985.jpeg
    A3B9EBEE-3BA6-4F08-9807-2EC206148985.jpeg
    62.9 KB · Görüntüleme: 13
  • FE7D3ED9-3CA0-416E-A224-9A7E986C9752.jpeg
    FE7D3ED9-3CA0-416E-A224-9A7E986C9752.jpeg
    125.7 KB · Görüntüleme: 12
Şimdi pelet siparişi vereceğimde,Versele P15 i ufalayarak veririm demiştim.C15 varmış bir de kanaryalar için.O daha mı uygun olur acaba bize?Fındık,fıstıklı olan papağan yemi.İçeriğe bakma şansınız olursa sevinirim.
B14 ya da B18 tercih etmeniz gerekiyor. petgarden sitesinde var şuan. Detaylı araştırmadım diğer siteleri.

Sadece dediğiniz yer de var B14 ve 18.Perakende satışları yok galiba bayi girişi falan diyor.Alternatif arıyorum ben de mecburen.

Üstteki ürünler küçülterek verilebilir ama P15 almak daha uygun olabilir sizin için. Kuş türüne göre besin değerleri ayarlanıyor peletlerde.

Umarım bu sefer tutar Hazal. Pelet yemde türe göre almak öncelikli olmalı ama içerik olarak sanırım versele laga pek farklı bir şey yapmıyor :D

Umarım bu sefer tutar Hazal. Pelet yemde türe göre almak öncelikli olmalı ama içerik olarak sanırım versele laga pek farklı bir şey yapmıyor :D
Umarım,günlerdir yok P15 yok G yok B araştırmaktan kafam döndü :) çok baktım ama muhabbetler için olan yok sinir oldum.Yurtdışı alayım dedim kargo 240 TL haha :) evet içerik olarak sadece darı,çekirdek ve tohum kısmı değişiyor.Geri kalan aynı :)

Bu tarz bir ürün kullanmam için içine her ne koymuşlarsa en ince ayrıntısına kadar yazmaları açıklamaları gerekiyor. İçinde hangi tahıl, hangi tohum, hangi bakliyatlar, diğer hangi gıdalar var? İçinde hangi koruyucular, hangi katkı maddeleri var? Yani detaylı açıklamaları gerekiyorki güvenebileyim....

Kendi sitesi de çok detaya girmemiş bu konuda.Sadece tahıl,fındık meyve,sebze diye gidiyor içerik.Evet antioksidan ve koruyucular var yazıyorda ne olduğu yazmıyor maalesef.

Pelet yemlerde maalesef içerik açıklanmıyor. Teknik olarak, ticari pelet markalarının çoğu, gerçek peletler olmadıkları için doğru olan markayı bulmak gerekir. Üretim süreci genellikle benzerdir, ancak ekstrüzyonda peletlemeden daha yüksek sıcaklıklar kullanılır. Ekstrüde edilmiş gıdalar gerçek peletlerden daha çok tercih edilir çünkü bozulma oranı önemli ölçüde daha düşüktür. Ancak çoğu insan bu yiyecekleri tanımlamak için "peletler" kelimesini kullanır, bu nedenle burada kullanılacak kelime budur.

Harrisons, besin açısından eksiksiz olan tek organik pelettir. Piyasada birçok başka organik pelet markası vardır, ancak bunlar profesyonel olarak formüle edilmemiştir ve beslenme dengesi veya bütünlüğü amaçlamazlar. Sağlıklı içerikler içerirler ve tüm tohumlu bir diyetten daha iyi beslenme sağlamaları beklenir ve kuşunuz gevrek dokudan hoşlanırsa diyete çeşitlilik katacaktır. Ancak bu tamamlanmamış peletler, kuşunuzu belirli beslenme yetersizliği türlerine karşı korumaz. Bizim pelete yönelme amacımız buyken, yarım yamalak peletlerin yarardan çok zararı olacaktır.

Tamamlanmamış peletler genellikle kalsiyum emilimi için gerekli olan ve bitki kaynaklarında bulunmayan D3 Vitamini içermez.
Besinsel bütünlüğün gerçek değil sadece bir hedef olduğunu anlamak önemlidir. Papağanların beslenme ihtiyaçları hakkında çok az araştırma yapılmıştır ve kuşların beslenme gereksinimleri hakkındaki bilgilerin çoğu, kuşları için evcil hayvan sahiplerinden çok farklı hedefleri olan kümes hayvanı endüstrisindeki kapsamlı araştırmalardan gelmektedir. Kümes hayvanlarının ve papağanların ihtiyaçları arasında farklılıklar olduğundan emin olabiliriz, ancak bu farklılıkların ne olduğunu bilmiyoruz. Tabi birde bireysel farklılıklar söz konusudur.

Kendi sitesi de çok detaya girmemiş bu konuda.Sadece tahıl,fındık meyve,sebze diye gidiyor içerik.Evet antioksidan ve koruyucular var yazıyorda ne olduğu yazmıyor maalesef.

Birde bu peletlere gıda boyası katıyorlar. Bilmiyorum hepsinde varmı ama bazı peletlerde görüyorum boyalı boyalı. Yani kuşları sürekli besliyeceğimiz birşeyin boyalı olması benim içime sinmiyor.

Aslında yemlerin içindeki darılar ve tohumların besin değerlerine baktığımızda o kadar kötü değiller. Tamam çok yeterli sayılmazlar ama büyük ölçüde yeterliler. Vitamin, mineral, amino asit herşey var besin değerlerinde. Birde mamalar ve premikslerle destekledikmi bence yeterli. Bu pelet olayına gerek bile yok şahsi fikrim....

Pelet yem maceramız bu sefer iyi gidiyor gibi.Bugün itibariyle onlarıda yemeye başladı tohumla birlikte.Bundan sonra vitamin,mama,probiyotik gibi her türlü katkıyı ve sebze meyve sıklığını nasıl ayarlamalıyım? Bu tarz beslenmede çok sık verilmiyor diye aklımda kalmış,yanlış olabilir.

Zaten yem buram buram meyve kokuyor.Tadı da meyve karışımı gibi.