Sadece yem ağırlıklı beslenen kuşlarda yağlanma durumunu tartışalım

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sadece yem ağırlıklı beslenen kuşlarda yağlanma durumunu tartışalım
Bir süredir bildiğiniz gibi yoğun bir dönemden geçiyorum. Bu sürede tesadüf bir gözlemim sayesinde kuşlarda beslenmenin önemi ve yağlanmalar hakkında önemli bir durumu açığa çıkartmış olabilirim.

Bugüne kadar hep çok katkı vermekten kaynaklı ya da yağlı tohumlar içeren besinlerden dolayı yağlandıklarını konuşurduk değil mi?
Buna ek olarak uzun süre yem su ve 8-10 günde 1 kez mama verilerek devam eden bir programda (bu uzun süre dediğim 2 ay), kuşların yağlanma eğilimine girdiğini gözlemledim. Hem de çok kısa bir sürede, kendi geniş kafeslerinde egzersiz yaptıkları halde yağ katmanı oluşturmuşlar. Tabi her kuş için geçerli olmayabilir ancak dengesiz ve tek tip beslenmelerinde görünen o ki yağlanma yapabiliyor.

Son düzenleme:
Abi kuşlar yeterince uçmuyor uçmuyor. Eğer rahat rahat günlük uçsalar yağlanma falan olmaz kuşlarda. Bu yüzden hep salma üretiminden yana olmuşumdur. He birde pelet ağırlıklı beslenen kuşların yağlanmalarını tartışsak iyi olur. O da ayrı bir mevzu :)

Abi kuşlar yeterince uçmuyor uçmuyor. Eğer rahat rahat günlük uçsalar yağlanma falan olmaz kuşlarda. Bu yüzden hep salma üretiminden yana olmuşumdur. He birde pelet ağırlıklı beslenen kuşların yağlanmalarını tartışsak iyi olur. O da ayrı bir mevzu :)

bizde papağanlar uzun süredir salık vaziyette. evin içinde istedikleri gibi geziyorlar resmen. girmesini istemediğimiz odaların kapıları hep kapalı. yazın rahat odalarda dolaşsın diye sineklik var.

tabi bu durum doğru değil savunmuyorum çünkü hayvanın ne yaptığını takip etmesi çok zorlaşıyor. fakat hayvanın kafeste kalması da büyük problem aşırı yağlanmadan kalp hastalıklarına da sebep olabiliyor :(

yedikleri aktar haricinde haşlanmış yumurta (mümkünse beyazı) bazen ise yediğimiz kepekli ekmekten (çok seviyorlar), meyveler, sebzeler, yeşillikller veriyorum.
tabi hepsini aynı anda vermiyorum. bir hafta yeşillik verildiyse sonra ki hafta yumurta veriyorum.
hem onlar için büyük heyecan oluyor. :)

Ben günlük dönüşümlü sebze veriyorum, yem olarakta sade ak dari az aspur bir de sağlık tohumu var haftada bir iki gün onu veriyorum. Takip ettiğim, araştırdığım, az buçuk tecrübe ettiğim kadarıyla normalde 15 hatta 20 yıl yaşayabilen kuşlar yanlış bakım ve beslenme (doğru bilinen yanlışlar) nedeniyle bunun yarısına kadar yaşayabilen kuşlara sahip oluyoruz. Tek tip tohumla beslenen kuşlar sağlıklı görünebilir hatta çiftlesip yavru bile büyütürler ancak biz hep kuşun dış tarafını görüyoruz. İnsanlarda da önemli organ olan karaciğer ve bağırsak sağlığının kuşlarda da bağışıklık ve genel kondisyon bakımından ne kadar önemli olduğunu en basit hastalıklardan başa çikamayarak öldüğünde anlıyoruz. Belki de kuşlar sandığımız kadar hassas canlılar değiller, biz hassas hâle getiriyoruzdur. En ufak ceryandan belki etkilenmeyecekler, hedeflerimden biri yavru iken edindiğim bir kuşu vitamin ve probiyotik vermeden yemin dışında doğal günlük dönüşümlü o an evimizde ne varsa sebze diyetiyle desteklemek, ihtiyaç duyduklari vitamin, mineral, aminoasitleri daha çok doğal olarak vermek. Şu anki çiftime mümkün olduğu kadar vermeye çalışıyorum. Bazılarının yaprağını bazılarının sapını deli gibi kendilerinden geçerek yiyorlar😊 fazla sebze ishal yapar kanısın da yanlış olduğunu (marul hariç) deneyerek gözlemledim. İdrar artışı bir miktar artıyor ama dışkı bütünlüğü bozulmuyor. Lifli yiyecekler olmazsa olmazları. Taze iyi yıkanmış kurulanmiş şekilde. Mamayı yemi böyle yemiyorlar yani. Karaciğeri, bagirsak florası saglikli kuşların kolay kolay hastalanmayacağını düşünüyorum. 3 4 kuşak kuş (güvercin ve muhabbet) üreticisinin söylediği bir söz var, bir kuşu hiç ilaç vermeden büyüt yavrusunu al ona da ilaç vermeden büyüt ve onun da yavruları artık kolay kolay hastalanmazlar diyor. Bizdeki dışarda yalın ayak gezen çocukların hastalanmamasi örneğini verdi😊

Ben her iki kuşumu da yem, dal darı, aspur veriyorum ama her hangi bir yağlanmaları olmadı sanırım her gün kafesten saldığım için bu durumu yaşamadım. Bir de kuşum kanat tüyü döktüğü için uçamıyor şimdi yağlanma yapar mı acaba? Yem, dal darı, kalamar kemiği harici kuşuma neler verebilirim sebze ve meyve vermeye çekindim biraz zararı olmuyor mu?

Yanlışım varsa hocalarim düzeltsin, tohumlarda a vitamini bulunmuyor. Bir de lifli besinler tuketmeliler ki bu lifler sayesinde kabizlik yaşamasinlar bagirsak florasindaki faydalı bakterilerin besini liflerdir. Bir yerden başlayan eksiklik zincirleme diğer etkenlere neden oluyor. Geçen bir yerde okumuştum insanlarda yani bizde😊 mutluluk hormonu olan serotonin sanıldığı gibi beyinde üretilmiyormuş yüzde 85-90 gibiydi yanlış hatirlamiyorsam bağırsaklarda üretiliyormuş. Kalan kısmı beyinde üretiliyormuş. Stres vs problem yaşayan kişilerin bağırsak sağlığının normal olmadığını söylüyor. Eğer kuşlar da bizim gibi ise işte mutsuz, tüylerini yolan, eşini döven, yavru öldüren, zamansız tüye giren, karın ağrısı çeken kuşların nedeninin altinda bu yatıyor olabilir. Suni verdiğimiz vitamin probiyotikler doğallarin yerini ne kadar tutuyor bilmiyorum.

Ben bu zamana kadar hiç vermedim açıkcası ve sorun da yaşamadım yaşlılıktan ölen kuşlarım da oldu. Meyve ve sebze den çekinmemin sebebi manavda açık yerdeler ya hani ben güvenemedim ne kadar hijyenikler biz yiyoruz ama ağaçtan alınan meyveler değil hormonlu konusu da var bir de midelerine sert gelmez mi hocalar cevap yazarsa çok sevinirim meyve versem mi sanırım sadece muz veririm yumuşak bir gıda olduğu için

Geri